۲۵ مرداد ۱۳۸۹، ۱۴:۴۱

ساخت خون مصنوعی با کمک سلولهای بنیادین جنینی

ساخت خون مصنوعی با کمک سلولهای بنیادین جنینی

دانشمندان انگلیسی موفق شدند سلولهای بنیادین به جا مانده از تکنیک IVF را در راستای پروژه ای به منظور تولید انبوه تجاری خون مصنوعی به گلبولهای قرمز تبدیل کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این اولین باری است که در انگلستان محققان توانسته اند از سلولهای بنیادین جنینی سلولهای خونی تولید کنند.

هدف این پروژه سه میلیون پوندی ایجاد منبع جایگزین از گروه خون O منفی است، تنها گروه خونی جهانی که می توان بدون واهمه از پس زدگی آن را به هر گروه خونی دیگری انتقال داد.

در این پروژه از بیش از صدها سلول بنیادین جنینی به جا مانده از کلینیکهای باروری در خطوط متعدد تولید سلولهای بنیادین که می توان آنها را در محیط آزمایشگاهی بارها بازتولید کرد استفاده شده است.

در یکی از این خطوط تولیدی به نام RC-7 سلولهای بنیادین جنینی قبل از تبدیل شدن به سلولهای خونی کاربردی که پروتئین حامل اکسیژن هموگلوبین را به همراه دارند، به سلولهای بنیادین خونی تبدیل می شوند.

به گفته محققان ساخت خون مصنوعی در ابعاد تجاری می تواند بر بسیاری از مشکلات موجود ناشی از کمبود خون و خطر احتمال انتقال عفونت و آلودگی از اهدا کننده به گیرنده غلبه کند. در صورتی که همه چیز طبق برنامه پیش رود تا پنج سال آینده امکان آغاز اولین دور از آزمایشهای خون مصنوعی ساخته شده از سلولهای بنیادین جنینی به وجود خواهد آمد. پس از آن هدف نهایی افزایش میزان تولید به منظور تولید سالانه دو میلیون واحد خواهد بود.

بر اساس گزارش ایندیپندنت، با این حال هنوز موانعی برای غلبه کردن وجود دارند برای مثال باید ثابت شود سلولهای بنیادین جنینی کشت داده شده در آزمایشگاه ها با واکنشگرهایی در ارتباطند که هیچ تماسی با سلولهای حیوانی نداشته اند تا به این شکل احتمال انتقال بیماری های حیوانی از بین برود.

کد خبر 1134728

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha