۱۵ تیر ۱۳۹۴، ۱۲:۵۲

یک هنرمند نقاش:

بخش تجسمی نمایشگاه قرآن سطح هنری بالایی دارد

بخش تجسمی نمایشگاه قرآن سطح هنری بالایی دارد

سطح بالای هنری بخش تجسمی نمایشگاه بین المللی قرآن انگیزه اصلی یکی از نقاشانی است که اثرش در میان ۱۱۴ اثر تجسمی این بخش قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، اعتبار هنری، سطح بالای آثار و شناخته بودن هنرمندان حاضر در بخش تجسمی بیست و سومین نمایشگاه بین المللی قرآن انگیزه اصلی «محمدرضا قربانی» شد تا تابلوی نقاشی اش روی دیوار این نمایشگاه جا خوش کند.

قربانی، نقاشی که کارهای بزرگ و دیواری انجام می دهد و کمتر می توان نام او را در میان نمایش آثار در گالری ها دید برای نخستین بار است که در بخش تجسمی نمایشگاه قرآن کریم، کارهایی در قطع کوچک را به نمایش گذاشته است. وی  می گوید: وقتی برای شرکت در بخش تجسمی نمایشگاه قرآن از من دعوت شد با توجه به شناختی که از مجریان این نمایشگاه داشتم و فهم آنها را نسبت به هنر دیدم، تمایلم را به شرکت در نمایشگاه اعلام کردم.

این هنرمند از دیگر انگیزه هایش برای شرکت در این نمایشگاه را اعتبار نمایشگاه قرآن و بخش تجسمی آن عنوان می کند و می گوید: «فضای نمایشگاه قرآن و بخش تجسمی آن جای بسیار مناسبی است که مخاطبان را با هنرهای تجسمی پیوند داده و از هنر برای بیان مفاهیم مختلف چه در ارتباط مستقیم با قرآن و چه به طور غیر مستقیم با آن استفاده شود.

این نقاش درباره ارزیابی اش از سطح نمایشگاه ۱۱۴ اثر بیست و سومین نمایشگاه بین المللی قرآن می گوید: در شاخه های مختلف تجسمی از جمله عکس، نقاشی، مجسمه، خط و خط و نقاشی کارهای ارزشمندی به نمایش گذاشته شده است. آثاری که در این نمایشگاه حضور دارد بسیاری شان متعلق به هنرمندان سرشناس و صاحب سبکی است که در وادی تجسمی حرفی برای گفتن دارند.

وی تأکید می کند: مجموعه همه آنچه که در این نمایشگاه رخ داده از نحوه برگزاری تا آثاری که به نمایش گذاشته شده است و هنرمندانی که در آن شرکت کرده اند روایت گر اعتبار این نمایشگاه و سطح هنری آن در مقیاس بالاست.

تابلوی نقاشی قربانی ۱۵ اثر کوچک با تکنیک ترکیب مواد است که در یک تابلو جا گرفته اند. این ۱۵ اثر هریک نمایش گر تصویری از طبیعت با نگاه و زبان این نقاش است.

 وی درباره دلیل انتخاب این اثر برای نمایش در میان ۱۱۴ اثر دیگر هنرهای تجسمی نمایشگاه قرآن می گوید: «فضا و انگیزه هایی که حتی عنوان این نمایشگاه در من ایجاد کرد باعث شد بخواهم کاری را ارایه دهم که نسبت به دیگر کارهایم بیشتر نسبت به آن احساس نزدیکی می کنم. این آخرین کاری است که انجام داده ام و نزدیک ترین کار با حال و هوای کنونی خودم به شمار می رود.»

طبیعت نشانی سبز از قدرت آفرینش است که هنرمندان زیادی را سر ذوق می آورد تا دست به کار شوند و رنگ بر بوم بگذارند. احساس و سخن شان را با خط ها و رنگ ها درباره این تجلی خداوندی با زبانی هنری بیان کنند. قربانی نیز با همین روایت در نمایشگاه قرآن حضور یافته است.

 وی می گوید: بسیار زود تأثیر می پذیرم. سفری رفته بودم و حاصل آن سفر برایم یافتن زبانی کودکانه و صمیمانه تر در کار هنریم شد. این زبان کمکم کرد تا به هندسه غیر منتظره ای در کارهایم دست یابم.

وی در توضیح این هندسه غیره منتظره می گوید: منظورم آن است که وقتی طبیعت را به تصویر کشیدم چهره واقعی و رئال طبیعت آنقدر در کار قالب نباشد که من از آن پیروی محض کرده باشم، بلکه تصویرم از طبیعت دنباله رو هندسه درون من باشد.

در مجموعه ۱۵ اثر او در یک قاب نوعی تعلیق چشم نوازی می کند که متعلق به دنیای معنوی است. تعلیقی که مخاطب را از دنیای واقعیت جدا کرده و در فضایی فراتر و در دنیای معنا به گردش در می آورد.

کد خبر 2852692

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha