۳۰ خرداد ۱۳۸۹، ۸:۱۷

در گفتگو با مهر عنوان شد:

جنوب تهران در حال فرو نشست است

جنوب تهران در حال فرو نشست است

یک کارشناس ارشد بیابان با اشاره به رشد نرخ بیابانزایی در ایران نسبت به فرونشست زمین در جنوب تهران هشدار داد و گفت: دشتهای ورامین، معین آباد و شهریار به دلیل برداشت بیش از حد آب از سفره های زیرزمینی در حال نشست هستند.

محمد درویش در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به سرعت بیابانزایی در ایران گفت: بیابانی شدن تمامی مناطق استان فارس به خصوص دشت سگزی و خشکی تالابهای این منطقه، خشکی گاوخونی و افزایش تنشهای اجتماعی در اصفهان، فرو نشست دشتهای جنوب تهران و ... همه نشان از استفاده بی امان از سفره های آب زیرزمینی و تخریب سرزمین ایران دارد.

این کارشناس امور بیابان تاکید کرد: در سالهای اخیر بیشترین خشکسالی در استان فارس بوجود آمده به طوری که 2.1 میلیارد متر مکعب تراز آبی در فارس منفی است و تمامی باغات در جهرم و دیگر مناطق استان فارس از بین رفته اند که مجموعه این حوادث نشان می دهد بالاترین نرخ رشد بیابانی شدن در فارس انجام شده است.

خشک شدن تالابها، دریاچه ها و رودخانه های استان فارس بر اثر خشکسالی و برداشت آب از سفره های زیر زمینی برای استفاده کشاورزی و همین طور مدیریت ناصحیح خاک در سالیان گذشته استان فارس را در معرض بزرگترین تخریب بیابانی در سالهای اخیر قرار داده است.

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور با بیان اینکه ایران تنها کشوری است که تمام مناطق قابل زیست آن در معرض بیابانی شدن است، گفت: میزان برداشت آب در ایران 9 میلیارد متر مکعب بیشتر از آن چیزی است که در سفره های زیر زمینی ذخیره می شود.

این متخصص محیط زیست و منابع طبیعی با تاکید بر هشدارهای سازمان ملل به خطر بیابانی شدن زمین، اضافه کرد: در ایران حساسیت برای بیابانی شدن بسیار زیاد است و به جز در مناطقی مثل جازموریان و دشت کویر که قابل زیست نیستند در تمامی نقاط قابل زیست ایران خطر شدید بیابانزایی وجود دارد.

کد خبر 1103222

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha