۱۰ مهر ۱۳۹۱، ۱۵:۰۲

دبیرکل سازمان ملل متحد:

فیلم موهن اقدامی غیر مسئولانه و ننگین بود

فیلم موهن اقدامی غیر مسئولانه و ننگین بود

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، در مقاله ای می نویسد: ما در دوران آشوب مفرط، گذار و دگرگونی زندگی می کنیم. نا امنی، بی عدالتی و نابردباری در حال گسترش است. حکومت ها مبالغ زیاد و گرانبهایی را صرف سلاح های مرگ آور می کنند، در حالیکه از سرمایه گذاری برای مردم می کاهند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز اطلاع رسانی سازمان ملل، بان کی مون در مقاله ای می نویسد: می خواهم از فرصت استفاده کنم تا زنگ خطر را درباره مسیرمان به عنوان خانواده بشری به صدا در آورم.ما در دوران آشوب مفرط، گذار و دگرگونی هستیم. ناامنی، بیعدالتی و نابردباری در حال گسترش است. حکومت ها مبالغ زیاد و گرانبهایی را صرف سلاح های مرگ آور می کنند، در حالیکه از سرمایه گذاری برای مردم می کاهند.

دبیر کل سازمان ملل در ادامه مقاله خود ،با اشاره به گامهای مثبتی که در زمینه مبارزه با فقر و رشد اقتصادی و همچننی گذار به سوی دموکراسی برداشته شده، آورده است: با این همه،  فقر و بی عدالتی به شکلی متداول بر جا مانده است.  باید مسیر را تغییر دهیم. بحران اقتصادی نباید بهانه ای باشد برای کوتاهی در انجام تعهدات در زمینه نیازهای اساسی تمامی مردم.
 
بان کی مون نوشت: تنش های منطقه ای نیز به شدت دردسر ساز هستند. اسحله به آسانی قابل تهیه است.

 
سوریه در حال تبدیل شدن به فاجعه ای منطقه ای با اثرات جهانی است.
 

بان کی مون اوضاع در سوریه را هر روز بدتر از روز گذشته توصیف کرد و نوشت: سوریه در حال تبدیل شدن به فاجعه ای منطقه ای با اثرات جهانی است. باید جلوی خشونت ها و ارسال اسلحه به طرفین درگیری گرفته شود و هر چه سریع ترانتقال قدرت سوریه ای عملی شود.

وی همچنین در ادامه یاد داشت خود به مسئله فلسطین نیز اشاره می کند و می نویسد: ضرورت دارد تا وضعیت خطرناک بن بست بین اسرائیلی ها  و فلسطینی ها شکسته شود. راه حل ایجاد "دو کشور" تنها انتخاب پایدار است. در عین حال امکان اینکه در (به سوی صلح) بسته شود نیز وجود دارد. اینجانب همچنین زبان تهدید به اقدام بالقوه نظامی به وسیله کشوری علیه کشور دیگر را نفی می نمایم. چنین حمله هایی مخرب خواهند بود. جنگ لفظی تند هفته های اخیر دردسر ساز بوده است و برای ما باید یادآور نیاز به راه حل های صلح آمیز و احترام کامل به منشور ملل متحد و قانون بین الملل باشد. رهبران مسئولیت دارند از توان خود برای کاهش تنش نه برای افزایش آن و بی ثباتی استفاده نمایند.

در ادامه این یاد داشت بان کی مون ضمن اشاره به تحولات اخیر پس از انتشار فیلم موهن آورده است: در هفته های اخیر اقدام بی مسئولانه ننگین موجب حملات قابل توجیه و [اما در عین حال] خشونت های غیر قابل توجیه گردیده است. آزادی بیان و تجمع از حقوق اساسی هستند، اما هیچیک از این آزادی ها مجوزی برای تحریک و اجرای خشونت نیستند. هم اکنون رهبران سیاسی و اجتماعی مسئول باید اقدام کنند و اکثریت میانه رو نباید اکثریتی خاموش باشد.

در پایان بان کی مون آورده است: سازمان ملل متحد باید صلح را در همه فعالیت های مد نظر قرار دهد. مردم به سازمان ملل متحد صرفا به عنوان آینه ای که منعکس کننده جهان متفرق است نگاه نمی کنند. انتظار می رود رهبری، امید و راه حل برای مشکلاتی ارائه دهیم که مردم به صورت روزمره با آنها رو به رو هستند.

کد خبر 1709480

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha