۷ خرداد ۱۳۹۰، ۱۵:۳۴

کشف دید فرابنفش در گوزنهای قطبی

کشف دید فرابنفش در گوزنهای قطبی

گوزنهای قطبی تمام جهان را در نور فرابنفش می بینند، توانایی که یافتن غذا و گریختن از چنگال شکارچیان را برای آنها ساده تر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بیشتر پستانداران از جمله انسان برای دیدن جهان اطراف خود از بخش مرئی نور که طول موجی کوتاهتر دارد استفاده می کنند، اما این شرایط برای گوزنهای قطبی مشابه نیست.

"گلن جفری" از دانشگاه کالج لندن با انجام مطالعاتی اعلام کرد این جانداران تمامی جهان را در نور فرابنفش می بینند سطح زمین در قطب شمال در حدود 90 درصد از نور فرابنفشی که دریافت می کند را بازتاب می دهد، ویژگی که دانشمندان را بر آن داشت تا بر روی میزان انطباق یافتن گوزنهای قطبی با این سرزمین غنی از فرابنفش مطالعه کنند.

به گفته محققان، از زمانی که گوزنهای قطبی در حدود 10 هزار سال پیش به این منطقه مهاجرت کرده اند، با سرعتی باورنکردنی خود را با شرایط وفق داده اند.

محققان برای آزمودن این توانایی در گوزنها، نور چراغهای LED را در طول موجهای مختلف در معرض دید 18 گوزن قطبی که از پیش بی حس شده بودند، قرار دادند تا در نهایت بتوانند واکنش اعصاب چشم این جانداران را متناسب با نور دریافت شده، با کمک الکترودهایی به ثبت برسانند. نتایج این آزمایش نشان داد چشم تمامی این 18 گوزن در برابر نور فرابنفش از خود واکنش نشان داد.

دانشمندان با استفاده از یک دوربین فرابنفش فضای قطب شمال را مورد بررسی قرار داده و دلیل این رویداد را توضیح دادند. دانشمندان با استفاده از این دوربین دریافتند گلسنگها که منبع اصلی غذای گوزنهای قطبی به شمار می رود و فضولات شکارچیان این جانداران به شدت نور فرابنفش را به خود جذب می کنند و در دید گوزنها، در پس زمینه سفید رنگ برفی به رنگ سیاه دیده می شوند.

به گفته محققان چشم اغلب پستاندارن با نور فرابنفش سازگاری ندارد، زیرا این نور به اندازه ای انرژی دارد که می تواند گیرنده های حساس چشم آنها را تخریب کند و منجر به از بین رفتن قدرت دید آنها شود. برای پیشگیری از وقوع چنین رویدادی پدیده ای به نام "برف کوری" رخ می دهد: قرنیه چشم در برابر نور فرابنفش تابیده شده از برف واکنش نشان داده و به صورت موقت بسته می شود تا از ورود مقادیر زیاد این نور به درون چشم و سوختن شبکیه جلوگیری کند.

بر اساس گزارش بی بی سی، این در حالی است که حیواناتی که ساکن قطب هستند، هرگز دچار "برف کوری" نمی شوند و از این رو انتظار می رود این جانداران برای محافظت از شبکیه چشمهای خود از سیستم کاملا متفاوتی برخوردار باشند، یا اینکه توانایی جذب نور فرابنفش و دیدن در این نور را داشته باشند.

کد خبر 1322665

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha