کشت ۲۰۰ میلیون هکتار محصول تراریخته در دنیا

وزیر اسبق کشاورزی با بیان اینکه ۲۰۰ میلیون هکتار محصولات تراریخته در دنیا کشت می‌شود، گفت: ۹۰ درصد محصولات وارداتی به کشور تراریخته هستند که ما آنها را استفاده می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، عیسی کلانتری در نشستی خبری درباره تولید محصولات تراریخته در کشور، اظهارداشت: ۲۰۰ میلیون هکتار محصولات تراریخته در جهان کشت می شود.

وی با بیان اینکه کشورهای بزرگ صادر کننده مواد غذایی از جمله آرژانتین، برزیل و آمریکا، تولید کننده مواد تراریخته هستند، افزود: همچنین کشورهایی که مصرف کنندگان بزرگ مواد غذایی هستند، مانند چین و هند، به تولید اینگونه محصولات روی آورده اند.

دبیر کل خانه کشاورز با اشاره به اینکه دلیل اصلی تولید محصولات تراریخته، افزایش تولید نیست بلکه حفظ محیط زیست است، اضافه کرد: در دهه ۹۰ و اوایل قرن ۲۱، اروپائیان در زمینه مهندسی ژنتیک از آمریکا و چین بسیار عقب ماندند و چون در این زمینه توانایی رقابت با کشورهای مذکور را نداشتند، گروه های سبز آنان از واردات مواد تراریخته به این کشورها جلوگیری می کردند. کلانتری ادامه داد: بعد از اینکه اروپائیان موفق به جبران این فاصله شدند، سروصدای گروه های سبز آنان نیز خوابید.

وزیر اسبق کشاورزی با بیان اینکه ما عادت داریم با اطلاعات کم، تصمیمات کلان بگیریم، گفت: چرا ما باید از پیشرفت و از فناوری‌های مدرن بترسیم؟ مدل‌های قدیمی تحقیقات کشاورزی امروزه پاسخگوی نیاز جوامع نیستند و کشوری مثل ایران که با بی آبی مفرط روبرو است، مجبور به استفاده از فناوری‌های نوین است.

کلانتری با اشاره به اینکه استفاده از تکنولوژی‌های نوین در راستای حفظ منافع ملی، امنیت غذایی و حفظ محیط زیست انجام می‌شود، افزود: ایجاد هراس در جامعه و نگران کردن مردم هیچ دستاوردی برای کشور نخواهد داشت و ما را روز به روز به بیگانگان وابسته تر می کند.

وی با بیان اینکه منابع آبهای تجدید پذیر کشور ۳۰ سال قبل ۱۳۲ میلیارد متر مکعب بوده است، ادامه داد: در حال حاضر این منابع به کمتر از ۸۸ میلیارد متر مکعب رسیده است، یعنی ما حداقل ۴۰ درصد منابع آبهای تجدید پذیر خود را از دست داده ایم.

کلانتری با اشاره به اینکه طی ۵ سال آینده منابع آبهای تجدید پذیر ما به کمتر از ۸۰ میلیارد متر مکعب خواهد رسید، تصریح کرد: متاسفانه هنوز سیاست‌های کلی و تحقیقاتی ما براساس همان ۱۳۲ میلیارد متر مکعب منابع آب تجدید پذیر انجام می شود و گویا هنوز به این باور نرسیده ایم که این منابع کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: چرا هیچکس نمی‌ گوید ۹۰ درصد از محصولات وارداتی به کشور از جمله روغن، سویا و گوشت تراریخته هستند و حداقل سالانه ۳ تا ۴ میلیارد دلار محصولات تراریخته وارد کشور می‌شود و ما آنها را مصرف می کنیم. چرا این اقدام ایرادی ندارد اما تولید آنها مشکل ایجاد می‌‌کند؟

وزیر اسبق کشاورزی با بیان اینکه بنده یکی از طرفداران سرسخت توسعه پایدار نه تنها در ایران بلکه در جهان هستم، اضافه کرد: ما معتقد هستیم نباید تعادل محیط زیست به هم بخورد و نباید حق نسل‌های بعد خورده شود.

کد خبر 3661032

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha