۳۰ بهمن ۱۳۸۹، ۱۴:۳۶

سهمیه بنزین اسفند خودروها امشب واریز می‌شود

سهمیه بنزین اسفند خودروها امشب واریز می‌شود

بیش از 1.3 میلیارد لیتر سهمیه بنزین نیمه یارانه‌ای 25 نوع خودروی شخصی، عمومی و خدماتی از ساعت 24 امشب سی ام بهمن ماه به کارتهای هوشمند سوخت واریز می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، ساعت 24 امشب 30 بهمن ماه 60 لیتر بنزین نیمه یارانه ای (با نرخ 400 تومان) به کارتهای هوشمند سوخت خودروهای شخصی واریز می شود.

بر این اساس اسفند ماه امسال میزان سهمیه و قیمت حاملهای انرژی در حوزه حمل و نقل متناسب با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها برای وسایط نقلیه بنزین سوز، گازسوز و گازوئیل سوز تعیین شده است.
 
در ماه پایانی سالجاری سهمیه خودروهای شخصی 60 لیتر، تاکسی بنزینی 500 لیتر، تاکسی دوگانه سوز 300 لیتر، تاکسی برون شهری 750 لیتر، آژانس و مسافربر شخصی 300  لیتر، وانت نوع یک 200  لیتر، وانت نوع دو 400 لیتر و موتورسیکلت 25 لیتر در نظر گرفته شده است.
 
سهمیه خودروهای گازوئیلی هم برابر سهمیه قبلی بوده و به منظور تامین نیاز خودروهای دیزلی عمومی در روزهای پایانی سال ترتیبی اتخاذ شده تا این خودروها دچار هیچ گونه مشکلی در استفاده از سوخت نشوند.
 
پیگیریهای مهر نشان می دهد در مجموع بیش از یک میلیارد و 320 میلیون لیتر بنزین یارانه ای در قالب سهمیه سومین ماه فصل زمستان به کارتهای هوشمند سوخت خودروها واریز می شود.
 
با حفظ سهمیه بنزین یارانه ای خودروها توسط دولت در اسفند ماه سالجاری و احتساب تولید روزانه 45 میلیون لیتر بنزین در پالایشگاههای نفت داخلی، امکان تامین این سهمیه ها بدون نیاز به واردات و یا تولیدات واحدهای پتروشیمی وجود دارد.
 
همزمان با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها از 28 آذر امسال، عرضه بنزین و گازوییل سه نرخی در جایگاه های سراسر کشور آغاز شد، به گونه ای که بنزین حمایتی 100 تومان، بنزین سهمیه ای 400 تومان، بنزین آزاد 700 تومان، گازوییل سهمیه ای 150 تومان و گازوییل آزاد 350 تومان در جایگاه‌ها عرضه می شود.
 
بر اساس اعلام مسئولان وزارت نفت تاکنون محدودیت زمانی برای مصرف سهمیه بنزین یارانه ای (بنزین 100 تومانی) ذخیره سازی شده در کارتهای هوشمند سوخت تعریف نشده است و از این رو این ذخیره بنزین نمی سوزد.
 
این در حالی است که در اسفند ماه سالجاری برای خودروها ماهانه 500 لیتر و موتورسیکلتها ماهانه یکصد لیتر بنزین آزاد با نرخ 700 تومانی پیش بینی شده است.
 
در حال حاضر نزدیک به 17 میلیون کارت هوشمند سوخت شامل 10 میلیون و 194 هزار کارت خودرو و 6 میلیون و 725 هزار و 254 کارت هوشمند موتور سیکلت در سطح کشور فعال است.
کد خبر 1257209

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha