۸ اسفند ۱۳۹۴، ۱۱:۵۰

در گفتگو با مهر اعلام شد؛

تحرکات تازه برای واردات میوه در آستانه نوروز

تحرکات تازه برای واردات میوه در آستانه نوروز

مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران بابیان اینکه عده‌ای به‌شدت به دنبال واردات میوه درآستانه نوروز هستند،گفت:نمی‌دانم واردکنندگان چه توان ومنافعی دارندکه می‌توانند به هر طریقی میوه وارد کنند.

محمدرضا شعبانی در گفتگو با مهر اظهار داشت: کسانی که به واردات نارنگی اصرار دارند، عده‌ای هستند که منافع آنان در این کار است و خواهان تخریب زیرساخت‌های تولید کشور هستند.

وی با بیان اینکه ما علاوه بر نارنگی و پرتقال، شاهد واردات انواع میوه از جمله گلابی و سیوه درختی به کشور هستیم، افزود: این نشان می‌دهد که واردکنندگان تنها به منافع شخصی خود فکر می‌کنند، چرا که خواسته همه مردم و مسئولان این است که واردات میوه به کشور انجام نشود و ممنوع باشد، ضمن اینکه چنین قانونی هم وجود دارد.

مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران تصریح کرد: با این وجود، بنده نمی‌دانم واردکنندگان چه توان و منافعی دارند که می‌توانند به هر طریقی میوه وارد کنند.

شعبانی با اشاره به اینکه فصل مصرف میوه نارنگی در کشور تمام شده است، گفت: زمان مصرف این میوه از شهریور تا دی ماه است اما پرتقال تا اردیبهشت ماه در کشور تولید و مصرف می‌شود.

وی، میزان تولید پرتقال در استان مازندران را یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن اعلام کرد و افزود: این فقط تولید مازندران است که می‌تواند به تنهایی پاسخگوی نیاز کشور باشد.

مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران با بیان اینکه برای ایام پایانی سال ذخیره‌سازی انجام شده است، ادامه داد: سبد میوه تولیدی ایران، سبدی پر و کامل است. با وجود این، باز هم عده‌ای اصرار به واردات نارنگی از پاکستان دارند که باید از آنها سئوال شود در ازای این همه نارنگی پاکستانی، چند کیلوگرم پرتقال به آنجا صادر کردید؛ با توجه به اینکه پاکستان اصلاً تولید پرتقال ندارد؟

شعبانی تصریح کرد: با این اقدامات، باغات میوه ما از بین خواهد رفت و حتماً در استانی مانند مازندران، ساختمان و ویلا به جای آنها ساخته می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه امسال هیچ کمبودی در زمینه تولید نارنگی نداشتیم، گفت: وقتی قیمت محصولی بین دو تا سه هزار تومان است، یعنی کمبودی نیست، ضمن اینکه امسال فقط در مازندران ۶۵۰ هزار تن نارنگی تولید شده است و حتی با وجود اینکه فصل این میوه تمام شده، در حال حاضر نیز در بازار مصرف وجود دارد.

مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران در واکنش به مباحث مطرح شده مبنی بر اینکه هم‌اکنون قیمت نارنگی بندرعباس در بازار گران است، گفت: طبیعی است محصولی که خارج از فصل تولید شده، مقداری گران‌تر باشد، ضمن اینکه مگر قیمت میوه‌های وارداتی ارزان است؟

وی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم انگور وارداتی۲۰ هزار تومان و گیلاس خارجی ۹۰ هزار تومان است، تصریح کرد: چقدر از مردم توان خرید این محصولات را دارند؟ واردات این میوه‌ها فقط برای قشر مرفه انجام شده است؛ بنابراین اینکه می‌گویند گرانی یک محصول در بازار داخل دلیلی برای واردات آن است، گفته صحیحی نیست.

شعبانی با اشاره به اینکه عده‌ای به اسم مردم واردات انجام می‌دهند و قصد دارند تیشه به ریشه تولید و کشاورزان بزنند، گفت: همه میوه‌های وارد شده فصل‌شان در کشور ما تمام شده است. در حال حاضر در بازار داخل انواع میوه از جمله کیوی، پرتقال، سیب درختی، خیار، موز و ... است. مگر مردم چقدر میوه مصرف می‌کنند که با وجود این همه تولید، باز هم اصرار به واردات دارند؟

مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران ادامه داد: عده‌ای به شدت اصرار می‌کنند که مردم نیاز به میوه‌های وارداتی دارند در حالی که چنین چیزی درست نیست و مصرف‌کنندگان پول خرید این میوه‌ها را ندارند.

وی با بیان اینکه عده‌ای می‌گویند واردات این میوه‌ها به شکل قاچاق انجام شده است، تصریح کرد: امکان ندارد این واردات به صورت قاچاق انجام شده باشد. مگر می‌شود میوه‌ای مثل گیلاس را به این شکل وارد کرد؟

شعبانی افزود: به فهم ما برمی‌خورد که مسئولان در رسانه‌ها اعلام کنند این محصولات به شکل قاچاق وارد شده است؛ حداقل بگویند واردات انجام شده است. چطور ممکن است گلابی از چین تا ایران به این صورت بیاید؛ فاصله بین ما و کشورهای مبدأ بسیار زیاد است.

مدیر عامل اتحادیه باغداران مازندران تصریح کرد: حتی اگر این واردات به شکل قاچاق انجام گرفته است، باید با آن مبارزه شود، چرا که عرضه آنها به شکل آشکار در مغازه‌ها انجام می‌شود اما متاسفانه عده‌ای دوست دارند این کار انجام و تولید و کشاورزان داخلی نابود شوند.

کد خبر 3567479

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha