۲۴ آبان ۱۳۹۳، ۱۲:۳۲

یوسف زاده

جاده ‌های گیلان همچنان قربانی می‌گیرد

جاده ‌های گیلان همچنان قربانی می‌گیرد

رشت - خبرگزاری مهر: رئیس مرکز تحقیقات ترومای گیلان از کشته شدن ۴۳۰ نفر در تصادف های جاده ای استان طی هفت ماهه نخست امسال خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، شاهرخ یوسف زاده پیش از ظهر شنبه در نشستی خبری که به مناسبت برگزاری همایش یادبود قربانیان حوادث جاده‌ای گیلان که در سالن کنفرانس بیمارستان پورسینای رشت برگزار شد، افزود: علاوه بر این به ازای هر یک نفر کشته در سوانح جاده ای پنج نفر نیز دچار معلولیت و نقص عضو تا پایان عمر خود می شوند.

وی با تاکید بر اینکه در صورت راه اندازی سیستم تروما حداقل ۲۵ درصد صدمات ناشی از آسیب های جاده ای کاهش خواهد یافت، اظهار داشت: این سامانه جامع که مراحل پایانی خود را برای راه اندازی طی می کند با اتصال به مرکز اطلاعات بیمارستان می تواند نسبت به ذخیره سازی اطلاعات تمامی بیماران تروما اقدام کند.

رئیس بیمارستان پورسینای رشت با اشاره به اینکه بر اساس تبصرۀ بند الف مادۀ ۱۹۳ برنامۀ توسعه دولت موظف به ایجاد سیستم تروما است، ادامه داد: هم اکنون زیرساخت های علمی ایجاد سیستم تروما در گیلان فراهم بوده و برای تحقق عملی آن به عزم ملی و حمایت همه جانبه مسئولان نیاز است.

یوسف زاده با بیان اینکه تروما سیستم نگاه یکپارچه، علمی و سیستمی نسبت به رفع تروما دارد، گفت: مرکز تحقیقات ترومای گیلان از سال ۸۳ فعالیت خود را آغاز کرد و امروز دارای موثرترین و برترین توانمندی و ظرفیت های تروما است.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۳۰ هزار نفر در بیمارستان پورسینای رشت بستری شدند که ماهانه شامل دو هزار و ۵۰۰ نفر می شود، افزود: این در حالیست که ۴۰ درصد از بستری های صورت گرفته در این بیمارستان را بیماران تصادفات جاده ای دربر می گیرد.

رئیس مرکز تحقیقات ترومای گیلان تعداد کل مراجعات به بیمارستان پورسینای رشت را ۲۵۰ هزار مورد در طول سال عنوان کرد و اظهار داشت: علاوه بر این سالانه ۲۲ هزار مورد عمل جراحی در این بیمارستان انجام می شود که حدود نیمی از آن مربوط به بیماران سوانح جاده ای می شود.

وی با تاکید بر اینکه بیماران استان های همجوار نیز به بیمارستان پورسینای رشت انتقال می یابند، ادامه داد: تعداد کل مراجعه کنندگان به این بیمارستان از ۱۲۰ هزار مورد به ۲۵۰ هزار مورد افزایش یافته و میزان بستری ها نیز از ۴.۷ روز به ۲.۷ روز رسیده که نشان از افزایش کیفیت خدمات ارائه شده به بیماران دارد.

یوسف زاده میزان رضایتمندی بیماران از خدمات ارائه شده به آنها در بیمارستان پورسینا را ۷۷ درصد دانست و گفت: با توجه به اینکه میزان قربانیان حوادث جاده ای کشور از ۳۰ هزار مورد به ۱۸ هزار مورد کاهش یافته اما باید با آموزش و فرهنگسازی این میزان به بیشترین حد ممکن تنزل یابد.

رئیس مرکز تحقیقات ترومای گیلان تلفات جاده ای این استان را نسبت به سایر استان های کشور بالا دانست و افزود: علت وقوع ۷۰ درصد تصادفات را عوامل انسانی تشکیل می دهد که باید به این مهم توجهی ویژه داشت.

وی اظهار داشت: میزان تلفات جادهای در کشورهای پیشرفته ۱۵ در هزار نفر است و در ایران نیز ۲۰ در هزار نفر بوده در حالیکه این میزان در گیلان ۲۶ در هزار مورد است.

یوسف زاده یادآور شد: برگزاری نخستین همایش یادبود قربانیان حوادث جاده‌ای گیلان اولین گام برای کاهش تلفات جاده ای به شمار می آید که همزمان با روز جهانی یادبود قربانیان حوادث جاده‌ای ۲۵ آبان ماه امسال در بیمارستان پورسینای رشت با حضور مسئولان استانی ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه صبح آغاز به کار خواهد کرد.

کد خبر 2421247