۹ آبان ۱۳۸۹، ۹:۰۳

حذف سه بخش از جشنواره/

راهی برای بالا بردن کیفیت جشنواره فیلم فجر

راهی برای بالا بردن کیفیت جشنواره فیلم فجر

حذف سه بخش از بخش‌های جشنواره فیلم فجر اقدامی برای کوچک کردن جشنواره و توجه به کیفیت بیست و نهمین جشنواره فجر است.

به گزارش خبرنگار مهر، حذف بخش‌هایی از جشنواره فیلم فجر در نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری مهمترین جشنواره سینمایی کشور اتفاقی است مهم که می‌توان از ابعاد مختلف آن را بررسی کرد. در شرایطی که جشنواره‌های فیلم کوتاه و مستند  برگزار می‌شود و هدف این جشنواره‌ها پوشش مناسب اخبار این حوزه‌ها و جهت‌دهی به تولیدات و تشویق هنرمندان فعال در این عرصه است، اختصاص بخشی از جشنواره فیلم فجر به نمایش و داوری این آثار که همیشه زیر سایه بخش اصلی و فیلم‌های بلند قرار می‌گیرد موازی کاری بی‌نیتجه است.

بیشترین حجم توجه و رقابت در جشنواره فیلم فجر در حوزه سینمای بلند است و این بخش عملا مهمترین و اصلی‌ترین ویترین جشنواره است، نمایش فیلم در بخش مستند و کوتاه و ویدئویی هرگز نتوانسته به اندازه نمایش فیلم‌های بلند مورد توجه قرار بگیرد. حتی فعالان در حوزه سینمای مستند و کوتاه فیلم‌هایی که در این عرصه ساخته می‌شود در جشنواره‌های فیلم کوتاه تهران و سینماحقیقت دنبال می‌کنند و کمتر فرصت فیلم دیدن در جشنواره فجر را دارند.

در جشنواره فیلم فجر بیشترین میزان حاشیه، جنجال و خبرسازی برای فیلم‌های بلند اتفاق می‌افتد و پوشش خبری و اطلاع رسانی در این زمینه بیشتر است، به نظر می‌رسد نجاندن بخش‌هایی مثل فیلم کوتاه، مستند، پویانمایی و ویدئویی تنها به فربه کردن جشنواره و پرکردن برنامه‌های جدول نمایش فیلم‌ها انجامیده است و نتیجه مهم دیگری نداشته است.

در جلسه شورای سیاست‌گذاری بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر وعده داده شده که جشنواره‌ای مستقل برای آثار پویانمایی برگزار شود، این موضوع می‌تواند تولید و نمایش در این حوزه مهجور اما همیشه جذاب را سامان بدهد، پس حذف این بخش از جشنواره فیلم فجر به تخصصی برگزار شدن جشنواره پویانمایی و توجه ویژه به این حوزه و اهمیت دادن به آن موثراست

اولین گام شورای سیاست‌گذاری بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر تصمیم‌گیری برای حذف زواید و تخصصی کردن جشنواره است به شرطی که در جلسه‌های آتی کمبود این بخش‌ها با درنظر گرفتن بخش‌های غیرجذاب و غیر مفید دیگر پر نشود. مهم نیست که تعداد بخش‌های اصلی و فرعی یک جشنواره چقدر است، مهم نیست تعداد سیمرغ‌ها و دیپلم افتخارهایی که در جشنواره فیلم فجر با سخاوت هرچه تمام‌تر اهدا می‌شود بیشتر از هر جشنواره معتبر و درجه یک دیگری است، مهم کیفیت برگزاری این جشنواره بیست و نه ساله است که هنوز به یک خط مشی اساسی و قطعی نرسیده است و دامنه تغییرات آن همچنان ادامه دارد.

شورای سیاست‌گذاری بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر می‌تواند سنگ بنای این تغییرات را به نحوی بگذارد که به نفع سینمای ایران و مهمترین جشنواره آن باشد، کوچک کردن این مجموعه عریض و طویل برای نزدیک شدن به معیارهای شاخص جشنواره‌های درجه یک جهانی قدمی مثبت برای برگزار شدن بهتر این جشنواره است.

کد خبر 1181648

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha