۲۷ خرداد ۱۳۹۳، ۱۱:۱۲

عسکریان:

ثبت به موقع ازدواج نیازمند کار فرهنگی بیشتر است

ثبت به موقع ازدواج نیازمند کار فرهنگی بیشتر است

میناب - خبرگزاری مهر: مدیر اداره ثبت احوال میناب با بیان اینکه عدم ثبت برخی از وقایع ازدواج به عنوان یک پدیده فرهنگی کماکان در شرق هرمزگان مشاهده می شود، گفت: اصلاح این امر نیازمند اطلاع رسانی از معضلات و تبعات احتمالی ناشی از این نوع ازدواج ها از طرف دستگاه های مربوطه است.

به گزارش خبرنگار مهر، نصرت عسکریان صبح سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به فعالیت های اداره ثبت احوال در شهرستانهای سیریک و میناب اظهارداشت: طی سال 92، به ترتیب بیش از 99 و 97.86 از موارد واقعه ولادت و فوتی در اداره ثبت احوال میناب در مهلت قانونی به ثبت رسیده است.

وی در ادامه اضافه کرد: این در حالی است که در سال 92، هزار و 405 مورد واقعه فوت و هفت هزار و 547 مورد واقعه ولادت در شهرستان های میناب و سیریک در مهلت قانونی به ثبت رسیده است.

مدیر اداره ثبت احوال میناب در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: همچنین در مدت مذکور در شهرستان های مذکور 397 طلاق و سه هزار و 101 مورد واقعه ازدواج به ثبت رسیده است.

عسکریان افزود: در سال 92 در مقایسه با سال 91، شاهد کاهش درصد آمار ازدواج و افزایش آمار طلاق هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی از مسائل فرهنگی موثر در عدم ثبت به موقع وقایع حیاتی در بخش شرقی هرمزگان، اضافه کرد: در حال حاضر عواملی همانند عدم ثبت ازدواج های عادی که حتی زوج ها بعضا اقدام به اخذ آزمایش خون نیز نمی کنند از مسائلی است که نه تنها تاثیراتی بر حوزه آماری دارد بلکه در آینده زندگی زوج و فرزندان نیز می تواند مشکل ساز شود.

عسکریان در عین حال با بیان اینکه تعداد این دست از موارد کم و انگشت شمار است، گفت: همچنین پدیده عدم ثبت ازدواج های دوم و سوم که معمولا با عدم رضایت همسر اول صورت می گیرد نیز از دیگر مسائلی است که در "عدم ثبت به موقع وقایع" تاثیر گذاشته است.

مدیر اداره ثبت احوال میناب همچنین اضافه کرد: در ازدواج های عادی که در دفاتر ازدواج به طور رسمی ثبت نمی شود صدور شناسنامه نوزاد منوط به حضور الزامی پدر و مادر در اداره ثبت احوال است که این امر نیز به دلیل اشتغال پدر در شهرهای دیگر اغلب در صدور به موقع شناسنامه اخلال به وجود می آورد.

وی افزود: در راستای اصلاح برخی از فرهنگ های غلط در زمینه عدم ثبت واقعه ازدواج نیازمند اطلاع رسانی و آگاهی رسانی از طریق رسانه ها و به ویژه رسانه ملی هستیم، تا بتوان از آن طریق به اطلاع جامعه رساند که این سبک ازدواج به دلیل عدم پیروی از قوانینی که در حوزه پزشکی و ژنتیکی مطرح است، امری نادرست بوده و در این راستا زوجین حتمن باید از مسیرها و کانال های متعارف عبور کنند و دست کم آزمایشات قبل از ازدواج را برای اطمینان از سلامت فرزندانشان در آینده انجام دهند.

 

 

کد خبر 2313537

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha