۱۴ دی ۱۳۸۹، ۸:۳۶

در گفتگو با مهر اعلام شد:

خطای انسانی؛ عامل 80 درصد حوادث ناشی از کار

خطای انسانی؛ عامل 80 درصد حوادث ناشی از کار

رئیس مرکز تحقیقات، تعلیمات و بهداشت کار وزارت کار خطای انسانی را عامل 80درصد حوادث ناشی از کار اعلام کرد و گفت: انجام معاینات شغلی در زمان استخدام، حین انجام کار و مراحل مختلف دیگر صورت می‌گیرد.

علی مصریان در گفتگو با مهر در خصوص شرایط ایجاد محیط کار سالم به ایمن کردن محیط کار، تقلیل حوادث تلخ شغلی و عاری کردن محیط کارگاه از عوامل زیان­آور فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیکی، مکانیکی، ارگونومیکی و نیز استرس­های روحی روانی اشاره کرد و گفت: مدیران کارگاه­های صنعتی و تولیدی کشور علاوه بر مسئولیتی که در امر سوددهی و افزایش تولید دارند وظیفه حفظ سلامتی و جان کارکنان را نیز عهده­دار هستند.

رئیس مرکز تحقیقات، تعلیمات و بهداشت کار وزارت کار، اظهار داشت: ماده 95 قانون کار صراحتا مسئولیت اجرایی مقررات، ضوابط فنی و بهداشت کار را متوجه کارفرما دانسته و کارگران را نیز با توجه به آموزش­ها و امکانات ایمنی فراهم شده، ملزم به رعایت کلیه نکات ایمنی در کارگاه می کند.

مصریان ادامه داد: همیشه پیشگیری بهتر و ارزان­تر از درمان است، از سویی حفظ رفاه و سلامتی کارگران و از سوی دیگر افزایش بهره­وری و کیفیت برای کارفرمایان نتیجه این مهم است.

وی شاخص­های ارزیابی عوامل زیان­آور فیزیکی و شیمیایی محیط کار را بحث بسیار مهمی در تامین سلامت محیط کار دانست و مهمترین گام در این زمینه را نیز در عملیات اجرایی شناسایی، ارزیابی عوامل زیان­آور و همچنین کنترل و پیشگیری برشمرد.

این مقام مسئول در وزارت کار و امور اجتماعی، به نقش مهم آموزش در این زمینه اشاره کرد و گفت: اگر بخواهیم کاری در این زمینه انجام دهیم باید آموزش نیروی کار را در اولویت قرار دهیم.

به گفته مصریان، برخی محققان سازمان جهانی کار معتقد هستند که اعمال ناایمن و انسانی، 80 درصد حوادث ناشی از کار را ایجاد می کنند؛ بنابراین در این ارتباط کارگر و کارفرما ملزم به دیدن آموزش­های لازم هستند.

وی خاطر نشان کرد: به استناد قانون کار جمهوری اسلامی ایران صیانت از نیروی کار در بخش ایمنی کار و حفظ سلامتی به وزارت کار برمی­گردد، منتهی بخش­های دیگری نیز باید در مورد همکاری داشته باشند و می­توان گفت در این رابطه یک وظیفه فراگیر و همگانی وجود دارد.

رئیس مرکز تحقیقات، تعلیمات و بهداشت کار وزارت کار، ارزیابی سلامت کارگران، آزمایشات کلینیکی، پاراکلینیکی، معاینات پزشکی و شغلی نیز باید در محیط های کاری انجام شود. در زمان استخدام، حین کار و مراحل مختلف کاری لازم است تا این معاینات برای بررسی سطح سلامت کارکنان پیوسته کنترل و رصد شود.

مصریان بیان داشت: تهمیدات قانون کار جمهوری اسلامی ایران از ماده 85 تا ماده 106شامل 22 ماده و بیست و دو تبصره، صراحتا در مورد ایمنی و بهداشت کار بنگاهها بحث می کند. از این طریق شورای عالی حفاظت فنی قوانین، دستورالعمل ها و آیین­نامه­های مرتبط با ایمنی و بهداشت را باید وضع و ابلاغ کند.

وی افزود: علاوه بر این، اجرای بیش از 3 هزار و 600 ماده قانونی در قالب آیین­نامه­های حفاظت فنی و بهداشت کار، باعث ارتقای سطح ایمنی و بهداشت کار در کارگاه‌ها و بنگاه‌ها خواهد شد.

کد خبر 1223459

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha