۲۹ خرداد ۱۳۹۰، ۸:۱۴

احمدی مقدم در گفتگو با مهر:

مواد مخدر عمدتا از جنوب غربی وارد کشور می شود

مواد مخدر عمدتا از جنوب غربی وارد کشور می شود

رشت - خبرگزاری مهر: فرمانده نیروی انتظامی کشور گفت: در سال 2011 چهارصد و هشت تن مواد مخدر در ایران کشف شده که عمده آن از جنوب غربی کشور وارد شده است.

سرتیپ پاسدار اسماعیل احمدی مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: افغانستان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در جهان بوده ودر حال حاضر کاشت حشیش و خشخاش در این کشور در حال توسعه است.
 
وی با بیان اینکه کشف مواد مخدر بعد از حضور نیروهای غربی و آمریکا در افغانستان افزایش یافته و سالانه فقط 10 هزار تن تریاک در افغانستان تولید می شود، اظهارداشت: همه ساله شاهد رشد تولید روز افزون مواد مخدر هستیم و تنها در سال گذشته به دلیل خشکسالی میزان تولید کاهش یافته بود.
 
فرمانده نیروی انتظامی با انتقاد از سیاست های ناتو گفت: ناتو به بهانه مبارزه با تروریست از مبارزه با مواد مخدر امتناع کرده و این در حالیکه برآوردها نشان می دهد  12 هزار تن تریاک در افغانستان دپو شده که این مسئله باعث افزایش سه برابری مواد مخدر شده است.
 
تنها حشیش از طریق مسافران وارد کشور می شود
 
وی ادامه داد: در ماههای اول سال 2011 کشفیات مواد مخدر افزایش داشته و این در حالی که مرز های ایران با افغانستان مسدود بوده و امکان تردد کاروانهای قاچاق غیر ممکن و تنها مقداری حشیش از طریق مسافران وارد کشور می شود.
 
احمدی مقدم گفت: در پنج سال گذشته سهم ایران 60 درصد از ورودی مواد مخدر تولیدی افغانستان بوده که به کمتر از 30 درصد کاهش یافته است.
 
وی در ادامه با بیان اینکه مسدود شدن مرزهای افغانستان، دو سوم مسیر ترانزیت مواد مخدر در حال تغییر است، اظهار داشت: مسیر آسیای میانه می تواند چشم انداز بستری برای مافیای مواد پیدا کند که باید مراقب بود.
 
به گفته فرمانده ناجا تا پایان سال 2011 ورود زمینی مواد مخدر به ایران غیر ممکن می شود.
 
 احمدی مقدم با تاکید بر ارتقای سطح همکاری کشورهای ساحل خزر اظهار داشت: افغانی ها بالاترین نرخ مصرف مواد مخدر در جهان را دارند و بیش از یک میلیون افغانی معتاد است.
 
وی اظهار امیدواری کرد: با گسترش همکاریهای منطقه ای قاچاق و ترازیت مواد مخدر در دنیا کاهش یابد و این مسئله یک ضرورت جهانی است.
 
عمده واردات مواد از طریق جنوب غربی ایران است
 
فرمانده ناجا اظهارداشت: در سال 2011،  408 تن مواد مخدر در ایران کشف شده که تنها هفت تن آن مربوط به منطقه شمالی ایران و همجوار خزر بوده است، عمده واردات مواد از طریق جنوب غربی ایران است.
 
احمدی مقدم گفت: همکاری های کشورهای ساحل خزر می تواند بسیار اثرگذار باشد و در حال حاضر عملا غربی ها خودشان را در امر مبارزه با مواد مخدر کنار کشیده اند و این مسئله باعث افزایش انتقال مواد مخدر به اروپا شده است.
 
وی تصریح کرد: مواد مخدر یک موضوع جهانی است و هیچ کشوری نمی تواند خود را از آن مصون بدارد.

 

 

کد خبر 1338360

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha