آماده توسعه روابط میان حوزه علمیه و واتیکان هستیم

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به دغدغه‌های مشترک بین حوزه علمیه قم و واتیکان گفت: آماده توسعه روابط بین این دو نهاد دینی در زمینه‌های مشترک هستیم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری در نشست جامعه مدرسین که با حضور کاردینال تورکسون رئیس شورای پاپی صلح و عدالت واتیکان برگزار شد، ضمن خیر مقدم به مقام ارشد واتیکان گفت: در شرایط فعلی ارتباطات بین رهبران دینی اسلام و مسیحیت، ضروری و اجتناب ناپذیر است و طرفین دغدغه‌های مشترکی برای مقابله با ظلم، فساد، بی ایمانی و رویکردهای ضدمعنویت داشته و نیازمند چاره جویی برای مقابله با اینها هستند.

وی با بیان اینکه امروزه اسلام را به گونه غیرواقعی در غرب معرفی می‌کنند، گفت: ما با تعامل و ارتباط دوجانبه می‌توانیم اسلام مورد نظر جمهوری اسلامی و روحانیت شیعه را معرفی کنیم تا با زبان شما، اسلام در دنیای غرب معرفی شود.

معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مشکل امروز دنیای اسلام و مسیحیت را افراط گری دانست و بیان داشت: عناصر افراطی در ادیان، مرزهای دینداری را نگه نمی دارند و چهره ای نامناسب از اسلام و مسیحیت نشان می‌دهند که نه مورد قبول ما هستند و نه شما.

وی ادامه داد: اقدامات بعضی افراد که میان مسلمانانند و عده‌ای را بیگناه می‌کشند از طرف ما محکوم است. در دنیای مسیحیت نیز گاهی اقداماتی مانند سوزاندن کتاب مقدس مسلمانان انجام می‌شود که نشانه صلح و عدالت نیست بلکه مایه بدبینی و نشر عداوت میان پیروان ادیان الهی می شود.

وی با اشاره به سخنان پیتر تورکسون که بر انجام مأموریت دینی علاوه بر نگرش دینی تأکید کرده بود، گفت: در اسلام، ایمان محدود به باورهای قلبی نیست بلکه بر رفتارهای عملی نیز تأکید می‌شود و بسیاری از آیات قرآن از عبارت «الذین آمنو ا و عملوا الصالحات» استفاده شده است. یعنی عمل، لازمه حرکت در مسیر رستگاری است.

نسبت به برخورد کشورهای اروپایی با آوارگان نگرانیم

آیت الله حسینی بوشهری مبارزه با تروریسم، مبارزه با فقر و تلاش در جهت صلح را از نکات کلیدی و مشترک بین حوزه علمیه قم و واتیکان برشمرد و اظهار داشت: ما نسبت به برخورد ناشایست برخی کشورهای اروپایی با آوارگان نگرانیم به خصوص که تعداد زیادی کودک در این آوارگی ها ناپدید شده اند.

وی وجود تسلیحات کشتار جمعی در جهان را از دیگر دغدغه‌های حوزه علمیه قم برشمرد و اظهار داشت: دنیا روز به روز به سوی افزایش تسلیحات کشتار جمعی و سلاح‌های هسته‌ای می‌رود که به دنبال آن ویرانی نسل بشر اتفاق می‌افتد. جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات با ۱+۵ نشان داد که دنبال تولید سلاح هسته‌ای نیست. فتوای مقام معظم رهبری در این باره نیز سند مهمی برای نیت جمهوری اسلامی در خصوص سلاح‌های هسته‌ای است؛ در عمل هم نشان داده‌ایم که دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم. از واتیکان می‌خواهیم که جهانیان را نسبت به ضرورت خلع کشورها از سلاح های کشتار جمعی توجیه کند.

آماده توسعه روابط هستیم

مدیر حوزه‌های علمیه با اعلام آمادگی رسمی برای توسعه روابط بین حوزه علمیه قم و واتیکان گفت: شما سفیری فعال در تهران دارید و ما آماده‌ایم نتایج این گفتگوها را از راه‌های دیپلماتیک دنبال کنیم.

وی با اشاره به ماموریت کاردینال تورکسون به عنوان رئیس شورای پاپی صلح و عدالت واتیکان گفت: ما عدالت را مقدم بر صلح می‌دانیم و اگر عدالت در جهان باشد، جنگی در جهان رخ نمی‌دهد تا نیاز به صلح باشد و ما آماده همکاری‌های مشترک برای حل مسائل هستیم.

کد خبر 3043036

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =