۳۱ شهریور ۱۳۹۴، ۱۲:۰۰

مهر گزارش می دهد؛

فیروزکوه در شهریور ۴۴ بار لرزید

فیروزکوه در شهریور ۴۴ بار لرزید

شهریور ماه سال جاری ۴۴ زمین لرزه شهرستان فیروزکوه از توابع استان تهران را لرزاند.

به گزارش خبرنگار مهر، مردادماه سال جاری ایران ۷۷۰ بار لرزید که ۱۹۶ زمین لرزه آن به بزرگی ۲.۵ تا ۳.۵ ریشتر بود. در این میان سهم تهران ۱۵ زمین لرزه بالای ۲.۵ ریشتر بوده که در محدوده مناطق ۲۲ گانه تهران بزرگ، وقايع لرزه‌اي با این بزرگی رخ نداد و این لرزه ها بیشتر در شهرستانهای تهران گزارش شد.

وقوع ۳۷ زمین لرزه در منطقه جواد آباد تهران

در ساعت ۲۳:۱۲ روز پنجشنبه ۲۲ مرداد زمین لرزه ای به بزرگی ۴.۱ ریشتر در عمق ۱۴ کیلومتری زمین جواد آباد در جنوب تهران را لرزاند که خوشبختانه بدون تلفات مالی و جانی بود. بعد از این ۳۷ مورد زمین لرزه خفیف (زیر ۲.۵درجه ریشتر ) دراستان تهران اتفاق افتاده که همگی در جوادآباد به وقوع پیوسته است.

شهریور ماه و حدود ۴۴ زمین لرزه در فیروزکوه

۱۰ شهریورماه سال جاری هم ساعت ۲۲ و ۶ دقیقه زمین لرزه ای با قدرت ۴.۶ ریشتر فیروزکوه از توابع استان تهران را در عمق ۱۰ کیلومتری زمین لرزاند و پس از ۴ دقیقه زمین لرزه دیگری با قدرت ۳.۲ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین این شهرستان را تکان داد. پس لرزه های فیروزکوه ادامه داشت و این تعداد به بیش از ۳۷ پس لرزه در این منطقه از تهران رسید. هر چند تیم های امدادی در نیمه شهریورماه امسال در فیروزکوه آماده باش بودند و به مردم اطلاع رسانی شد اما زمین لرزه های اخیر در استان تهران برخی از کارشناسان را همچنان نگران و حساس کرده است.

این در حالی است که ساعت ۲:۵۳ بامداد روز سه شنبه ۳۱ شهریورماه دوباره فیروزکوه در نوار لرزش قرار گرفت و تا ساعت ۷ صبح یعنی در مدت ۵ ساعت ۴ بار لرزید که بزرگی آن از حدود ۱ تا ۲.۴ ریشتر بوده است که با توجه به برخی زمین لرزه های خفیف دیگر این تعداد به بیش از ۴۴ زمین لرزه در شهریورماه خواهد رسید.

بر اساس این گزارش زمین لرزه های مداوم در تهران موجب شده تا نشستی ویژه پیرامون زلزله در تهران با مشارکت وزارت راه، سازمان مدیریت بحران تهران و کشور و موسسه زلزله شناسی و سایر نهادهای مسئول از روز دوشنبه آغاز شود. اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران گفته است: امکانات و اقداماتی برای زمان بحران زلزله وجود دارد اما برای کلان شهر تهران کافی نبوده و ممکن است زمانی هم وجود نداشته باشد و هر لحظه امکان دارد زلزله ای بزرگ در تهران رخ دهد و این تنها یک حدس و گمان است. نجار گفته: باید مانورهای گسترده ای برای مدیران و مردم برگزار شود و دولت باید توجه ویژه ای کند که متاسفانه باور به بحران و حادثه در کشور وجود ندارد و باور به بحران باور به مرگ است.

احمد صادقی رئیس سازمان مدیریت بحران تهران هم پیش از این گفته بود: زمانی که گسل فعال می‌شود یک موج اولیه و یک موج ثانویه دارد، که موج اولیه آن مخرب نیست اما موج ثانویه می‌تواند بسیار مخرب باشد و فاصله بین این دو موج بین ۱۰ تا ۴۰ ثانیه است و در آینده می‌توانیم تنها ۱۰ ثانیه قبل از زلزله در شهر تهران با سیستم هشدار سریع به دستگاه‌های ذیربط هشدار لازم را بدهیم.

رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران می گوید: در حال حاضر ستاد بحران ملی نداریم و وزیر کشور در بازدیدی که از ستاد مدیریت بحران شهر تهران داشتند زمینی را در نزدیکی فرودگاه امام خمینی اختصاص دادند تا ستاد ملی بحران نیز تشکیل شود که در آینده کلنگ احداث آن به زمین خواهد خورد. البته ناگفته نماند تا پایان سال ۹۴، سند کاهش خطرپذیری ۶۶ محله تهیه و تا ۳ سال آینده تمامی محلات شهر تهران به این سند دسترسی خواهند یافت.

به گزارش خبرنگار مهر، هرچند این روزها به دلیل زمین لرزه های بزرگ و کوچک و بروز سیلابها شاهد تحرک میان دستگاههای مرتبط با مدیریت بحران هستیم اما اینکه آیا مسئولان تصمیم گیر کشور به واقعیت خطرپذیری تهران پی می برند یا نه هنوز در هاله ای ابهام وجود دارد. با این حال پایتخت همچنان می لرزد و کارشناسان پیش از این هشدار داده اند که زمین لرزه بزرگی تهران را تهدید می کند پس باید آماده باشیم.

کد خبر 2921724

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha