۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱، ۱۳:۰۸

یادداشت میهمان؛

تجاوز و قتل پیامدهای تلخ فرار از خانه

تجاوز و قتل پیامدهای تلخ فرار از خانه

هر چند وقت یک بار خبر غمناک و تأسف آور فرار دختری از منزل و متعاقب آن گرفتاری در دام اعتیاد و تجاوز و دربه دری و شاید قتل او تیتر صفحات جراید و سایت های خبری علاقه مند به مسائل اجتماعی و حوادث می شود.

این معضل اجتماعی هرچند خوشبختانه با آموزش همگانی و آگاه سازی های سالیان اخیر توسط نهادهای اجتماعی از جمله در مدارس و صدا و سیما روند رو به کاهش به خود گرفته است ولی در جامعه اخلاق محور حتی یک مورد آن هم تلخ و غیرقابل هضم است.

واکاوی و تفحص در تمامی پرونده ها محققین را به دو واژه مشترک می رساند. تحقیر و رهاشدگی عاطفی، جنگ اعصاب و یا محیط پر اضطراب.

شاید عده ای فکر کنند فقط تنها علت فرار از منزل در نهایت فقر اقتصادی باشد ولی چنین نیست! زیرا افراد متمول و ثروتمند برای حفظ آبرو و رهایی از وجدان درد با قدرت پول فقط شکل قضیه را حل کرده اند.

دختران دارای خلاء عاطفی و یا محیط پرتنش و جهنم گونه در جماعت پول دار بجای انتخاب فرار جغرافیایی از خانه به فرار از خانواده روی آورده اند. یعنی اینکه با دوستان واقعی و فضای مجازی، مدل خودرو و حیوانات و مسافرت ها و پارتی ها و موضوعات مورد علاقه خود مشغول اند و در ازای این هزینه ها؛ والدین آنها دل خوش اند که آنها در دسترس اند (البته از طریق تلفن همراه) ؛ هر چند قصد این نوشتار محاکمه طبقات اجتماعی نیست . فقط هدف این بود که والدین گناه تمام کاستی ها را طبق معمول به جمله مشهور «پدر بی پولی بسوزه که هرچی می کشیم از اونه» حواله ندهند.

والدین خصوصا پدران باید ملکه ذهن نمایند که دختران به تعبیر زیبای متون دینی «ریحانه اند» و این یعنی که با موجودی سر کار دارند به غایت لطیف ولی زیبا و خوشبو که در برابر باد و باران خارجی تاب و توان مقاومت دارد به شرطی که خاک و جای آن مساعد باشد و آفت داخلی ریشه و ساقه هایش را به بلا دچار نسازد.

بسیار خوانده و شنیده ایم که پیامبر اکرم (ص) در سرزمینی که دختران خود را زنده به گور می کردند چنان احترامی به دخترش می کرد که باعث تعجب مردم زمان خود و تاریخ گشته است و صد البته بجز اشاره به مقام شامخ حضرت فاطمه زهرا (س) منظور الگوسازی برای پیروان بهترین و ختم ادیان نیز بوده است.

یادم نمی رود در هم صحبتی که با یکی از افسران ارشد اهل شهرستان کاشان داشتم به نکته ظریفی اشاره کردند. ایشان بیان داشت که آمار فرار از منزل در آن شهرستان برای سکنه بومی نزدیک به صفر است و برابر بررسی ها تنها علت آن سنت پسندیده احترام و محبت زیاد به دختران در فرهنگ سنتی و جداً در جد مردم این شهرستان است و اضافه می کرد: این اظهار علاقه علنی و واقعی به طوری است که گاهی در سنین کودکی پسربچه ها را به حسادت و واکنش وا می دارد که با توضیح پدر و مادر خود برادر نیز در آینده یکی از حامیان پر و پا قرص خواهر می شود.

در خاتمه باید مواظب باشیم که صمیمیت و احترام به فرزندان را با باج دادن و تسلیم شدن در برابر خواسته های غیرمنطقی و غیرشرعی اشتباه نگیریم.

---------------------------------------------

سرهنگ دکتر رضا غنی لو - رئیس مرکز اطلاع رسانی و ارتباطات ناجا


 

کد خبر 1591406

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha