۲۴ مهر ۱۳۹۱، ۱۱:۲۰

دستجردی عنوان کرد؛

سقوط 7.5 درصد از ایرانی‌ها به زیر خط فقر با پرداخت هزینه‌های درمانی

سقوط 7.5 درصد از ایرانی‌ها به زیر خط فقر با پرداخت هزینه‌های درمانی

وزیر بهداشت با اشاره به سهم بالای مردم از پرداخت هزینه های درمان گفت: چیزی در حدود 7.5 درصد از جمعیت کشور با هزینه‌های درمانی به زیر خط فقر می‌روند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر مرضیه وحید دستجردی روز دوشنبه سومین گردهمایی بزرگ دست اندرکاران نظام سلامت در مرکز همایش‌های رازی اظهار داشت: امروز زمان مناسبی است که بازبینی از کارهای انجام شده داشته باشیم و چالش‌ها و مقاصد خودمان را در کوتاه مدت، میان مدت و درازمدت در نظر بگیریم و با هم گام برداریم.

وی با اعلام اینکه براساس برنامه پنجم تولیت حوزه سلامت بر عهده وزارت بهداشت است گفت: امیدواریم با تهیه نقشه تحول نظام سلامت و نقشه جامع علمی کشور این نقشه‌ها با آ‌مد و رفت دولت‌ها پایدار باشند.

وحید دستجردی با اشاره به مصوب نقشه تحول نظام سلامت در دولت و ابلاغ آن برای اجرا به همه دستگاههای کشور افزود: 15 سیاست کلی و 92 برنامه ملی برای پیشبرد برنامه‌های نظام سلامت تهیه شده است.

54.9 درصد از هزینه های درمانی از جیب مردم پرداخت می‌شود

وزیر بهداشت تامین منابع در حوزه سلامت را یکی از مهمترین چالش‌های پیش روی این حوزه دانست و گفت: در حال حاضر 54.9 درصد از هزینه های درمانی از جیب مردم پرداخت می‌شود و بیمه های سلامت 18.6، دولت حدود 20 درصد و بیمه‌های خصوصی 7.3 درصد هزینه‌های درمانی را پرداخت می‌کنند که با اصلاح تامین منابع تلاش می‌کنیم جلوی این عدم عدالت در سلامت را بگیریم.

وی با اعلام اینکه 16.83 درصد از مردم تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند، افزود: 5.4 درصد از مردم از دو دفترچه بیمه درمانی و یا بیشتر برخوردارند.

تهیه نخستین گزارش دیده بانی سلامت کشور

وحید دستجردی تهیه نخستین گزارش دیده بانی سلامت کشور خبر داد و گفت:‌این گزارش به زودی در اختیار دست اندرکاران نظام سلامت قرار می‌گیرد تا براساس آن برنامه های خود را در این حوزه پیش ببرند.

شاخص‌های 52 گانه عدالت در سلامت

وی با اشاره به تصویب شاخص‌های 52 گانه عدالت در سلامت افزود: همه دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور موظف شده‌اند براساس این شاخص‌ها گزارشی را تا پایان سال ارایه بدهند.

وزیر بهداشت در ادامه از ثبت پوشش 95 درصدی سرطان‌ها در کشور خبر داد و گفت: ایران جزو معدود کشورهای منطقه و آسیا است که توانسته در این زمینه اقدام کند.

وی در ادامه به مقوله تولید محصولات علمی در حوزه علوم پزشکی پرداخت و گفت:‌ سهم ما از تولید محصولات علمی در پزشکی در منطقه خاورمیانه 27 درصد و در جهان 1.43 درصد است در حالی که تنها یک درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهیم.

دستجردی با اعلام اینکه نظام سلامت با در اختیار داشتن 10 درصد اعتبارات پژوهشی بیش از 30 د رصد تولیدات علمی کشور در حوزه علوم پزشکی را در اختیار دارد، افزود: دستیابی به سهم 2 در صد از بازار جهانی محصولات و خدمات در حوزه سلامت در افق 1404 یکی از برنامه‌های نظام سلامت است.

14 قلم دارو با فناوری بالا رونمایی شده است

وی با اعلام اینکه تا کنون 14 قلم دارو با فناوری بالا رونمایی شده است اظهار داشت:‌ تا پایان سال بیش از 10 قلم دیگر دارو با فناوری بالا رونمایی خواهد شد.

وزیر بهداشت همچنین به برنامه پزشک خانواده اشاره کرد و گفت: برقراری عدالت در سلامت، افزایش پاسخگویی در بازار سلامت، افزایش دسترسی و ارایه خدمات بهداشتی و درمانی متناسب با وضعیت سلامت و بیماری از جمله اهدافی است که در این برنامه دنبال می‌کنیم.

کد خبر 1720259

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha