باغ کتاب متعلق به ناشران است/ ایجاد تغییر در رفتار شهروندان از وظایف شهرداری

شهردار تهران با اشاره به سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیارد تومانی در باغ کتاب، تاکید کرد که باغ کتاب متعلق به ناشران است و مطمئن هستیم که با کمک ناشران، در آینده بسیار نزدیک مقدمات بهره‌برداری از آن فراهم خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر قالیباف، شهردار تهران شب گذشته (۲۷ آبان ماه) در نشست هم‌اندیشی با ناشران که با حضور معاون فرهنگی وزیر ارشاد، اعضای هیات مدیره اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران و همچنین رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران و تعدادی از اعضای این شورا در سالن همایش‌های بوستان گفتگو برگزار شد، در سخنانی گفت: اینکه ما در کشور نتوانسته‌ایم حرکتی جدی و اساسی را در حوزه نشر به وجود بیاوریم، مطلب صحیحی است. ما حتما در شهرداری تهران کار قابل توجهی در این زمینه انجام نداده‌ایم ولی می‌خواهم این را بگویم که از این بحث غافل هم نبوده‌ایم.

وی در ادامه از برگزاری دوره دیگری از نمایشگاه «یاد یار مهربان» به شکلی بهتر در سال جاری خبر داد و با اشاره به طرح‌ها و برنامه‌هایی مانند «عطر سیب» و «باز باران»، اقدامات صورت گرفته در شهر تهران را در حوزه فرهنگ مکتوب، قابل توجه خواند و گفت: در حال حاضر تهران بالغ بر سه هزار کتابخانه دارد که از این تعداد ۶۹ کتابخانه به صورت شبانه‌روزی فعال است.

قالیباف گفت: بعضی از دوستان اصرار دارند که بگویند شهرداری تهران فقط کارهای سخت‌افزاری و کالبدی انجام می‌دهد. ما البته منکر این قضیه نیستیم که در این حوزه اقدامات جدی صورت گرفته است اما من در بدو ورود به شهرداری تهران و در همان روز اول که برنامه‌ام را ارائه دادم، بر رویکرد اجتماعی و فرهنگی در شهرداری تهران به عنوان اولین اولویت تاکید داشتم.

شهردار تهران اضافه کرد: یکی از اقدامات جدی که در کارهای زیرساختی شهر صورت گرفته است، پروژه «باغ کتاب» است. قصد ما این نیست که آنجا را به صورت دولتی اداره کنیم. آنجا متعلق به ناشران است و به جرات می‌توان گفت یکی از زیباترین کارهای زیرساختی که با پروژه‌های مشابه در کشورهای پیشرفته دنیا می‌توان آن را مقایسه کرد، باغ کتاب است که در حدود ۶۰ هزار متر فضای مسقف و ۶۰ هزار متر فضای باز ساخته شده است.

شهردار تهران با بیان اینکه ما بیش از ۳۰ میلیارد تومان برای ساخت باغ کتاب سرمایه‌گذاری کرده‌ایم، ابراز امیدواری کرد با همیاری و کمک ناشران مقدمات بهره‌برداری از این پروژه عظیم شهری در حوزه فرهنگ فراهم شده است.

قالیباف سپس یادآور شد: یکی از دغدغه‌های ما این بوده و هست که در شرایط سخت اقتصادی مردم برای مسائلی مانند درمان، مسکن و سیر کردن شکم‌شان دچار مشکل هستند، عملا محصولات فرهنگی از سبد خانوار حذف می‌شود. باید به این مساله به صورت جدی توجه شود. ما از ابتدای سال در حال تدوین برنامه‌ای مدون هستیم که به هر شکل ممکن و به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به هر کسی که وارد مجموعه فروشگاه‌های شهروند می‌شود، درصدی از محصولات فرهنگی را با تاکید بر کتاب و نشریات عرضه کنیم؛ طوری که او واقعا رغبت به تهیه این محصولات را داشته باشد و حتی طوری شود که این فروشگاه‌ها مکان مشخصی را برای حوزه فرهنگ اختصاص دهند.

شهردار تهران خطاب به ناشران تهرانی و فعالان این عرصه در پایتخت یادآور شد: مطمئن باشید که ما به این موضوعات می‌پردازیم و حتما معاونت فرهنگی و اجتماعی ما این امور را با کمک شما به پیش خواهد برد. ما هم باید به اقتصاد فرهنگ، هم به اقتصاد فرهنگی و هم به فرهنگ اقتصادی توجه کنیم. ناشر مسئول، ناشری است که نافع باشد و جامعه ما را به سمت رشید شدن هدایت کند.

وی یادآور شد: اگر نتوانیم در عرصه عمل اقدامی جدی کنیم، آن اندیشه اولیه را هم بی‌ثمر کرده‌ایم. یکی از مهم‌ترین وظایفی که من خودم را به انجام آن مکلف کرده‌ام، ایجاد تغییر در رفتار شهروندان تهرانی است. اما اگر این تغییر رفتار در سازمان شهرداری به وجود نیاید، حتما ما موفق نخواهیم شد آن را در شهروندان هم به وجود بیاوریم.

قالیباف پیشنهاد رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران را برای تشکیل کارگروهی به منظور بررسی برخی چالش‌های اساسی حوزه نشر در پایتخت مثبت ارزیابی کرد و قول داد شنبه هر هفته و در کمیسیونی که در شهرداری تهران برای بررسی مسائل فرهنگی تشکیل می‌شود، با حضور نمایندگان این اتحادیه و مدیران شهرداری تهران و شخص خودش، به این مسائل رسیدگی شود.

شهردار تهران در ادامه و در پاسخ به درخواست یکی از ناشران برای اقدامات جدی‌تر و قول‌های اساسی‌تر از سوی قالیباف به ناشران تهرانی، گفت: من یک واقعیت را باید بیان کنم؛ دیگر عصر آن گذشته است که در مجتمع‌های مسکونی، مشاغل مستقر باشند. کدام یک از ما حاضریم در آپارتمانی سکونت کنیم که مطب یک پزشک هم در آنجا است. بیایید چیزی را که برای خودمان نمی‌پسندیم، برای دیگران هم نپسندیم. الان وکلا هم درخواست کاربری برای خودشان را در مجتمع‌های مسکونی دارند.

وی در همین خصوص یادآور شد: اگر شهروندی ساکن در چنین مجتمع‌هایی نسبت به مسائلی که از استقرار چنین مشاغلی در آن مجتمع‌ها ناشی می‌شود، معترض بود ما وظیفه داریم به اعتراض او رسیدگی کنیم.

قالیباف در پایان گفت: این یک واقعیت است که ما باید زیرساخت‌ها را برای بهبود وضعیت نشر فراهم کنیم. مثلا اگر در حال حاضر در شهر تهران ۱۰۰ هزار مترمربع زیربنا برای فروش کتاب وجود دارد، بیایید قول بدهیم که آن را طی دو سال به سه برابر افزایش دهیم. ما البته در حوزه تبلیغ محیطی مکلفیم به شما (ناشران) کمک کنیم و حتما باید سهمی از تابلوهای فرهنگی شهر به حوزه کتاب اختصاص یابد.

کد خبر 2424167

برچسب‌ها