اجرای نظام آموزشی «شناخت استعدادها» در ۱۰ مدرسه علمیه تهران

رئیس شورای حوزه علمیه تهران از اجرای طرح نظام آموزشی «پرورش مآل» در ۱۰ مدرسه علمیه تهران خبر داد و گفت: وضع موجود تعلیم و تربیت مطلوب نیست و بنا این است که استعدادها شناخته و پرورده شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت‌الله علی‌اکبر رشاد در جمع طلاب حوزه‌ علمیه‌ امام رضا(ع) تهران با بیان اینکه نسل کنونی حوزه‌های علمیه تحول‌گرا و تحول‌خواه هستند، گفت: ما برای ارتقای حوزه، مبانی را ترسیم و بر اساس آن بناهایی را طراحی کرده‌ایم.

وی افزود: سعی‌ داریم تا این برنامه پیشنهادی با عنوان «نظام علمی آموزشی پرورش مآل» را ابتدا در حوزه علمیه امام رضا(ع) و سپس در سطح استان تهران پیاده و اجرایی کنیم.

رئیس شورای حوزه علمیه تهران تاکید کرد: با بررسی‌هایی که در مورد نحوه‌ اجرای این طرح صورت گرفته است، چنانچه با موفقیت در حوزه‌ها پیاده شود تدریجا این برنامه در سطح کشور نیز توسعه می‌یابد.

انتقاد از شیوع حافظه‌محوری در میان طلاب

رشاد با اعلام اینکه ۱۰ مدرسه در حوزه علمیه تهران برای اجرای این طرح انتخاب شده‌اند، اضافه کرد: وضع موجود تعلیم و تربیت کشور مطلوب نیست و اشکال اساسی نظام آموزش فعلی این است که حافظه محور است، البته حوزه قدیم این گونه نبود اما از زمانی که حوزه نیز به سبک نظام آموزشی دانشگاه پیوست، حافظه و حفظ محوری در آن شیوع یافت.

وی ادامه داد: طبق تحقیقات صورت گرفته اکنون ۸۰ درصد محتوای دورس خارج صرفا باب طهارت و صلاة است اما از آن طرف در حوزه اقتصاد، سیاست، مدیریت اداری و غیره موضوع قابل توجهی برای ارائه به جامعه وجود ندارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر پرداختن به مسایل جدید در دروس خارج اظهار داشت: اگر شما در دروس خارج صرفا به باب الصلاه بپردازید، مجتهد بار می‌آیید اما متخصص در مسائل مورد نیاز جامعه نخواهید بود، به عکس دانشگاه که متخصص بار می‌آید، اما از اجتهاد چیزی نمی‌داند.

رشاد با بیان اینکه در نظام علمی آموزشی «پرورش مآل» بنا بر این است که استعدادها شناخته و پرورده شود، گفت: اگر بخواهیم حوزه و نظام موجود را اصلاح کنیم باید یک نظریه داشته باشیم و از کلی‌گویی و صرف اشکال و ایراد گرفتن پرهیز کنیم.

وی عنوان کرد: البته نقد و اشکال کردن یک مرحله از روند اصلاح وضع موجود بوده و لازم است که ایرادات و گره‌های کار را شناسایی کرده و نسبت به رفع این موانع برنامه‌ریزی و چاره‌جویی کرد.

برخی با کلی‌گویی از نظام آموزشی حوزه انتقاد می‌کنند

رئیس شورای حوزه علمیه تهران با انتقاد از افرادی که بدون ارائه راهکار تنها به کلی‌گویی و انتقاد مکرر از نظام آموزشی حوزه می‌پردازند، گفت: این افراد به جای ایراد گرفتن بیایند وضع مطلوب را ترسیم کرده و برای رسیدن به آن برنامه و راهکار پیشنهاد بدهند.

رشاد افزود: تا زمانی که ارائه راهکارها برای بهبود و اصلاح وضع فعلی به یک نظام مشخص و چارچوب بدل نشود و در آن مقاطع و مراحل معین نباشد و غایت برنامه‌ها تبیین نشود، هیچ پیشرفتی در اصلاح و رسیدن به وضع مطلوب نخواهیم داشت.

وی با اشاره به حمایت آیت‌الله اعرافی از پیاده‌سازی و اجرای طرح نظام علمی آموزشی «پرورش مآل» در برخی مدارس استان تهران گفت: بنده این طرح را بر اساس تجارب چهار دهه مدیریت در حوزه‌های علمیه و با شناخت کامل از مشکلات و مسائل حوزه‌ها و با مشورت نخبگان علمی و پژوهشی تدوین و برای اجرا در مدارس پیشنهاد دادم.

رئیس شورای حوزه علمیه تهران خطاب به طلاب گفت: اگر به سرنوشت تان علاقه دارید و به ارزش عمرتان واقف هستید و می‌خواهید همچون علمای بزرگ اسلام تربیت دینی و علمی داشته باشید، با دلسوزی، همت و تلاش مستمر به درس و بحث‌های علمی‌ اهمیت بدهید و با حمایت و پشتیبانی اساتید و مدیریت حوزه راه علمی و طلبگی را با قدرت و قوت تمام ادامه بدهید.

کد خبر 3757340

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =