۲۶ دی ۱۳۹۱، ۱۵:۰۷

سرنوشت چای‌های انبار شده/

دسترنج‌های یازده ساله‌ای که به کود تبدیل می‌شوند

دسترنج‌های یازده ساله‌ای که به کود تبدیل می‌شوند

خبرگزاری مهر-گروه اقتصادی: چایکاران همانند هزاران کشاورز دیگر فارغ از آن که درآمد ریالی فروش محصولاتشان چقدر است، مشتاق هستند که دسترنجشان به کام مصرف کننده لذت بخش باشد اما انبارهای مملو از چای حکایتی دیگر از این چشم‌داشت را دارد؛ گویا چایکاران چای کاشته‌اند تا دست آخر به کود تبدیل شوند تا آسیبی به منافع ذی نفعان نرسد.

به گزارش خبرنگار مهر، وزیر کشاورزی قرار بود روز دوشنبه بار دیگر در کمیسیون اقتصادی مجلس حضور یابد تا این بار به خاطر انبار شدن صدها تن چای در مدت زمان 11 سال پاسخگو باشد اما حضور صادق خلیلیان در صحن علنی روز یکشنبه مانع از حضور مجدد وی در  مجلس شد و نماینده پاکدشت به عنوان طراح سئوال را بر آن داشت تا به مدیران وزارت جهاد فرصت یک ماهه برای رسیدگی به این موضوع را بدهد. 

فرهاد بشیری نماینده مردم پاکدشت و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به واسطه آن که یکی از انبارهای چای در حوزه انتخابی اش قرار دارد، انبار شدن صدها تن چای داخلی در این شهرستان برایش سئوال برانگیز شده و درخواست سئوال از وزیر کشاورزی را به کمیسیون اقتصادی مجلس  ارائه کرده بود.

بشیری درگفتگو با مهر ضمن بیان توضیحات فوق، به چای‌های تاریخ مصرف گذشته در انبارهای چای کشور اشاره کرد و  گفت: از سال 80 به بعد صدها تن چای در انبارهای سراسر کشور ذخیره شده اند که با وجود گذشت 11 سال از تولید، اما مصرف آنها در وضعیت بلاتکلیفی قرار دارد.
 
وی از ارائه اطلاعات بیشتر در این رابطه امتناع کرد و پاسخگویی به پرسش های دیگر را به یک ماه آینده موکول کرد.
 
رئیس سازمان چای چه می گوید
 
در همین حال، علی محرر رئیس سازمان چای کشور در گفتگو با مهر در رابطه با تعداد انبارهای چای و میزان چای های ذخیره شده، گفت: چای های ذخیره شده مربوط به دوران فعالیت دولت کارگزاران و ریاست قبلی سازمان چای است. این چای ها از سال 72 تا 84 در انبارهای مختلف ذخیره شده اند که همگی تاریخ مصرفشان گذشته است و در حال تبدیل آنها به کمپوست هستیم.

وی حجم چاههای ذخیره شده بین سالهای 72 تا 79 را 40 هزار تن اعلام کرد و ادامه داد: 30 هزار تن از این مقدار به کمپوست تبدیل شده است.علاوه بر این صد هزار تن چای متعلق به سندیکای چای شمال و 5 هزار تن نیز متعلق به تشکل سوم است که در حال تبدیل آنها نیز به کمپوست هستیم.

رئیس سازمان چای با تأکید بر اینکه  در زمان ریاست وی از سال 89 تا به امروز یک کیلو چای  در انبارها و کارخانه ها ذخیره نشده است، در رابطه با دلیل حجم بالای ذخیره چای در انبارها تنها به این جمله بسنده کرد که  این کارها زیر نظر مافیای چای انجام شده است.
 
محرر، پرسش مربوط به ارزش ریالی چای‌های انبار شده را بدون پاسخ گذاشت و گفت: نکته مهم آن است از سال 89 تا به امروز هیچ چایی انبار نشده و اگر در بازار، چای با عمر بیش از 3 سال مشاهده شود، با فرد خاطی برخور می شود.
کد خبر 1791797

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha