۸ مهر ۱۳۹۲، ۱۱:۰۷

به توافق نرسیدن دولت و کنگره آمریکا مردم این کشور را دچار مشکل می‌کند

احتمال تعطیلی دولت آمریکا تاچند ساعت دیگر

اگر وضع اختلاف‌ها در واشنگتن همین‌طور پیش برود ۹ مهر(اول اکتبر) کفگیر دولت آمریکا به ته دیگ می‌خورد و به قول معروف دولت این کشور تعطیل می‌شود. تعطیلی دولت آمریکا اما چه وضعی را در این کشور پیش می‌آورد؟ 

 
 
 
مجله مهر: دولت آمریکا و کنگره این کشور یک بار دیگر با هم بر سر بودجه رو در رو شده‌اند اما این بار جریان بیخ پیدا کرده و ممکن است کارمندهای دولت این کشور مجبور شوند به مرخصی اجباری بروند. 
 
در طول دوران ریاست جمهوری اوباما این تقابل بر سر بودجه در بسیاری از موارد وجود داشته  اما هر بار دو طرف بالاخره بعد از کش و قوس‌های فراوان حتی در لبه تیغ با هم به توافق رسیده‌اند.در آوریل سال ۲۰۱۱ هم رویارویی مشابهی شکل گرفت و نزدیک بود کرکره بسیاری از دفاتر و بخش‌های دولت آمریکا پایین کشیده شود اما تقریباً در دقیقه ۹۰ دولت و نمایندگان مخالف اوباما در کنگره  کوتاه آمدند و قضیه ختم به خیر شد. این بار اما شرایط  نشان می‌دهد که کسی قصد کوتاه آمدن ندارد و جریان دارد به سمت یک مشکل حاد پیش‌می‌رود. در صورتی که دولت و کنگره تا روز اول اکتبر به توافق درباره بودجه نرسند  بیش از یک میلیون کارمند دولت فدرال به صورت موقت بیکار می‌شوند و مدتی را باید در خانه بمانند. 
دولت آمریکا چطور تعطیل می‌شود ؟
تعطیلی دولت به معنای تعلیق موقت فعالیت همه ادارات و دفاتر دولت فدرال خواهد بود که بر اساس قوانین «غیر ضروری» خوانده می‌شوند. بیشتر از نصف کارمندان دولت فدرال بر اساس تقسیم‌بندی صورت گرفته غیر ضروری به حساب می‌‌آید. رئیس جمهوری آمریکا و کابینه‌اش به فعالیت‌شان ادامه می‌دهند و کارمندهایی که فعالیت‌‌شان به «امنیت ملی» و آن طور که قوانین آمریکا گفته به «حفظ جان و مال شهروندان» مرتبط است به سر کار می‌آیند. 
 
 
قوانین در این باره می‌گوید کارمندان دولت فدرال باید به دو دسته ضروری و غیرضروری تقسیم شوند. البته این عبارت‌ها در جریان تعطیلی سال ۱۹۹۵باعث دلخوری کارمندهای دولتی شد و به همین خاطر این کارمندان در دو گروه خوانده و ناخوانده قرار داده می‌شوند. اداره برنامه و بودجه دولت با پیش‌بینی احتمال تعطیلی دولت از مدیران همه نهادها و دستگاه‌های خواسته است بررسی‌های لازم برای این دسته‌بندی کارمندان خود را ترتیب دهند.  بیش از نیمی از کارمندان دولت فدرال در دسته ناخوانده‌ها قرار می‌گیرند. در سال ۲۰۱۱ که دولت باز هم در معرض تعطیلی قرار گرفته بود، مقامات فدرال برآورد کردند که یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از کارمندان از کل ۲ میلیون کارمند، موقتا از کار مرخص می‌شوند. طبق قانون، کارمندان ضروری باید حقوق بگیرند اما معلوم نیست که آنها چه زمانی دستمزدشان را خواهند گرفت.
 
کارمندهای بخش کنترل هوایی، همه بخش‌های اورژانس پزشکی، بازرسان بهداشت غذایی، مرزبانان، زندان‌های فدرال، نیروهای انتظامی، خدمات امداد بحران و حوادث غیرمترقبه سر کار می‌آیند. 
از سال ۲۰۱۲ اختلاف میان رئيس جمهوری آمریکا و جمهوریخواهان کنگره بر سر بودجه وجود داشته و به همین خاطر دولت این کشور بدون داشتن یک برنامه بودجه سالانه هر چند وقت یک بار با یک بودجه موقت کار خود را پیش برده است. مخالفان سیاست‌های مالی اوباما که اکثر آنها را جمهوریخواهان هستند از اوباما می‌خواهند که از طرح اصلاحات بیمه درمانی خود یا همان Obama Care بگذرد تا  بودجه دولت را تصویب کنند. اوباما در مقابل این بار گفته است کوتاه نمی‌آید.
 
 
تعطیلی دولت؛ زباله‌ها در خیابان‌های واشنگتن
در پایتخت آمریکا شهردار شهر گفته است که در صورت تعطیلی دولت ، دست‌کم تا یک هفته پس از تعطیلات، کسی زباله‌های واشنگتن را جمع نمی‌کند و این شهر را آشغال محاصره خواهد کرد تا این شهر کثیف‌تر از قبل شود. کسب و کارهای کوچک که به دنبال دریافت وام هستند باید در این وضعیت منتظر بمانند و با مشکلات‌شان دست وپنجه نرم می‌کنند.  
 
دریافت پاسپورت،ویزا و مجوزهای حمل و نقل هم مختل خواهد شد. در  تعطیلی زمان کلینتون ۲۰۰ هزار نفر برای گرفتن پاسپورت‌شان تا با بازگشت شرایط به وضعیت عادی معطل ماندند.  صنعت گردشگری دچار مشکلات جدی می‌شود. به غیر از کم شدن حضور مسافران خارجی،پارک‌های ملی و باغ‌وحش‌ها تعطیل می‌شوند. کارمندهای دولت هم تا پایان این وضعیت مشخص نخواهد بود چه زمانی حقوق‌شان را دریافت می‌کنند. 
 
 
 
 
کد خبر 2403714

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha