رونمایی از کتاب «سر کلاس با کیارستمی»

مراسم بزرگداشت عباس کیارستمی همراه با آیین رونمایی از کتاب «سر کلاس با کیارستمی» اثر پال کرونین با ترجمه سهراب مهدوی که به تازگی وارد بازار کتاب شده است ۸ مهر برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم بزرگداشت عباس کیارستمی همراه با آیین رونمایی از کتاب «سر کلاس با کیارستمی» اثر پال کرونین با ترجمه سهراب مهدوی که به تازگی از سوی انتشارات نظر وارد بازار کتاب شده است، پنجشبه ۸ مهر ساعت ۱۸ در کتابفروشی لواسان با حضور سهراب مهدوی مترجم کتاب، محمدرضا بهمن پور مدیر نشر نظر و جمعی از علاقمندان و دوستداران عباس کیارستمی برگزار می‌شود.

در طول دو دهۀ گذشته عباس کیارستمی کارگردان «خانه دوست کجاست»، «زیر درختان زیتون»، «کلوزآپ»، «طعم گیلاس»، «باد ما را خواهد برد»، «مثل یک عاشق» و خیلی فیلم‌های دیگر به فستیوال‌ها و دانشگاه‌های سراسر دنیا رفته و کارگاه‌هایی را برگزار کرده‌است. او سر کلاس‌های کارگاهی، هنرجویان را هدایت کرده و دوربین به دست به اینجا و آنجا فرستاد و در نهایت کارهای شان را به نمایش درمی‌آورد تا در موردشان گفتگو شود. این کتاب حاصل بند زدن یادداشت‌های نگارنده است. مصاحبه‌ها و نوشته‌های پراکنده‌ای که در طول سالیان برخی در تهران و برخی در حاشیه کارگاه‌ها در شهرهای مختلف لندن، مراکش، پتنزا، اوسلو، نیویورک، سیراکوز از او جمع‌آوری شده است.

در مقدمۀ نویسنده آمده است: کیارستمی به‌خوبی آگاه است که در جایگاه شاگرد، ما همان اندازه از یکدیگر می‌آموزیم که از آموزگار. برای همین هم ساختن مداوم فیلم در بستر کار گروهی را بهترین روش برای آموزش ظرافت‌های فیلم‌سازی می‌داند. کارگاه‌های او این بستر را فراهم می‌کند. در این کارگاه‌ها ایده‌ها آبیاری می‌شود و فیلم‌های کوتاه در کوتاه مدتی سر از خاک برمی‌آورد. خطابه‌ای در کار نیست. به جایش گروهی به گرد هم آمده و حلقه‌ای را شکل می‌دهند که در میانه آنها تصمیم‌ها گرفته و کارهایی پدیدار می‌شود. در این حلقه تنوع آرا و پذیرا بودن جهش‌های متعدد به ناشناخته و جلسات نقد و بررسی به کیارستمی اجازه می‌دهد که بینش خود را در میان بگذارد، عینک مجاز ما را از غبار پندارها پاک کند تا نگاهی تازه به موضوع‌مان بیاندازیم.

این کتاب یک مصاحبۀ دراز دامن یا یک دستورالعمل برای فیلمسازی نیست. یک کتاب پژوهشی در مورد سینمای ایران یا نگاهی دیگر به فیلم‌های عباس کیارستمی هم نیست، بلکه چکیده‌ای است از روش کارگردان و تلاشی برای درک اساسی تجربه‌ای غالباً رازآلود. این کتاب در حقیقت برداشت‌ها و گزیده‌های به دقت غربال‌شدۀ نگارنده است از «روش‌شناسی» کیارستمی، ادای دینی است به رویکرد هنری و نگرش فلسفی او به هستی و ارتباط حسی او با محیط پیرامونش. تیزبینی و شفافیت ذهنی کیارستمی را از خلال گفته‌های منعکس‌شده در این کتاب می‌توان دریافت به عبارت دیگر این کتاب نگاهی است شاعرانه به زیبایی‌شناسی کیارستمی و تلاش او برای آفرینش معنا از راه سینما. همچنین مجموعه‌ای از راهنمایی‌های عملی که حول اصول کلی سازمان‌دهی شده است.

علاقمندان برای حضور در این مراسم می‌توانند پنجشنبه ۸ مهر از ساعت ۱۸ به کتابفروشی لواسان به نشانی لواسان، بلوار امام خمینی (ره)، مجتمع تجاری اسکای سنتر، طبقه منفی ۱ مراجعه کنند.

کد خبر 3780461

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =