۱۸ دی ۱۳۹۵، ۱۴:۱۷

در برنامه دوم ۵ساله شهرداری قزوین؛

شاخصه‌های مهم شکوفایی‌شهری مورد توجه قرار گیرد

شاخصه‌های مهم شکوفایی‌شهری مورد توجه قرار گیرد

قزوین- رئیس کمیسیون ساماندهی ملاقاتهای مردمی شورای شهر قزوین گفت: شاخصه‌های مهم شکوفایی‌شهری دربرنامه دوم ۵ساله شهرداری قزوین مورد توجه قرار بگیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، مریم نخستین صبح شنبه در اولین جلسه بررسی لایحه برنامه دوم پنج ساله شهرداری قزوین ضمن تشکر و قدردانی از مدیران و کارشناسان مربوطه در مدیریت شهری که نسبت به تدوین برنامه فوق همت گماشتند، افزود: بنده یکی از افرادی بودم که به واگذاری تدوین این برنامه به بخش خصوصی که یکی از دانشگاههای معتبر تهران بود، مخالفت داشتم.

وی افزود: در آن مقطع زمانی دلیل مخالفتم هزینه کار و مهمتر از آن آشنایی تدوین کنندگان برنامه با قزوین بود و مهمترین بحث این بود که اساتید دیگر دانشگاهها با شهر ما آشنایی ندارند تا بتوانند برنامه ای همه جانبه به رشته تحریر درآورند.

نائب رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر یادآورشد: داشته های شهر ما مخصوص است و متأسفانه خیلی از طرح ها به واسطه اینکه توسط دانشگاهها و یا شرکتهای بخش خصوصی طرف قرارداد نوشته می شوند، بیشتر شبیه به هم هستند و شهر را براساس جغرافیا، اقلیم، فرهنگ و داشته هایش ارزیابی نمی کنند تا به نتیجه برسند.

نخستین ورود شهرداری قزوین به تدوین برنامه یادشده را دارای نقطه مثبتی دانست که همان  آشنایی متولیان امر با نکات قوت و ضعف شهر و تربیت کارشناسان و صاحب نظران زبده است.

وی در ادامه با تأکید بر ارزیابی برنامه اول توسعه شهر قزوین، ادامه داد: چشم اندازها و اهداف برنامه اول مشخص است و باید ابتدا دید که آیا به آنها دست یافتیم یا نه؟

رئیس کمیسیون ساماندهی ملاقاتهای مردمی با اشاره به رتبه نخست شهر قزوین در موضوع شکوفایی شهری در کشور، گفت: با توجه به اینکه قزوین ازبین چندین شهر در موضوع شکوفایی شهری اول است، ضرورت دارد در چشم انداز ۵ ساله دوم به این مهم توجه شود.

وی اضافه کرد: در شکوفایی شهری به شاخصه ای همچون کیفیت زندگی توجه شده، چراکه اگر ما بخواهیم شهری سرزنده و بانشاط داشته باشیم باید کیفیت زندگی در آن رعایت شده باشد و ازسوی دیگر عدالت اجتماعی و توزیع منابع شهری را داریم و اینها بدان معنیست که شمال و جنوب شهر با یک نگاه دیده شوند و منابع شهری با توجه به عدالت اجتماعی توزیع شوند.

نخستین با تأکید براینکه ایجاد زیرساختهای شهری از شاخصه های اصلی شکوفایی شهری به شمار می آید، افزود: باتوجه به اینکه قزوین در موضوع شکوفایی شهری یک گام از کشور جلوتر است و شاخصه های آن مورد توجه مدیران ارشد کشوری قرار گرفته است، بنابراین در موضوع تدوین چشم انداز و اهداف نهایی شهر می توان از این شاخصه ها مورد استفاده قرار بگیرد.

وی افزود: اگر به شاخصه های شکوفایی شهری توجه کنیم، قادریم از تمامی ظرفیتهای خوب شهر نهایت بهره برداری را برده و از ظرفیت کارشناسی مدیران خودمان استفاده کنیم و در اینده از توان مدیران کارآزموه خود میتوانیم بخواهیم که دانش فنی خود را در دیگر شهرها به کار  ببندند.

وی در پایان شهرداری قزوین را جزو اولین شهرهایی دانست که در تدوین برنامه CPI ورود پیدا کرده است، افزود: به شهرداری قزوین باید برای ورود به تدوین این برنامه و رتبه نخستی که در کشور به واسطه تحقق این مهم کسب کرده است، احسنت گفت.

کد خبر 3870751

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha