جشنواره رضوی در استان‌ها در سطح ملی دیده شود

رییس سازمان سینمایی معتقد است، جشنواره رضوی در استان ها باید در سطح ملی دیده و از همه ظرفیت های استانی برای برپایی باشکوه این رویداد استفاده شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، جلسه کار گروه سینمایی سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) صبح چهاشنبه 13 اسفند با حضور حجت اله ایوبی رییس سازمان سینمایی، حبیب ایل بیگی معاون ارزشیابی و نظارت بر آثار سینمایی، علیرضا رضاداد مشاور ارشد رییس سازمان، محمدرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، آرش امینی مدیرکل بخش بین الملل سازمان، فرید فرخنده کیش مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران در سالن کوچک سازمان سینمایی و با حضور جمعی از مدیران ستادی برگزار شد.

حجت اله ایوبی در ابتدای این مراسم گفت: این جشنواره حرکتی عمومی و گسترده و یک کار فرهنگی برجسته است. دلم می خواهد این جشنواره رویدادی موفق و خوبی باشد. اینکه همه بخش های وزارت ارشاد درگیر این جشنواره هستند اتفاق خوبی است اما فراگیری نیز موجب می شود همه معاونت ها با تمرکز و همه انرژی وارد این کار نشوند.

رییس سازمان سینمایی تاکید کرد: اگر واقعا ارزیابی از دوازده دوره داشته باشیم باید به این پرسش پاسخ دهیم اگر این رویداد را در بخش سینمایی برگزار نکنیم چه اتفاقی می افتد؟ آیا مطالبه ای وجود دارد؟  اگر ما اعلام کنیم مثلا جشنواره فجر برگزار نشود بلوایی برپا خواهد شد و یا دیگر جشنواره ها مانند سینما حقیقت نیز همین شرایط را دارند. یک راه سنجش این است که اگر این جشنواره بخش سینمایی نداشته باشد چه اتفاقی می افتد و آیا جامعه سینمایی در انتظار برپایی این رویداد است؟

وی ادامه داد: دوست نداریم این رویداد فرمایشی باشد و همه مدیران در سفری به مشهد تنها در یک گردهمایی شرکت کنند. تولید اثر صرف در زمینه امام رضا(ع) دشوار است؛ چنانچه فیلم ها و در بخش های مختلف با موضوع ترویج فرهنگ دینی و شیعی تولید شود شرایط بهتری در این رویداد ایجاد خواهد شد.

ایوبی گفت: تلاش ما بر این است که همه آحاد جامعه جشنواره رضوی را رویداد اصلی و مهم خود ببینند. علما، مدیران، جامعه و متدینین در این رویداد حضور پیدا می کنند و جشنواره امام رضا(ع) محمل آشتی جامعه متدینین و هنر به معنای خاص آن است. این جشنواره می تواند به فرهنگ و هنر کشور جهت دهد و هر سال آثاری برای این رویداد از سوی هنرمندان خلق شود. حضور داوران با کیفیت به این جشنواره کمک می کند و امیدوارم با هماهنگی انجمن سینمای جوان شاهد حضور داوران خوب در این رویداد باشیم.

رییس سازمان سینمایی با بیان اینکه جوایز باید قابل اعتنا باشد توضیح داد: با توجه به هزینه هایی که در جشنواره امام رضا (ع) می کنیم جوایز این رویداد باید استاندارد و معقول باشد و روی امکانات استان ها و شرکت های خصوصی می توان حساب کرد.  پرداخت هزینه ساخت فیلمنامه های اول و برگزیده جشنواره می تواند جایزه مناسبی باشد و استانداران نیز با توجه به اهمیت جشنواره رضوی پای کار باشند.

وی ادامه داد: اگر فیلم مستند برگزیده ای داشتیم حداقل فیلم یاد شده را با هماهنگی امیرحسین علم الهدی می توان در بخش هنر و تجربه به نمایش رساند.

ایوبی در ادامه با شنیدن گزارش های ارائه شده از سوی مسئولان بخش های مختلف توضیح داد: گزارش های ارائه شده امیدبخش بود و اگر بتوانیم در قالب جشنواره رضوی فیلم های دینی را طراحی کنیم موفق تر خواهیم بود. این جشنواره ها در استان ها، ملی است از این رو باید به صورت ملی نیز دیده و از ظرفیت های موجود در این بخش استفاده شود.

رییس سازمان سینمایی تصریح کرد: انجمن سینمای جوانان در کنار دست اندرکاران این رویداد فرهنگی هنری ضامن برگزاری جشنواره است. ما با تمرکز زدایی موافقیم و شعار ما است اما تمرکز زدایی به معنای با هم کار کردن است. در بین بچه های انجمن سینمای جوان حس خانه وجود دارد و این دوستان پایدارند و به شما کمک می کنند.

ایوبی تاکید کرد: اختتامیه ها را با توجه به تلاشی که در طول سال انجام می شود با شکوه برگزار کنیم و این مهم به دیده شدن جشنواره کمک بیشتری خواهد کرد. راه اندازی بخش سینمای بلند در جشنواره رضوی می تواند در آینده به صورت بین المللی برپا شود.

همچنین رییس سازمان سینمایی بابک رضایی را مسوول پیگیری امور و تصمیمات این جلسه کرد.

از ظرفیت سینمای جوان در جشنواره استفاده شود

حبیب ایل بیگی معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی در ادامه جلسه بیان کرد: دوستان در استان ها از ظرفیت انجمن سینمای جوان استفاده کنند. همچنین  انتخاب درست داوران در این جشنواره اهمیت زیادی دارد و صرف شاخص بودن، اصلا در انتخاب آثار صحیح نیست.

معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی توضیح داد: وقتی ما فیلمی را در این رویداد انتخاب می کنیم یعنی اثر یاد شده امام رضایی است. سال گذشته در یکی از استان ها تعجب کردم که یک اثر اجتماعی که ارتباطی با مضمون امام رضا (ع) ندارد انتخاب شد و  امیدوارم امسال این اتفاق رخ ندهد.

ایل بیگی اظهار امیدواری کرد: با کمک فرید فرخنده کیش داوران خوبی برای جشنواره رضوی در استان های مختلف انتخاب شوند.

فصل مشترک تلویزیون با آثار کوتاه و مستند زیاد است

در ادامه علیرضا رضاداد مشاور ارشد رییس سازمان سینمایی و دبیر سی و سومین جشنواره فیلم فجر گفت: جوایز مستند و کوتاه جشنواره رضوی قابل قبول است و در حوزه های دیگر نیز به دلیل مزین شدن نام جشنواره به نام امام رضا(ع)، جوایز باید قابل توجه باشد.

مشاورارشد رییس سازمان سینمایی توضیح داد: در هر هیات انتخابی اگر ترکیب منتخب نمایندگان مدیران کل یا حوزه مربوطه حضور داشته باشند نگرانی ها رفع می شود. اینگونه شرایط بهتر از آن است که بخواهیم گلوگاه های مختلفی را برای رفع نگرانی ها ایجاد کنیم. امسال با توسعه موضوعی، هیات انتخاب با محدودیت روبرو نیستند و می توان فیلم های مرتبطی را انتخاب کرد.

وی یادآور شد: انتخاب افرادی به عنوان رابط جشنواره و بخش های مختلف جشنواره رضوی به انتخاب فیلم ها تسهیل کارهای انتخاب کمک خواهد کرد و اگر این نمایندگان به عنوان مشاور حضور داشته باشند می توانند به برگزاری جشنواره کمک کنند.

وی در ادامه با اشاره به نقش تلویزیون یادآور شد: فصل مشترک سینما و تلویزیون زیاد است اما ما در حوزه فیلم های کوتاه، مستند و آثار نمایشی فصل مشترک ما بیشتر است.

رضاداد توضیح داد: می توان آثار دینی در کارهای نمایشی برجسته سازی شود و در استان ها نیز ظرفیت های بسیاری در این بخش وجود دارد.شاید موثرترین بخش در تلویزیون حوزه تولیدات نمایشی است و صدا و سیما می تواند در این بخش متمرکز باشد.

فرید فرخنده کیش مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران نیز در این نشست یادآور شد: برای مشخص شدن اهداف جشنواره نیازمند ایجاد جریان سرمایه گذاری هستیم و امیدوارم این سرمایه گذاری ها در راه تولید صرف شود.انجمن در جمع آوری اطلاعات و لینک های مرتبط با سایت های خود جشنواره را همراهی می کند. توزیع مواد تبلیغی نیز از طریق دفاتر انجمن انجام می شود.

دوره دوازدهم را با انگیزه برگزار کردیم

سید جواد جعفری مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) نیز در این نشست یادآور شد: سال گذشته که خدمت حجت الله ایوبی رسیدیم وی در ما ایجاد انگیزه کرد. ما 11 دوره جشنواره رضوی را  یک سو و دوره دوازدهم را هم در یک سو می بینیم و آثار و برکات این اتفاق را دیدیم.

وی با بیان اینکه این جشنواره مورد عنایت امام رضا (ع) است اظهار کرد: حوزه های علمیه و آیات عظام، مردم و آحاد مختلف جامعه به واسطه نام جشنواره، نسبت به آن حساس هستند و کار کم کیفیت را در این رویداد نمی پسندند.

حجت الاسلام علی اصغر فضیلت مدیرکل ارشاد استان گلستان مسوول بخش انیمیشن و بازی های رایانه ای جشنواره رضوی نیز با اشاره به تفاوت جشنواره امسال با دوره های گذشته گفت: شاهد برگزاری کارگاه های آموزشی تخصصی با فاصله زمانی مناسب، توسعه موضوعی جشنواره از رضوی به رضوی-علوی و نبوی، افزوده شدن بخش بازی های رایانه ای و اضافه شدن بخش فیلمنامه در بخش پویانمایی و نمایش انیمیشن های برگزیده شش دوره قبل از دیگر تفاوت های این رویداد در دوره سیزدهم است.

علی غیاثی مسوول بخش فیلم مستند و کوتاه رضوی و مدیرکل ارشاد استان یزد نیز گفت: سال گذشته جشنواره یزد به لحاظ کیفی رویداد مطلوبی بود و انجمن سینمای جوان به برگزاری این رویداد کمک کرد و امثال نیز از ظرفیت های انجمن بیشتر استفاده می کنیم.

حمایت تلویزیون از جشنواره رضوی

سعید سرابی مسئول فیلم بلند و مدیرکل ارشاد استان خراسان رضوی گفت: موضوع و محتوایی این بخش، دینی است و این جشنواره در بخش دینی با نگاه کلی به ترویج سبک زندگی، درخشش ایمان، اخلاق و ایجاد فضای معنوی و فضایل اخلاقی برگزار می شود. طراحی جشنواره ای با گستره ملی و در ادامه بین المللی، با نگاه رییس سازمان سینمایی شکل گرفت.

مسعودی نماینده صدا و سیما نیز با اشاره به همراهی این رسانه با جشنواره رضوی در گذشته اشاره کرد و گفت: صدا و سیما در بخش تیزر و فراخوان و.. همراه جشنواره بوده است و با یک برنامه ریزی مناسب، این رسانه در خدمت این رویداد خواهد بود.

وی در پایان گفت: برنامه های شاخص ما در شبکه های سراسری و برون مرزی است و در این حوزه با توجه به وسعت موضوع، نیازمند کار کارشناسی هستیم.

کد خبر 2511738

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =