دوچرخه‎سواری ایران همچنان سوم آسیا است/صعود ۵۲ پله‌ای پیشگامان

دوچرخه‌سواری ایران در رده‌بندی جدید فدراسیون جهانی همچنان صاحب جایگاه سوم است درحالیکه پیشینه چهار سال صدرنشینی مداوم در این قاره را در کارنامه دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس رده بندی به روز شده فدراسیون جهانی دوچرخه سواری، ایران در بین ۲۲ تیم حاضر در این رنکینگ صاحب جایگاه سوم است. این در حالی است که دوچرخه سواری کشورمان در ماههای ابتدایی سال ۲۰۱۸ حتی به رده چهارم جهان نیز سقوط کرده بود و حالا یک رتبه صعود داشته است. 

البته دوچرخه سواری کشورمان که این روزها به دلیل کاهش تعداد حضور تیم های باشگاهی و رکابزنان جاده در رده بندی استقامت جاده آسیا در رده سوم قرار دارد رکورد چهار سال صدرنشینی آسیا را در کارنامه خود ثبت کرده بود. 

در جدول زیر نگاهی به رده بندی رکابزنان در سالهای گذشته داریم:

سال  تیم ملی ایران تیم باشگاهی ایران رنکینگ بهترین دوچرخه سوار
۲۰۰۹ ۲ پتروشیمی تبریز - اول قادر میزبانی - اول
۲۰۱۰ ۱ پتروشیمی تبریز - اول مهدی سهرابی - اول
۲۰۱۱ ۱ پتروشیمی تبریز - اول مهدی سهرابی - اول
۲۰۱۲ ۲ پتروشیمی تبریز - اول حسین علیزاده- اول
۲۰۱۳ ۱ پتروشیمی تبریز - اول قادر میزبانی - سوم 
۲۰۱۴ ۱ پتروشیمی تبریز - اول صمد پورسیدی - اول
۲۰۱۵ ۱ پیشگامان کویر یزد- اول صمد پورسیدی - اول
۲۰۱۶ ۱ پیشگامان کویر یزد- اول صمدپورسیدی - دهم
۲۰۱۷ ۲ پیشگامان کویر یزد - چهارم آروین معظمی گودرزی- نوزدهم
۲۰۱۸ ۳ پیشگامان کویر یزد - ششم مهدی سهرابی - چهاردهم

در حل حاضر و در آخرین رده بندی منتشر شده از سوی فدراسیون جهانی دوچرخه سواری قزاقستان با ۱۳۸۸.۵ امتیاز در صدر آسیاست. ژاپن با ۱۲۸۴.۰۱ دوم و ایران با ۹۹۶ امتیاز سوم است. 

در بخش بهترین تیم های حاضر در تورهای آسیایی نیز تیم ویلرتریستینا ایتالیا گوی رقبت را از تیم های آسیای ربوده و در رده اول این بخش قرار دارد. تیم اوکیوی ژاپن نیز دوم است. تیم پیشگامان کویر یزد که در سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ در رده اول آسیا بود به دنبال یک محرومیت چند ماهه به واسطه دوپینگ اعضای تیمش از حضور در مسابقات مختلف محروم گردید. بعد از آن مسئولین این باشگاه تصمیم به سرمایه گذاری بر روی بخش پیست کردند اما این بار قصد دارند باز هم در تورهای مختلف قاره شرکت کنند. این تیم به واسطه اعلام ترکیب اعضایش در بخش جاده از رتبه ۵۶ آسیا با یک ارتقاء ۵۲ پله ای به رده ششم صعود کرد. 

تیم شهرداری تبریز دیگر نماینده ایران هم اکنون بیست و یک را دارد. تیم DFT  صد و دوم و تیم امیدنیای مشهد نیز در رده صد و ده قرار گرفته است.

در بخش بهترین رکابزنان حاضر در تورهای جاده ای آسیا هم اکنون توماس لباس از فرانسه اول است. رکابزنان ایتالیا و قزاقستان دوم و سوم هستند. مهدی سهرابی نیز از تیم پیشگامان کویر یزد در جایگاه چهاردهم قرار دارد. 

تیم پیشگامان کویر یزد قصد دارد در ۵ تا ۶ تور بین المللی شرکت کند که در اولین گام در هفته جاری عازم فیلیپین خواهد شد. با حضور بیشتر تیم های باشگاهی و همین طور ملی ما در رقابتهای بخش جاده ای امتیازات ورزشکاران و تیم ایران افزایش پیدا می کند. حضور در بین سه تیم اول قاره در سال منتهی به المپیک ۲۰۲۰ برای تمامی کشورها حائز اهمیت است چرا که به واسطه آن می توانند سه سهمیه حضور در المپیک را دریافت کنند. ایران قبل از نیز به واسطه همین صدرنشینی در سالهای ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ سه سهمیه بخش جاده المپیک را دریافت کرده بود. 

کد خبر 4299850

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 2 =