مردم يزد خواستار دفن شهدا در ميدان اميرچخماق شدند

يزدـ عصر امروز مردم يزد با برگزاري اجتماعي پرشور ضمن برگزاري مراسم عزاداري در سالروز رحلت پيامبر اسلام، خواستار دفن شهداي گمنام در ميدان اميرچخماق يزد شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، مردم يزد در پاسخ به پاسخ منفي مسئولان اين استان براي دفن پيكر هشت شهيد گمنام در ميدان اميرچخماق و اعلام اينكه مردم مخالف اين اقدام هستند، عصر يكشنبه در ميدان اميرچخماق اجتماع كرده و ضمن رد نظر مسئولان در اين زمينه، خواستار دفن پيكر شهداي گمنام در اين مكان شدند.

معاون اتحاديه انجمن اسلامي دانش ‌آموزان استان يزد در حاشيه اين مراسم اظهار داشت: براي پيكر هشت شهيد گمنامي كه به يزد آورده شده است، يك سكوي نيم متري در نظر گرفته شده كه همه شهدا در آن دفن مي ‌شوتد و به چهار زبان زنده دنيا، پيام دفاع مقدس بر روي سنگ‌ هاي مزار آنها حك خواهد شد.

حجت الاسلام سيديحيي نجم الهداي با بيان اينكه اميرچخماق يكي از مكان‌ هاي گردشگري است و سالانه توريست هاي بسياري از سراسر جهان به اين مكان سفر مي كنند، عنوان كرد: دفن شهدا در حسينيه اميرچخماق، پيام دفاع مقدس را به جهان صادر خواهد كرد.

نجم ‌الهدي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به مطالبي كه در مورد حسينيه بودن محل در نظر گرفته شده براي دفن شهدا مطرح شده است، بيان كرد: هيچ كدام از مردم مخالف حسينيه نيستند اما حسينيه اميرچخماق به دليل وسعت شهر، سال‌ هاست كاربري خود را از دست داده و به محل رفت و آمد مردم و توريست ‌ها تبديل شده و بسياري نيز از آن به عنوان يك مكان تفريحي استفاده مي‌ كنند.

وي ادامه داد: حسينيه مكان عزاداري و محل عزاداران است و اگر به اين وجه از موضوع نگاه كنيم، مكان شهدا در حسينيه است.

نجم‌الهدي همچنين عنوان كرد: عده‌اي مي‌گويند يك مكان تاريخي نبايد به قبرستان تبديل شود در حالي كه اين مكان با پيكر هشت شهيد گمنام قبرستان نخواهد شد ضمن اينكه در بيشتر كشورهاي دنيا، قهرمانان جنگي خود را در مكان‌هاي پرتردد و ميادين دفن كرده يا براي آنها المان‌هاي يادبود نصب مي‌ كنند.

يكي ديگر از سخنرانان در اجتماع پرشور مردم يزد در پاسخ مثبت به دفن شهدا در ميدان اميرچخماق نيز با بيان اينكه عده ‌اي نگران ميراث فرهنگي هستند، بيان كرد: ميراث واقعي و اصلي فرهنگي ما شهدا هستند نه خشت و گل و مكان تاريخي اميرچخماق با همه اهميت خود مي‌تواند با حضور شهداي گمنام ارزشي بيشتر پيدا كند زيرا معتقديم «شرف المكان بالمكين».

حجت الاسلام مجتبي صداقت با بيان اينكه اين اجتماع به اين دليل برگزار نشده كه بگوييم با كسي مشكل داريم، عنوان كرد: مسئولان مطرح كردند كه مردم نمي‌ خواهند شهدا در اين مكان دفن شوند كه اين حضور مردم نشان از علاقه و خواسته آنها براي دفن شهدا در ميدان اميرچخماق است.

وي تصريح كرد: امروز مردمي كه اينجا هستند، پيام خود را بسيار متين و آرام همراه با عزاداري براي حضرت محمد (ص) رساندند و اميدواريم مسئولان نيز تا ظهر فردا نظر خود را در مورد دفن شهدا در حسينيه اميرچخماق عوض كنند و راي موافق براي دفن شهدا را اعلام كنند.

مردم پس از پايان مراسم عزاداري خود در هواي سرد، نماز مغرب و عشا را در كنار دو پيكر از هشت پيكر شهداي گمنام كه به يزد آورده شده اند، اقامه كردند.

پيكر هشت شهيد گمنام دوران دفاع مقدس از ديروز به يزد آورده شده و قرار است در ميدان اميرچخماق دفن شود اما مسئولان با دفن شهدا در اين مكان موافقت نكرده‌اند و يكي از علل آن را مخالفت مردم اعلام كرده‌ اند كه مردم امروز براي نشان دادن موافقت خود، در اقدامي خودجوش در ميدان اميرچخماق اجتماع كردند.

مردم ضمن عزاداري براي سالروز رحلت پيامبر مكرم اسلام، با شعارهايي خواستار دفن شهدا در اين مكان شدند.

مراسم تشييع پيكر شهدا قرار است دوم ديماه همزمان با سالروز شهادت امام رضا (ع) برگزار شود.

کد خبر 2447299

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =