اعتقاد راسخ ما برابری زنان و مردان در بازار کار است

معاون بین الملل وزارت خارجه با اشاره به سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه حمایت از توانمندسازی و اشتغال زنان گفت: اعتقاد راسخ ما برابری مرد و زن در بازار کار است.

به گزارش خبرنگار مهر٬ غلامحسین دهقانی در کارگاه بین المللی همکاریهای ایران و ژاپن با موضوع چالشهای کارآفرینی زنان افزود: تشویق و ترغیب کارآفرینی زنان موجب افزایش درآمد و توسعه اقتصادی زنان می شود.

دهقانی نبود تجربه وناتوانی در جذب سرمایه را یکی از چالش های مهم کارآفرینی برای زنان دانست و افزود: فقدان تجربه در مدیریت سرمایه، جلب مشتری و تداوم کار یکی دیگر از چالش های اشتغال و کارآفرینی برای زنان است.

وی با تاکید بر اینکه برابری در حوزه اشتغال و بازار کار میان زنان و مردان اعتقاد راسخ جمهوری اسلامی ایران است، تاکید کرد: ایران بر آن است مشارکت اقتصادی زنان را در بازار کار در قالب برنامه های پنج ساله توسعه گسترش دهد. زنان به عنوان شرکای اقتصادی در روند توسعه کشور اهمیت زیادی دارند و از عوامل اصلی توسعه به شمار می روند.

معاون حقوقی و بین الملل وزارت خارجه گفت: ایجاد شغل، دستمزد مساوی، تامین امنیت شغلی و امنیت زنان در فضای کار همچنین رویکرد تامین اجتماعی کافی برای ایجاد تعادل میان کار و زندگی خانوادگی از جمله زیرساخت های لازم برای استفاده از مشارکت اقتصادی زنان است.

دهقانی تاکید کرد: این مسائل حقوقی در قوانین جمهوری اسلامی پیش بینی شده است و در حال حاضر پروژه های کارآفرینی زیادی برای زنان در کشور در حال پیگیری است، از جمله تشکیل تعاونی زنان، افزایش دسترسی به اینترنت و سواد فضای مجازی برای ارتقا توانمندسازی زنان در حال انجام است.

وی با بیان اینکه امروز ۴۸ درصد کاربران اینترنت در ایران را زنان تشکیل می دهند، افزود: از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ این میزان ۱۸ درصد افزایش یافته است و باید به سمت رشد کاربران زنان روستایی و تساوی کاربران زنان شهری و روستایی حرکت کنیم.

معاون وزارت خارجه ادامه داد: پیش نویس تامین امنیت زنان در برابر خشونت در ایران در حال پیگیری است و برای حمایت از توانمندسازی زنان این موارد باید انجام شود. همچنین از ابتدای انقلاب چارچوب های قانونی مستحکمی برای محقق کردن استراتژی ملی توسعه در حوزه های زنان دیده شده است که گسترش ارتباطات الکترونیکی و ایجاد زمینه کسب و کار اینترنتی از این جمله است.

دهقانی با اشاره به اتفاقات اخیر در حوزه بین الملل و خروج آمریکا از برجام خاطرنشان کرد:  اقداماتی شامل تنفر، تهدید و ایران هراسی که از سوی قدرت های جهانی انجام می شود در نخستین مرحله زنان و کودکان را مورد آسیب قرار می دهد. تحریم های یک جانبه اثرات منفی زیادی در زندگی زنان دارد و امکان پیشرفت در اثر سیاست های زورمندانه برای زنان ایران کاهش می یابد.

دهقانی اضافه کرد: زنان در خاورمیانه قربانی اصلی تروریسم و تفکرات افراط گرایانه تکفیری هستند که به عنوان ابزار پیشبرد برخی سیاست ها توسط قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای حمایت می شوند.

وی تصریح کرد:توقف این سیاست و مبارزه واقعی و جدی با این گروه ها و ایدئولوژی خطرناک آنان از جمله اقدامات ضروری برای ایجاد فضای مناسب برای توانمند سازی زنان در کشورهای منطقه است.

معاون وزیر امور خارجه در پایان گفت: جمهوری اسلامی نسبت به تعهدات خود در قبال بهبود وضعیت زنان و توانمندسازی آنان پایبند بوده و امیدوارم در قالب همکاری های دوجانبه بتوانیم مقدمات کار شایسته زنان، استقلال اقتصادی، نقش پررنگ آنها در خانواده و زندگی متعادل کاری و خانوادگی را در جهان در حال تغییر فراهم کنیم.
 

کد خبر 4296204

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =