۲۵ مهر ۱۳۹۱، ۹:۱۹

اعتراض مردم ناحق باشد، خسارت می‌گیریم!

اعتراض مردم ناحق باشد، خسارت می‌گیریم!

رئیس سازمان سینمایی با تبیین مجدد دیدگاه خود درباره "خیانت در سینما" تصریح کرد: من به بخشی از جامعه مذهبی که نگران هستند حق می‌دهم و برنامه‌ریزی خواهیم کرد که اعتراضات در محاکم قضایی مطرح شود اما مردمی که شناسنامه دارند و مشخص هستند اعتراض کنند تا اگر اعتراضشان نابجا بود خسارت بدهند.

 

به گزارش خبرنگار مهر، جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی کشور با حضور در برنامه "آپارات" رادیو جوان در رابطه با فیلم‌هایی که با مضمون خیانت ساخته می‌شوند، گفت: این قضیه از جشنواره فیلم فجر شروع شد که یکی از مدیران دوره اصلاحات که در آن زمان از لحاظ سیاسی در موضع خاصی بود این بحث را شروع کرد و گفت در این جشنواره 15 فیلم با موضوع خیانت وجود دارد. در همان زمان ما بررسی کردیم و تا جایی که من خبر دارم حدود 9 فیلم بود و فقط ممکن بود در دو یا سه تای آن فیلم‌ها برداشت ما این باشد که موضوع خیانت را رد نکرده‌است البته تایید هم نکرده بود اما در بقیه فیلم‌ها موضوع خیانت را صراحتا رد کرده بودند.

وی افزود: می‌خواهم بگویم به دنبال این صحبت‌ها بیشتر یک فضای سیاسی وجود داشت که متأسفانه به دنبال تسویه حساب‌های سیاسی بودند. طبیعی است که با مطرح شدن این بحث بخشی از جامعه و مجلس هم نگران می‌شوند چرا که آنها گمان می‌کنند یک فیلم ساز وقتی در یک فضای عمومی و رسانه حرفی را می‌زند مبنای حقیقی و دقیقی داشته باشد و فکر نمی‌کنند که او به دنبال مسائل دیگری باشد.

شاید 4 فیلم به خیانت پرداختند تا عبرت خانواده‌ها باشد!

شمقدری با بیان اینکه به دنبال مطرح کردن این موضوعات بخشی از جامعه نگران می‌شود، تصریح کرد: این موضوع،‌ کار ما را زیادتر می‌کند چرا که ما دائما باید در مجموعه‌هایی بنشینیم و موضوع را باز کنیم و توضیح دهیم که اینگونه نیست شاید چهار فیلم به خیانت پرداخته باشند تا باب عبرتی باشد برای خانواده‌ها و تجربه‌ای را پیش روی بیننده قرار دهد اما اصل موضوع خیانت را رد می‌کند که اگر غیر این باشد دوستان ما در شورای پروانه نمایش با فیلمساز صحبت و موضوع را اصلاح می‌کنند.

رئیس سازمان سینمایی یادآور شد: یکی از قوی‌ترین تئاترهایی که وجود دارد تئاتر "هملت" اثر شکسپیر است که همه هم آن را تایید می‌کنند و قبولش دارند اما مبنای آن بر اساس خیانت است. حتی موضوع خیانت به نوعی در "اتللو" هم وجود دارد. من نمی‌فهمم دوستان چرا مباحث را به طور علمی باز نمی‌کنند. اگر موضوع خیانت مشکل دارد پس چرا تئاتر اتللو و هملت اینقدر مورد توجه همه هست؟

وی افزود: حتی همین افرادی که به دلیل تسویه حساب‌های سیاسی این بازی را به راه انداخته‌اند هم نمی‌توانند این دو تئاتر را رد کنند پس باید تعریف شود که این موضوع کجا درست است و کجا نیست. اینکه فقط با یک تیتر عنوان کنیم فیلم خیانت و با این عنوان فقط فضا را ملتهب و عده‌ای را نگران کنیم از انصاف و انسانیت به دور است ولی متاسفانه عده‌ای این کار را می‌کنند.

انتقادها علیه "خیانت" یک سناریو است

وی ادامه داد: این یک سناریو بوده که عده‌ای را مامور کرده‌اند تا یک کارهایی در این راستا انجام دهند اما اتاق فرمان آنها فضا را به درستی رصد نکرده چرا که هنوز این فیلم‌ها اکران نشده آنها می‌گویند مردم اعتراض کرده‌اند. من به بخشی از جامعه مذهبی که نگران هستند حق می‌دهم و برنامه‌ریزی خواهیم کرد که اعتراضات مردم در محاکم قضایی مطرح شود اما مردمی که شناسنامه دارند و مشخص هستند اعتراض کنند و اگر اعتراضشان نابجا بود خسارت بدهند.

شمقدری افزود: این عناوین کلی موضوعی را حل نمی‌کند این فرآیندی است که در آینده باید اینگونه بشود اگر ما سیستم نظارتی را به شکلی که اکنون هست بخواهیم نگه داریم به نظر می‌رسد خیلی پاسخگو نباشد کم کم باید سیستم‌های جدیدی را جایگزین کنیم که هم مردم در صحنه باشند و هم فیلمساز و تهیه‌کننده بیشتر به مسئله اجتماعی خودش توجه کند و یک مدیر نخواهد پاسخگو باشد چرا که این فیلم‌ها را من نساخته‌ام.

کنایه به "شام آخر" فریدون جیرانی

رئیس سازمان سینمایی خاطرنشان کرد: اینکه امروز فیلم‌های زیادی با مضمون خیانت ساخته می‌شوند صرفا یک جنجال رسانه‌ای است؛ چراکه بدترین فیلمی که در باب خیانت ساخته شده است در 7 یا 8 سال پیش بود که مادری به دخترش خیانت می‌کرد اما صدای هیچ کس در نمی‌آمد. اینکه چه کسانی و با چه اهدافی پشت قضیه هستند کاملا مشخص است فکر می‌کنم بهتر باشد بیشتر از این ذهن مردم را مکدر نکنیم و از یک حدی فراتر نرویم عده‌ای دوست دارند بحران سازی و التهاب آفرینی کنند شاید نقش دولت در یک جاهایی این باشد که سکوت کرده و تحمل کند اما بالاخره یک جایی بحث‌ها مطرح شده و بازخوانی خواهد شد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا شما با مطرح کردن موضوع خیانت در سینما موافق هستید یا خیر؟ گفت: اگر من خودم بخواهم فیلم بسازم طوفان شن و یا فیلم امام(ره) را می‌سازم اما نمی‌توانم فیلمسازان را مجبور کنم که فیلم خاصی را بسازند.

رئیس سازمان سینمایی در همین راستا افزود: همه فیلم‌هایی که این موضوع را داشته‌اند خیانت را رد کرده‌اند و فقط یک فیلم در این رابطه سکوت کرده بود که ما آن فیلم ساز را توبیخ کردیم چرا که کسی حق ندارد حتی در این باره سکوت کند و فیلم باید به گونه‌ای برای مخاطب عبرت‌انگیز باشد. هر کسی ممکن است در زندگی‌اش با این موضوع مواجه شود یکی از وظایف فیلم ساز این است که جنبه عبرت‌آمیز آن را برای مخاطب باز کند و در یک فضای علمی و تحقیقی منتقدان و دلسوزان اجتماعی نکات مختلف آن را بیان کنند.

نمی‌توانیم در مرحله پروانه ساخت یک اثر، نظر دهیم

شمقدری در پاسخ به کارشناس برنامه که اگر این فیلم‌ها مشکل محتوایی داشته‌اند چگونه مجوز گرفته‌اند، اظهار کرد: آسیب شناسی این مسئله بسیار طولانی است اما من به چند مورد اشاره می‌کنم. اولا اینکه فرایند فیلم سازی در ایران استاندارد ندارد چرا که اصل فیلمنامه ارائه داده نمی‌شود و در مرحله تولید چیز دیگری ساخته می‌شود. در یک دوره‌ای حتی می‌گفتند فقط جلد فیلمنامه هست و متن کاملا تغییر داده شده‌است پس ما نمی‌توانیم در مرحله پروانه ساخت یک اثر نظر دهیم لذا ما مرحله پروانه نمایش را هم داریم که در این مرحله 9 نفر از کارشناسان با تجربه و مورد اعتماد نظام و دغدغه‌مند اصلاحات را روی فیلم‌ها  اعمال کرده و در نهایت فیلم اصلاح شده بیرون می‌آید حتی در دوره ما بعضی از فیلم‌ها را اکران محدود می‌زنیم. این فرآیندی است که شکل می‌گیرد. اینکه فیلم ساز چه دغدغه‌ای دارد و به چه مسائلی توجه دارد یا نه بحث دیگری است.

رئیس سازمان سینمایی افزود: ما معتقدیم که در شکل عالی فیلم سازان ما باید جزو بزرگترین نخبگان فرهنگی کشور باشند حتی من می‌گویم باید از مجتهدین باشد اما واقعیت این است که فیلمسازان ما مانند سایر مردم و از سطوح و طیف‌های مختلف سوادی هستند و هر کدام درکی از مسائل اجتماعی و تحلیل خاص خودشان را دارند.

وی تصریح کرد: این چارچوبی است که به ما ارائه داده شده و بر مبنای آن شوراها نظر می‌دهند و فیلم نمایش داده می‌شود تا به این لحظه ما حتی در یک مورد هم از قانون تخطی نداشته ایم نمی توان فیلمی ساخت که همه موافق آن باشند اما قانون تکلیف را نهایی کرده و حرف آخر را شورای 9 نفره می‌زنند که همه آنها با حکم وزیر آمده‌اند به نوعی نظر این افراد فصل الخطاب است به هر روی آنها هم ممکن است اشتباه کنند. اگر قانون اشکال دارد باید تصحیح بشود اما مباحث اکران و پروانه ساخت تاکنون مطابق قانون بوده است.

شمقدری در پایان با بیان اینکه مسائل باید به طور علمی و دقیق بیان شوند خاطرنشان کرد: خوشحالم که برنامه شما هم به همین  گونه بود و مسائل با دقت و به طور علمی مطرح شدند.

برنامه "آپارات" کاری از گروه جوان و فرهنگ رادیو جوان است که با گویندگی روح اله کمانی و سردبیری زهره عبدالرحیم از این شبکه رادیویی روی آنتن می‌رود.

کد خبر 1721033

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha