۱۲ خرداد ۱۳۸۹، ۸:۴۵

برگی از تاریخ ایران و جهان

برگی از تاریخ ایران و جهان

خبرگزاری مهر: اعتراض تاریخی ایران به دولت انگلستان درباره بحرین، ارسال طرح قانون تشکیل بانک عمران و تعاون کشاورزی ایران، درگذشت گاریبالدی و ثبت اختراع رادیو برخی وقایع تاریخی امروز هستند .

دوازدهم خرداد:

اعتراض ایران به دولت انگلستان درباره بحرین

12 خرداد 1331 (دوم ژوئن 1952) وزارت امور خارجه ایران طی یادداشتی به دولت انگلستان تأکید کرد امضای هرگونه قرارداد انگلستان با بحرین نقض تعهدات و دو رویی محض می داند.

در این یادداشت آمده بود دولت انگلستان طبق اسناد موجود از زمان شاه عباس به بعد، بارها پذیرفته است مجمع الجزایر بحرین بخش از قلمرو ایران است. بنابراین، نباید با متمردین این جزایر قرار داد امضاء می کرد. دولت انگلستان با این عمل غیر قابل قبول، تعهدات خود و موازین بین المللی را نقض کرده و شئون و حیثیت خود را نادیده گرفته است.

ارسال طرح قانون تشکیل بانک عمران و تعاون کشاورزی ایران

شرح سند: طرح توسط رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل بانک کشاورزی ایران برای مطالعه و اطلاع معاون وزارت دارایی ارسال شده و مشتمل بر 12 ماده است 

در آن به مواردی چون تغییر نام «بانک کشاورزی» ایران به «بانک عمران و تعاون کشاورزی ایران»، وظایف بانک، مدت اعتبارات عمرانی و بهره اعتبارات، سرمایه بانک، سهم دولت در سرمایه بانک، طریقه پرداخت سهم الشرکه مالکین و متمکنین، نحوه استرداد سهم الشرکه مالکین و متمکنین، شرایط اعطای اعتبارات عمرانی از سوی بانک و میزان آن، لازم الاجراء بودن کلیه اوراق و اسناد دارای امضای بانک، تنظیم اساسنامه بانک و طی مراحل تصویب آن و تعیین وزارتخانه های دارایی و کشاورزی برای اجرای این قانون اشاره شده است.

شماره سند:240019707
تاریخ سند:12/3/1333 ش

دوم ژوئن:

درگذشت گاریبالدی

جوزپه گاریبالدی میهندوست بنام ایتالیا که در تأمین وحدت وطن خود، پس از 14 قرن از هم پاشیدگی، جانفشانی بسیار کرد دوم ژوئن 1882 در 74 سالگی درگذشت.

گاریبالدی پس از بیرون آوردن مناطق متعدد ایتالیا از دست حکام مستقل، برای تحقق آرزوی دیرینش که شهر رم بار دیگر پایتخت ایتالیا شود ، با مردان خود دوبار به این شهر که در دست پاپ بود حمله برد که پادشاه کاتولیک فرانسه به کمک پاپ نیرو فرستاد و سربازان فرانسوی که از لحاظ شمار و تسلیحات بر مردان گاریبالدی برتری داشتند تا مدتی مانع الحاق رم به ایتالیای واحد شدند. 

ثبت اختراع رادیو

دوم ژوئن سال 1896 مارکونی اختراع رادیو را به ثبت رساند .

کد خبر 1093616

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha