آثار هنرمندان نوگرا به نیاوران رسید/ «از پاریس تا نیشابور» در خط

آثار نقاشی هنرمندان نقاش نوگرای ایران با عنوان «نادیده ها» به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی، از روز جمعه ۲۸ اردیبهشت در کاخ نیاوران به نمایش گذاشته می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، برپایی نمایشگاه های هنری در حوزه تجسمی یکی از فرصت های مناسب بروز و ظهور هنر و خلاقیت هنرمندانی است که سال ها در این عرصه فعالیت می کنند. این نمایشگاه ها اغلب، جمعه های هر هفته افتتاح می شوند. در آخرین جمعه اردیبهشت که با ماه مبارک رمضان نیز تقارن دارد، در افتتاح نمایشگاه های هنری تاثیری نداشته است و این نمایشگاه به روال هر هفته برنامه های خود را ادامه می دهند.

در ذیل عناوین نمایشگاه های هنری و محل برگزاری آنها را که در روز جمعه ۲۸ اردیبهشت آغاز می‌شوند، می خوانید.

کاخ موزه نیاوران

به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی، نمایشگاهی از آثار نقاشی هنرمندان هنر نوگرای ایران با عنوان «نادیده‌ها» ۲۸ اردیبهشت ماه در کاخ نیاوران رونمایی می‌شود. آثاری از مارکو گریگوریان، مسعود عربشاهی، جعفر روح‌بخش، سهراب سپهری، ابوالقاسم سعیدی، محمد احصایی، فرامرز پیلارام، منیر شاهرودی فرمانفرماییان، بهجت صدر، صادق تبریزی و تعدادی دیگر از هنرمندان جنبش نوگرای ایران را در این نمایشگاه حاضر است.

همچنین، در این روز، ۵ اثر عبدالرضا دریابیگی از مهمترین هنرمندان سبک هنر مفهومی در ایران در کاخ موزه نیاوران به نمایش گذاشته می شود. عبدالرضا دریابیگی یکی از نقاشان طبیعت‌گرای ایران است که تقریباً در همه آثارش منظره‌هایی عمیق و خالی، بدون هیچ عنصری همانند درخت را به تصویر کشیده است.

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) واقع است و این مجموعه تا ساعت ۱۹ فعال است.

موسسه هنری سکو

گرامیداشت یک عمر تلاش هنرمندانه رضا بابک همراه با برگزاری نمایشگاه نقاشی های وی عصر جمعه ۲۸ اردیبهشت ماه در موسسه هنری سکو برگزار می شود. «زنگ نقاشی با رضا بابک» ساعت ۱۹ تا ۲۲ جمعه ۲۸ اردیبهشت در موسسه هنری سکو به نشانی میرداماد، روبروی بانک مرکزی، خیابان تبریزیان، نبش نازنین، پلاک ۱۶ برگزار می شود.

گالری دنا

نمایشگاه انفرادی طراحی و نقاشی سپیده عابدی با عنوان «سمفونی عدم» از روز جمعه ۲۸ اردیبهشت ماه در گالری دنا افتتاح می شود. علاقمندان می توانند برای بازدید از این نمایشگاه از ۲۹ اردیبهشت تا ۲ خرداد ماه ساعت ۱۶ تا ۲۰ به گالری دنا واقع در میدان فردوسی، خیابان سپهبد قرنی، بعد از چهارراه طالقانی، کوچه سوسن پلاک ۴ مراجعه کنند. گالری روزهای پنجشنبه تعطیل است.

گالری احسان

نمایشگاه گروهی هنرهای تجسمی با عنوان «وارونا» به کیوریتوری فاطمه صحرایی روز جمعه ۲۸ اردیبهشت ماه ساعت ۱۶:۳۰ در گالری احسان افتتاح می شود. گالری احسان واقع در اقدسیه، خیابان آجودانیه، خیابان ۱۴ شرقی، پلاک ۲۲ است.

گالری بهار خانه هنرمندان ایران

نمایشگاه عکس اسحاق آقایی با عنوان «چیزی شبیه زندگی» جمعه ۲۸ اردیبهشت ماه در گالری بهار خانه هنرمندان ایران افتتاح می شود. این نمایشگاه عکس با موضوع زندگی عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد است.

گالری هپتا

نمایشگاه گروهی چند رسانه ای با عنوان «خیامی» جمعه ۲۸ اردیبهشت ماه در گالری هپتا آغاز به کار می‌کند. این نمایشگاه به مناسبت سالروز تولد و روز بزرگداشت خیام و گرامیداشت جهانی که او آن را ترسیم کرده است و به باور هنرمندان این نمایشگاه، ما همچنان در آن زندگی می‌کنیم، برگزار می‌شود.

این نمایشگاه گروهی هنری از ۲۸ اردیبهشت تا ۹ خرداد ماه در گالری هپتا برپاست. گالری هپتا در خیابان کریمخان، خیابان ایرانشهر، روبه‌روی پارک هنرمندان، بن‌بست نیکوشهر، شماره‌ سه واقع است.

گالری شیث

نمایشگاه گروهی عکس و نقاشی با عنوان «قاب هایی بر صفحه دل» با کیوریتوری الهه نیک پی روز جمعه ۲۸ اردیبهشت در گالری شیث برپا می شود و تا ۲ خردادماه ادامه خواهد داشت. پریسا اکبری، فریبا السادات امامیان، سیامک امیدی، آیلین پرندوش، سوسن جدیدی، سحر خسروی، رکسانا دهنادپور، منا ذوقی، غزال روستا، مرضیه رشیدی، زهرا صدری، اعظم صفایی نیا ، مینو عنایتی فر، مهدیه کوهی کار، مریم لطفی زاده، آرمان لقمانی، مسعود نصیری، زیبا مرشدلو، کیمیا میر کمالی، حامد نصر آبادیان و امید نعمتی هنرمندان این نمایشگاه هستند. علاقمندان می توانند برای بازدید از این نمایشگاه، به چهارراه ولیعصر، ضلع جنوبی پارک دانشجو، کوچه شیرزاد شرقی، شماره ۱۰ گالری شیث مراجعه کنند.

گالری گویا

نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان «در سایه خورشید» از ۲۸ اردیبهشت تا ۱۰ خردادماه در گالری گویا برپا می شود. در این نمایشگاه آثاری از علی امینی، سارا برومند، نینا رهشناس، مجید رفیع پور، شهرزاد دارابی، مینا خیاط زاده، مریم سینکی، مریم امیری، سپند شکیبا، اکرم صادقی، علیرضا صمیمی، فرین نوروزی، شیوا مرواریان، بهار مجابی، سپیده احمدی و مژگان غفوری را به نمایش در می آید. علاقمندان می توانند برای بازدید از این نمایشگاه به آدرس خیابان کریم‌خان زند، روبروی ایرانشهر، پلاک ۸۹ از ساعت ۱۰ تا ۲۰ مراجعه کنند.

گالری ایده

نمایشگاه نقاشی های مهدی ساروخانی با عنوان «ضیافت قاجاری» از روز جمعه ۲۸ اردیبهشت ماه در گالری ایده برپا می شود.

گالری سایه

نمایشگاه نقاشی های سینا نظری حسین پور با عنوان «ناب هنگامی» ۲۸ اردیبهشت ماه در گالری سایه واقع در خیابان سنایی، خیابان ۱۳، شماره ۲۱ گشایش می یابد.

گالری ایوان

نمایشگاه نقاشی های محمدجعفر پاکروان، مهرداد جعفری و سپهر مصری با کیوریتوری کاوه نجم آبادی از روز جمعه ۲۸ اردیبهشت ماه در گالری ایوان روی دیوار می رود.

گالری شلمان

نمایشگاه انفرادی عکس رخساره اخوت جمعه ۲۸ اردیبهشت ساعت ۱۶ در گالری شلمان برپا می شود و تا ۳ خردادماه ادامه خواهد داشت. گالری شلمان واقع در میرداماد، نرسیده به شریعتی، رودبارغربی (جنوبی)، کوچه کاووسی، پلاک ۲۷ است. در استیتمنت این نمایشگاه آمده است: « سیاهی ...؛ از رنگهای خاکستری توی اتاق پَر

شلوغی، سردرگمی و روزمرگی پرتلاطم زندگی که بر دنیای ما چیره گشته، دغدغه ای بود تا­ هنرمند عکاس را بر آن دارد دست به دوربین شود و مجموعه حاضر را گرد آورد. حال اینکه «چرایی بر گزیدن زاغ» شاید پرسشی باشد که ذهن ماجراجوی بیننده را به خود مشغول کند، عکاس عنصر اصلی یا همان بازیگر نقش اصلی را زاغی پنداشته تا تداعی گر انسان امروزی باشد، سیاهی و سپیدی او را به مثابه تضادهای دوگانه ای دیده که انسان در گذرگاه عمرش به وفور با آن برخورد داشته است. کشیدگی عکسها به گذرِ زود هنگام و پرواز گونه زمان اشاره دارد. موجودیت و ذات این پرنده مستندیست بر تلاش عکاس در به تصویر کشیدن ریزبینی و کنجکاوی های انسان ها در زندگی یکدیگر، در قالب دنیای مجازی مدرن که چه بسا منجربه کند و کاشهای آزاردهنده فکر، روح، جسم بشر شده است.»

گالری هما

نمایشگاه نقاشی های سیما شاهمرادی با عنوان «نیمه شب تابستان» از روز جمعه ۲۸ اردیبهشت ماه در گالری هما برپا می شود.

گالری نگاه

نمایشگاه نقاشی های آرش لاهیجی با عنوان «تیربرق های عاشق» از ۲۸ اردیبهشت تا ۸ خردادماه در گالری نگاه برپا می شود.

گالری اُ

نمایشگاه چیدمان افشین چیذری با عنوان «خندیدن در خانه‌ای که می‌سوخت» از روز جمعه ۲۸ اردیبهشت ماه در گالری اُ برگزار می‌شود. چیذری درباره این نمایشگاه می گوید: «این نمایش برای من شروع فصل جدیدی است. شاید اولین بار است که به روح سرگردانم تن داده‌ام و به رسمیت شناختمش. این چیدمان برآیند زمانی طولانی و مدیوم‌های مختلف  تصویری است. انتخابی است برای مصالحه با جستجوگری و بازیگوشی من در مدیوم‌های مختلف. نقاشی، طراحی، چاپ فلز، عکس، حجم، ویدئو و و متن در کنار هم (به عمد) چیده شده‌اند. برای من، دغدغه‌ها و بازی‌های تصویری برآیندی اینگونه داشته‌اند.»

گالری نگر

نمایشگاه نقاشی های آیدا بیابانگرد با عنوان «تصویر ناگفته ها» جمعه ۲۸ اردیبهشت ماه روی دیوار گالری نگر می رود. این نمایشگاه اولین تجربه های بیابانگرد از ورودش به اجتماع است که نتایج روحی خوش‌آیندی برای او نداشته است.

گالری آتبین

نمایشگاه نقاشی آرش امدادیان با عنوان «دوباره» ساعت ۱۶ جمعه ۲۸ اردیبهشت ماه در گالری آتبین گشایش می یابد. گالری آتبین واقع در خیابان ولیعصر، پایین تر از چهارراه پارک وی، انتهای کوچه تورج، کوچه خاکزاد، پلاک ۴۲ واقع است.

گالری خط سفید

نمایشگاه نقاشی های نسیم، بهمن و اردشیر بروجنی، آرمان یعقوب پور و سیدعلی سیدانی با عنوان «از پاریس تا نیشابور» جمعه ۲۸ اردیبهشت ماه در گالری خط سفید افتتاح می شود.

گالری یاسمین

نمایشگاه نقاشی گروهی با عنوان «من و دیگری» از روز جمعه ۲۸ اردیبهشت ماه در گالری یاسمین برپا می‌شود. گالری یاسمین واقع در خیابان خردمند جنوبی، نرسیده به کریمخان، ساختمان افسر، پلاک ۷۰، طبقه اول شمالی است.

کد خبر 4299195

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 10 =