خدمات بهزیستی نیازمند کیفی سازی است/ تصویب قانون جامع معلولان

اراک- رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: خدمات بهزیستی در حوزه های مختلف نیازمند کیفی سازی و نزدیک شدن به استانداردهای جهانی است و در این زمینه برنامه ریزی آینده نگرانه مدنظر قرار دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، انوشیروان محسنی بندپی ظهر پنجشنبه در آئین تکریم و معارفه مدیرکل جدید و پیشین بهزیستی استان مرکزی در اراک اظهار داشت: سازمان بهزیستی در سیاست های جدید خود سه راهبرد برنامه های پیشگیرانه، ارایه خدمات استاندارد و کیفیت بخشی به خدمات و استفاده از ظرفیت های سازمان های مردم نهاد را براساس یافته های علمی و آینده پژوهی به عنوان یک اصل مد نظر قرار داده است.

وی افزود: در حوزه برنامه های پیشگیری، پیشگیری از بروز و شیوع آسیب های اجتماعی و معلولیت ها پیگیری می شود که در همین راستا تلاش داریم در پوشش غربالگری شنوایی و تنبلی چشم به استانداردهای جهانی برسیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور بیان داشت: با همین پوشش مداوم و با مداخله ای که به هنگام اقدامات تخصصی کاشت حلزون صورت گرفت در حقیقت ۲۰هزار نفر از ناشنوایی نجات یافتند. در رابطه با تنبلی چشم هم که یکی از مهمترین عوامل کم بینایی و نابینایی افراد زیر ۲۰سال است، پوشش کشوری به بالای ۸۰درصد رسیده است.

محسنی بند پی خاطر نشان کرد: در سال گذشته ۱۸۰ هزار زوج جوان در کشور از مشاوره غربالگری ژنتیک ازدواج با هدف جلوگیری از معلولیت ها بهره مند شدند و توانستیم با این مشاوره ها از معلول زایی جلوگیری کنیم.

براساس این گزارش وی در ادامه در مورد ارائه خدمات استاندارد و کیفیت بخشیدن به خدمات اظهار داشت: در این ارتباط توانمندسازی جامعه و جمعیت هدفی که تحت پوشش بهزیستی هستند مد نظر قرار دارد، در این راستا به نسبت افزایش یارانه این قشر، جامعه هدف تحت پوشش بهزیستی و نهادهای حمایتی افزایش یافت.

وی ادامه داد: قبل از سال ۹۶ به خانواده های یک نفره مبلغ ۵۳ هزار تومان، دو نفره ۶۱ هزار تومان و پنج نفره هم ۱۰۰ هزار تومان پرداخت می شد که در سال ۹۶ این دو مبلغ به ۱۴۸هزار تومان و ۴۶۰هزار تومان افزایش یافت. همچنین لایحه جامع حمایت از حقوق معلولین در مجلس تصویب شده و آماده اجرا است.

محسنی بندپی استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد را رویکرد سوم سیاست راهبردی سازمان بهزیستی کشور عنوان کرد و افزود: رسیدگی به آسیب های اجتماعی، رسیدگی به معضلات اجتماعی، رسیدگی به افراد آسیب دیده و... نگاه اجماع محور می طلبد که فعالیت نهادهای مردمی و موسسات نیکوکاری و خیرخواهانه در این زمینه بسیار اثربخش است.

به گزارش مهر، در این آیین از زحمات بهروز رفیعی، مدیر کل پیشین بهزیستی استان مرکزی تقدیر و زهرا امینی به عنوان مدیرکل جدید معرفی شد.

کد خبر 4275598

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =