۱۴ فروردین ۱۳۹۰، ۸:۴۵

اخبار اقتصادی در نوروز -12/

جزئیات فعالیتهای اکتشاف نفت و گاز ایران در سال 90

جزئیات فعالیتهای اکتشاف نفت و گاز ایران در سال 90

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت با تشریح جزئیات برنامه های اکتشاف نفت و گاز ایران در سال 90، اعلام کرد: در دو سال گذشته در مجموع بیش از 20 سازند جدید نفت و گاز طبیعی در سطح کشور کشف شده است.

سید محمود محدث در گفتگو با خبرنگار مهر درباره فعالیتهای انجام گرفته در سطح شرکت ملی نفت ایران برای اکتشاف ذخایر جدید نفت و گاز، گفت: در دو سال گذشته در مجموع بیش از چهار هزار و 612 کیلومتر عملیات لرزه نگاری دو بعدی و سه بعدی انجام شده است.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه در این مدت بیش از 81 هزار متر حفاری اکتشافی در سطح بلوکهای مختلف هیدروکربوری انجام شده است، تصریح کرد: کشف نفت در سازند آسماری، سروک، ایلام، فهلیان و گدوان میدان سوسنگرد، افق آسماری، کلهر میدان سومار، افق آسماری، ایلام و سروک میدان آبان از لایه های نفتی کشف شده در سال 88 است.
 
این مقام مسئول، افزود: همچنین کشف گاز در افق کنگان و دالان فوقانی میدان سفید باغون، افق دهرم میدان هالگان، افقهای شوریجه و مزدوران میدان توس، دهرم میدان فروز بی، دهرم میدان کوه سفید، نیریز میدان آزادگان، دهرم بالایی میدان خیام و دهرم پایینی میدان خیام از لایه های گازی کشف شده در دو سال گذشته به شمار می رود.
 
وی  در خصوص انجام عملیات لرزه نگاری در سالهای 88 و 89، توضیح داد: در این مدت بیش از سه هزار و 351 کیلومتر عملیات لرزه نگاری دو بعدی و حدود یکهزار 262 کیلومتر مربع لرزه نگاری سه بعدی انجام شده است.
 
محدث با تاکید بر اینکه حفاری اکتشافی انجام شده در بخش خشکی سبالغ بر 72 هزار متر بوده است، بیان کرد: در بخش دریایی هم بیش از 9 هزار و 248 متر حفاری انجام شده است.
 
مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با اعلام اینکه فعالیتهای اکتشافی در سال 1390 مطابق برنامه های مصوب و با اولویت فعالیت در نقاط مرزی و مناطق مشترک ادامه می یابد، تبیین کرد: پیش بینی می کنیم در سالجاری به عنوان سال اول اجرای برنامه پنجم توسعه با کشف میادین جدید نفت و گاز به حجم ذخایر هیدروکربوری ایران افزوده شود.
 
سید مسعود میرکاظمی وزیر نفت با اشاره به کشف چهار میدان جدید نفت و گاز در سالجاری ارزش این اکتشافات نفتی را حدود سه هزار میلیارد ریال عنوان کرد و به مهر گفت: به زودی جزئیات بیشتری از اکتشافات جدید نفت و گاز اعلام می شود.
 
این عضو کابینه دولت با تاکید بر اینکه در برنامه چهارم توسعه وضعیت کشف ذخایر جدید نفت و گاز طبیعی در سطح کشور مطلوب ارزیابی می شود، تصریح کرد: در مجموع در برنامه چهارم میزان اکتشاف ذخایر هیدرو کربوری بیش از 1.5 برابر میزان ذخایر نفت و گاز استخراج شده بوده است.
 
به گزارش مهر، از یکسال گذشته تاکنون 6 میدان جدید نفت و گاز شامل میدان گازی هالگان (استان فارس)، میدان نفتی سومار (کرمانشاه)، میدان گازی طوس (خراسان رضوی)، میدان گازی فروز (خلیج فارس)، میدان گازی سفید (هرمزگان) و میدان گازی خیام (شرق عسلویه) کشف و جزئیات آن توسط وزارت نفت اعلام شده است.
 
محسن خجسته مهر معاون وزیر نفت پیشتر در تشریح مهمترین برنامه های اکتشاف نفت و گاز ایران با بیان اینکه در دو سال گذشته 14 میدان جدید نفت و گاز در ایران کشف شده است به مهر گفته بود: با کشف این میادین جدید در مجموع میزان حجم ذخایر نفت خام کشور 14 میلیارد بشکه و ذخایر گاز 1.5 تریلیون متر مکعب افزایش یافته است.
 
وی همچنین از توسعه فعالیتهای اکتشافی در 27 بلوک جدید با محوریت میادین مشترک مرزی و مشترک در مناطق خلیج فارس، غرب و شمالشرقی ایران خبر داده بود.
کد خبر 1279715

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha