۸ فروردین ۱۳۹۰، ۱۵:۳۸

ابراهیمی اعلام کرد:

سریال "پایتخت" عزت اجتماعی مازنی ها را خدشه دار کرد

سریال "پایتخت" عزت اجتماعی مازنی ها را خدشه دار کرد

ساری - خبرگزاری مهر: معاون استاندار مازندران گفت: سریال تلویزیونی پایتخت، سبب ایجاد خدشه در عزت اجتماعی مردم این استان شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری مازندران، هادی ابراهیمی در واکنش به پخش سریال نوروزی پایتخت گفت: یکی از تاسفبارترین سوء گیری های رسانه ملی در هر یک از شبکه های سراسری، موضع گیری قومی و ناسیونالیسم های کور از جمله تعصبات دگماتیسمی شهری و تزریق شبهه برتری نژادی و یا همان آپارتاید شهری به نفع خود و علیه اقوام موجود در یک ملیت و یا شهرهای موجود در یک مملکت است.

وی یادآور شد: عقده گشایی های اخیر در سریال پایتخت که متاسفانه عزت اجتماعی و فرهنگ قومی مازندرانی ها را بشدت هدف قرار داده و به غیرواقعی ترین شکل ممکن به زبان، لهجه، رفتار، افکار، بافت خانوادگی، ارتباطات اجتماعی و اتفاقات محتمله در یک زندگی شمالی پرداخته، تنها و تنها یادآور تفکری آپارتایدگونه علیه هر قومیتی بجز قومیت تهرانی و یا قومیت منسوب به رسانه ای های پایتخت نشین است.

ابراهیمی گفت: این تفکر تا دیروز جهت ضد آذری و ضد گیلانی و تا حدودی هم ضد لری داشته، اما این روزها بخاطر دریافت جواب های دندان شکن از سوی اقوام غیور یاد شده، تغییر مسیر داده و مازنی ها و لرها را بطور مستقیم هدف گرفته است.

به گفته وی، در سال های اخیر در اکثر تولیدات سینمایی، سریالی، انیمیشنی، گزارشی، طنزی و لودگی در غالب شبکه های سراسری رادیویی و تلویزیونی این رویکرد غلط به وضوح قابل رویت است و شاید علت دوم آن، عدم استفاده کامل ما از ظرفیتهای فرهنگی مازندرانی است که در سطح کشور به فعالیت مشغول هستند.

وی ادامه داد:آنچه که بشدت برای مردمان این خطه آزار دهنده است دوگانگی سیاست گذاری دررسانه ملی بوده که ازیک طرف با افتتاح و راه اندازی و بودجه گذاری برای شبکه های استانی در راستای احیاء و ترویج فرهنگ های بومی و قومی، آستین های همت را بالا زده و با نصب مدیران توانمند تجلیات فکری ناب را در جلسات و عملکردهای فرهنگ عمومی به نمایش می گذارند و از طرفی دیگر در شبکه های سراسری نبردهای نابرابری را در جهت تحقیر و تخریب و توهین علیه قومیتها و خرده فرهنگهای تشکیل دهنده فرهنگ ملی استارت زده و قلع و قمع فرهنگی را به یادگار می گذارند.

ابراهیمی افزود: حقیر در ارزیابی عملکرد فرهنگی صدا و سیمای مازندران که با مدیریت مسلط جناب آقای مهندس حمیدی در جریان است، کاملاً احساس رضایت می کنم و از یکایک کارشناسان، تهیه کنندگان، کارگردانان، گزارشگران، خبرنگاران و مدیران میانی و کارکنان تاثیرگذار و فرهیخته قلباً ممنون و سپاسگزارم، اما انصافاً نمی توانم در برابر مطالبات مردم و فشار افکار عمومی که در ایام نوروزی با ثبت بالاترین آمار تماس در خصوص یک موضوع که همان اعتراض به فضای حاکم ضد قومی و ضدفرهنگی در سریال سیاه نمای پایتخت بوده، اغماض کرده و مطالبی را به استحضار مدیران محترم شبکه های سراسری و مخصوصاً شبکه یک موسوم به شبکه ملی نرسانم.

وی در ادامه با اشاره به سوابق بسیار مثبت ریاست سازمان صدا و سیما اظهار داشت: آقای ضرغامی باید مستحضر باشند که رسانه ملی بشدت توسط افکار عمومی رصد شده و یکایک استانها و اقوام موجود در کشور سهم حضور خود را در آن محاسبه و نوع نگرش به خود را آنالیز می کنند و نسبت به هرگونه کجروی گفتاری و رفتاری علیه خود و یا قومیت و فولکلور و نیز افکار و آرمان های خویش حساسیت نشان داده اند.

ابراهیمی همچنین گفت: ای کاش ساخت این گونه سریالهای پر هزینه در شبکه های پرمخاطب، ساخت و بافتی تحقیق محورانه داشته باشند تا معلوم شود تا چه اندازه با واقعیات زندگی اقوام و مشخصاً شمالی ها و ترجیحاً مازندرانی ها در منافات مشهودند و این گونه سریالها و پردازشها تا چه حد، تثبیت ظلم های آشکارعلیه مازندرانی هایی است که در تمام رسالت های ملی خویش، جلودار و رکورددارند و از طرفی میزبانان مهربان و صمیمی همین میمانانان ناسپاس در همین ایامی هستند که این سریال در حال پخش از شبکه سراسری است.

وی در پایان گفت: امیدوارم که رسانه ملی دردستوری موکد برای همیشه ساخت چنین سریالهای موهنی را متوقف ساخته و بر عکس با ارائه برنامه های حمایتی جدید، از مازندرانی های همیشه سرافراز در تمامی صحنه های اعتقادی و ارزشی، دلجوئی کند.

به گزارش مهر، در پی پخش سریال نوروزی پایتخت از شبکه اول سیما، انتقاداتی از سوی برخی شهروندان مازنی مبنی بر توهین به مردم مازندران در محتوای این سریال، نوشته ای از سوی یکی از خوانندگان برای مهر ارسال داشته که در ذیل آورده می شود.

در این نامه که از سوی یکی از خوانندگان مهر به نمایندگی مازندران ارسال شده آمده است: از صدا و سیمای کشور متاسفیم که به این سریالهایی که قصد تمسخر لهجه و آداب و رسوم مردم مازندران را دارد چرا مجوز پخش می دهد.
 
این نامه آورده است: با تصویر کشیدن هنرپیشه با سابقه کشور به عنوان فردی ساده لوح از خطه مازندران که گویا خودش هیچ با زبان مازنی آشنا نیست و با شخصیت افراد این خطه در ادب و مشاهیر شهره خاص و عام هستند نوعی دهن کجی است.
 
این خواننده خبرگزاری مهربا اشاره به اینکه خودش اهل دورترین روستای مازندران است ولی به این میزان تحجر وساده لوحی را در مردمان خطه خود ندیده است، افزود: مازندرانی که سالانه پذیرای میلیونها گردشگر از داخل و خارج از کشور بوده و دیار عالمان است اینهمه متحجر و دنیا ندیده باشد.
 
وی با اظهار تاسف از اینکه رسانه ملی قبیح ترین برخوردها را با مردم خطه مازندران صورت داده است، گفت: رئیس رسانه ملی باید به واسطه این اقدام از مردم مازندران عدزخواهی کند.
 
این خواننده خبرگزاری مهر با بیان اینکه فیلمنامه نویس این سریال نباید به خود اجازه نوشتار چنین سناریوی سخیفی را به خود بدهد، افزود: صحیح نیست از اخلاق معتدل و پارسای یک قوم سوء استفاده کرد.
 
وی افزود: این قبیل طنزها نوعی توهین به شعور مخاطب و آداب و رسوم مردم مازندران است و شهروندان مازنی خواستار برخورد بی اغماض رسانه ملی با کارگردانان و عوامل سریال است.
کد خبر 1278572

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha