راه حل‌های دینی برای حل معضلات بشری ارائه شود

قم - رئیس شورای پاپی صلح و عدالت واتیکان، با تأکید بر ارائه راه حل‌های دینی برای حل معضلات بشری، گفت: دین اسلام و مسیحیت باید بتوانند صلح و عدالت را در جهان رقم بزنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز حوزه، کاردینال پیتر تورکسون در نشست جامعه مدرسین حوزه علمیه قم حاضر شد و دیدگاه‌های خود را درباره صلح و عدالت و ضرورت دستیابی به نگاه‌های مشترک بیان شد و خواستار راهکارهای عملیاتی برای تحقق صلح و عدالت از سوی علمای شیعه در نشست‌های خود در قم شد.

وی در ابتدای این نشست گفت: تشکر می‌کنم که حوزه علمیه قم مرا دعوت کرد تا در جمع علمای شیعه باشم و فرصت خوبی برای من است و در خود احساس غرور می‌کنم. اخیراً رئیس جمهور ایران نیز به واتیکان آمد و با هم دیدار داشتیم و خوشحال شدیم که یک چهره دینی رئیس جمهور ایران شما شده است و چنین اموری می‌تواند مردم جهان را به سوی دین و معنویت دعوت کند. حضور در جمع شما مرا به یاد حضور در جمع علمایی می‌اندازد که مردم را به خدا دعوت می‌کنند.

این مقام ارشد واتیکان با اشاره به مسئولیت خود به عنوان رئیس شورای پاپی صلح و عدالت واتیکان گفت: در این نشست و دیدارهایی که در قم خواهم داشت، به دنبال راهکارهایی هستم تا هر دو دین اسلام و مسیحیت بتوانند صلح و عدالت را در جهان رقم بزنند.

دین باید برای زندگی مردم برنامه داشته باشد

کاردینال تورکسون، افزود: ما معتقدیم که ادیان آسمانی باید برای زندگی مردم برنامه داشته باشند. اگر ایمان نتواند نمود عملی و کارکردی در جامعه داشته باشد، آن دین، مرده است. باید باورمندان به دین بفهمند غیر از ارتباط با خدا برای زندگی مردم هم می‌توانند کاری کنند. ما در دفتر صلح و عدالت واتیکان موضوعات مهمی چون جنگ و صلح، تجاوزها، تروریسم، استکبار، حقوق بشر، زندان‌ها، فقر و برده داری نوین را دنبال می‌کنیم و با نمایندگی‌های خود در شهرهای مختلف جهان همچون ژنو، بروکسل، وین و... تلاش داریم تا علیه اقدامات ضدبشری قدم‌هایی برداریم تا حضور دین، بیشتر شود.

وی افزود: دلیل حضور من در جمع شما این است که به کمک شما پنجره ای برای همکاری‌های بهتر این دو دین جهانی یعنی اسلام و مسیحیت باز کنیم.

وزیر صلح و عدالت واتیکان با تاکید دوباره بر ضرورت اقدام عملی در کنار ایمان به باورهای قلبی گفت: وقتی دین به بشر هدیه می‌شود، یک نگرشی به او می‌دهد و هر کسی یک نگرشی دارد اما هر نگرشی یک مأموریتی را به دنبال خواهد داشت. اگر دین به ما نگرش دینی داده، بنابراین مأموریت دینی نیز به دنبال آن خواهد آمد. مأموریت دینی ما این است که راه حل دینی برای معضلات امروزی ارائه کنیم. باید ببینیم از اسلام و مسیحیت، چه راهکارهای عملی برای مشکلات دنیا داریم. بیایید یک تفاوتی در دنیا ایجاد کنیم. سازمان ملل راه‌های بشری دارد و روش خود را دنبال می‌کند؛ ما به عنوان نمایندگان دینی، راه حل‌های دینی ارائه دهیم.

در ادامه این نشست تنی چند از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و مدیران حوزوی به ارائه دیدگاه‌های خود پرداختند.

باید روی نهادهای تصمیم گیر تأثیر بگذاریم

آیت الله سید محمد غروی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: در اسلام، یکی از مؤلفه‌های ایمان را عمل صالح می‌دانیم که در روایات نیز تأکید زیادی بر آن شده است.

وی افزود: صلح و عدالت واژه ارزشمندی است ولی گاهی ممکن است در مصادیق و تطبیق اختلافاتی وجود داشته باشد به طوری که گاهی برخی از این مصادیق، از یک ناحیه نماد عدالت به شمار می‌رود و از ناحیه دیگر، ضد عدالت تلقی می‌شود. همچنان که اصطلاح «حقوق» نیز همینگونه است.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه در بخش دیگری از سخنان خود تأثیرگذاری روی نهادهای تصمیم‌گیر در جهان را مهم دانست و گفت: اگرچه مطرح کردن مشکلات دنیای امروز در سطح ملت‌ها، نقش تسکینی برای آن‌ها دارد اما مهم این است که با قدرت‌ها و پارلمان‌ها مطرح شود.

هیئت مشترک حوزه علمیه قم و واتیکان تشکیل شود

آیت الله محسن فقیهی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز در این نشست گفت: شایسته است که هیئتی از حوزه علمیه و واتیکان تشکیل شود تا هر کاری که در جهان، بر خلاف صلح و عدالت انجام می‌شود، در این هیات مشترک محکوم شود و راهکار حل آن مشکل برای آن جامعه بیان شود و از آزادی خواهان جهان کمک گرفته شود تا آن راه حل را عملی کنند.

تلاش برای صلح بدون موضعگیری علیه ظالمان ناکام است

حجت الاسلام عباس کعبی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هم بر اقدامات عملی برای حل مشکلات جهان تأکید کرد و گفت: به جای بحث‌های فکری و مذهبی و اعتقادی و پیش بردن گفتگوی ادیان، می‌توانیم به دنبال بحث‌های عملی برای معضلات بشری باشیم. مسائلی مانند گردشگری دینی، معضل اصلی نیست بلکه باید ببینیم چگونه ظلم و آلام بشری را کم کنیم. در این راستا پیشنهاد می‌شود سند تفاهم و همکاری مشترک بین حوزه علمیه قم و واتیکان برای پرونده‌های تهدید کننده صلح و عدالت ایجاد منعقد شود.

وی افزود: اتحاد بر ضد جنگ طلبان نیز ضروری است زیرا تلاش مشترک برای صلح و عدالت بدون موضعگیری علیه ظالمان ناکام خواهد ماند. پرونده‌های جنگ در سوریه، یمن و جاهای دیگر نشان می‌دهد که ادیان، منفعل عمل کرده‌اند. باید در برابر ظلم موضع بگیریم وگرنه کارهای مان شبیه تشریفات خواهد شد.

ضرورت اتخاذ مواضع مشترک در مسائل مهم بین المللی

حجت الاسلام رفعتی، مشاور مدیرحوزه‌های علمیه هم در این جلسه گفت: انبیاء الهی آمده‌اند که قسط و عدالت را برپا کنند و این دغدغه، بین اسلام و مسیحیت مشترک است.

وی با بیان اینکه حوزه علمیه و واتیکان دو نهاد دینی هستند که در صورت وابستگی تام به حکومت‌ها در انجام مأموریت خود باز می‌مانند، گفت: همان طور که واتیکان برای تمام دنیای مسیحیت کاتولیک برنامه دارد، علمای اسلام هم مرز نمی‌شناسند و با توجه به این مشترکات، پیشنهادم این است که کمیته مشترکی بین قم و واتیکان برای پیشبرد برنامه‌های عملیاتی شکل بگیردو صرفاً با بحث‌های تئوری به جایی نمی‌رسیم. برای اینکه در حوادق مهم بین المللی، مواضع مشترکی اتخاذ کنیم نیازمند کمیته مشترک هستیم.

توافقات اولیه بین حوزه علمیه قم و واتیکان

حجت الاسلام زمانی معاون بین الملل حوزه‌های علمیه هم که دبیری این نشست را بر عهده داشت، سفر کاردینال تورکسون را نخستین سفر وی به جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد که با دعوت مدیر حوزه‌های علمیه انجام گرفته است و گفت: سفیر واتیکان در تهران و نمایندگی وزارت خارجه در قم، همکاری بسیار خوبی در تمهیدات این سفر داشته‌اند.

وی گفت: تاکنون چند توافق با واتیکان و مقر مقدس داشته‌ایم؛ از جمله آنکه چند ماه قبل سه تن از اساتید حوزه علمیه به واتیکان رفته و در مجامع علمی و دینی واتیکان سخنرانی و سمینار داشتند. همچنین قرار شده است حوزه علمیه قم یک کتاب درباره اسلام بنویسد واتیکان این کتاب را به زبان ایتالیایی منتشر کند. همچنین مقرر شده است که منشور عدالت از دیدگاه اسلام از سوی حوزه علمیه تدوین و در اختیار واتیکان قرار بگیرد؛ و امیدواریم در این سفر توافقات جدید برای توسعه روابط بین قم و واتیکان شکل بگیرد.

رویداد کم نظیر روابط حوزه علمیه قم و واتیکان

لئو بوکاردی سفیر واتیکان در ایران نیز در این نشست، گفت: در تاریخ روابط بین دو مرکز بزرگ دینی جهان همچون واتیکان و حوزه علمیه قم، چنین صحنه ای کم نظیر و چه بسا بی نظیر بوده است.

وی با بیان اینکه تاریخ روابط دیپلماتیک ایران و واتیکان به ۶۳ سال قبل باز می‌گردد، گفت: از همان ایام تا کنون گفتمان بین ادیان به صورت کما بیش بین دو کشور برقرار بوده است اما اتفاقاتی روی داده که روابط بین ایران و واتیکان را وارد مرحله جدیدی کرده است.

بوکاردی با اشاره به دیدار رئیس جمهور ایران و پاپ گفت: این دیدار آن قدر مهم بود که بعد از این دیدار، تمام دنیا از ایران و نقش ایران در مسائل جهانی حرف زدند. بعد از دیدار آقای روحانی و پاپ، گذشته از گفتمان دینی، یک صحنه و ساحت جدیدی بنام گفتگوی فرهنگی آغاز شد تا دو فرهنگ ایرانی و رُمی نیز بتوانند با هم گفتگوکنند. به همین خاطر پاپ مجسمه ای با رئیس شجمهور شما داد که به موزه ملی ایران ملحق شد؛ آن مجسمه هدیه‌ای از پاسارگاد بود که نزد ما نگهداری می‌شد.

وی از علاقه واتیکان برای توسعه روابط با حوزه علمیه قم سخن گفت و ابراز داشت: ما با حضور خودمان نشان می‌دهیم که جدا علاقمند به تعاملیم و در آینده نزدیک رئیس دفتر تحکیم خانواده واتیکان نیز به ایران می‌آید. ما دست همکاری را به سوی شما دراز می‌کنیم تا با هم قدمی مشترک برداریم.

جهالت بزرگترین دشمن است

سفیر واتیکان در ایران افزود: هرچقدر همدیگر را بیشتر بشناسیم و بیشتر به هم نزدیک شویم، احترام و تکریم و همکاری‌های متقابل نیز بیشتر خواهد شد؛ زیرا بزرگ‌ترین دشمن ما و شما، جهالت است و وقتی از طرف مقابل اطلاع نداشته باشیم، نمی‌توانیم او را تحمل کنیم که برای حل این مسئله، گفتگو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

وی افزود: البته باید مشخص کنیم که برای چه چیزی گفتگو می‌کنیم؟ آر نشست‌های ما فقط در حد همین گفتگوها باقی بماند خطرناک است و باید از این نشست‌ها با راهکار برسیم.

بوکاردی با بیان اینکه از زمان حضور خود در ایران، شناخت ویژه‌ای نسبت فرهنگ و مردم ایران پیدا کرده است گفت: وقتی به ایتالیا برمی‌گردم احساس می‌کنم که سفیر جمهوری اسلامی در ایتالیا هستم و به مردم می گویم آن چیزی که درباره ایران می دانید غلط است و نگاه شما با واقعیت فرق دارد.

وی اعلام کرد: الان توریست‌هایی که به ایران می‌آیند، نگاه تاریخی و باستانی دارند اما ما ایران را به عنوان سرزمینی مقدس در نظر گرفته‌ایم و به دنبال گردشگری دینی و مذهبی هستیم تا افراد با این نگاه به ایران بیایند و ایران را از نزدیک بشناسند.

کد خبر 3043083

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 5 =