انتقاد از اولویت دادن راه آهن مشهد-گرگان به پروژه چابهار ـ سرخس

شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل هفته گذشته در حالی قرارداد ۲۰ هزار میلیارد تومانی احداث راه آهن مشهد-گرگان را به امضا رساند که پروژه درآمدزای چابهار-سرخس معطل ۹ هزار میلیارد تومان است.

به گزارش خبرنگار مهر هفته گذشته خیرالله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور از امضای قرارداد ۲۰ هزار میلیارد تومانی احداث راه آهن مشهد ـ بجنورد ـ گرگان خبر داد.

اگرچه ۲۰ سال از موافقت دولت با احداث خط آهن مسافری مشهد گرگان می گذرد، اما به دلیل غیر اقتصادی بودن آن، صعب العبور بودن مسیر و هزینه بالای ساخت، احداث این محور ریلی به تأخیر افتاده بود که بالاخره پس از ۲۰ سال قرارداد احداث آن با آستان قدس رضوی به امضا رسید.

اگرچه آستان قدس عملیاتی کردن این قرارداد را در راستای خدمت رسانی به زائران حرم مطهر رضوی (ع) در اقصی نقاط کشور در دستور کار قرار داده است، اما این نهاد مقدس در سال های گذشته خدمات شایان توجه دیگری نیز در راستای محرومیت زدایی محور شرق و جنوب شرق کشور انجام داده و حال که اجرای اقدامات زیرساختی مهم نیز جزء برنامه های این نهاد است، می توانست ساخت محور ریلی چابهار ـ سرخس در اولویت فعالیت های عمرانی آن قرار گیرد. به خصوص که این محور ریلی نه تنها در محرومیت زدایی از استان های شرقی و جنوب شرق اثرگذار است، بلکه منافع اقتصادی، امنیتی و حتی جایگاه مهم بین المللی و منطقه ای گسترده ای برای کشور در پی خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت عمران آستان قدس: امضای قرارداد ۱۸ میلیارد یوآنی با شرکت ساخت

محمدرضا رئیسی مدیرعامل شرکت مسکن و عمران آستان قدس درباره امضای قرارداد با شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور توضیح داد: با توجه به اینکه قرارداد به‌صورت ارائه طرح و ساخت است، لذا انجام خدمات مهندسی، طراحی و همچنین تأمین مصالح و عملیات اجرایی پروژه شامل زیرسازی، روسازی، علائم، ارتباطات و ساختمان ایستگاه‌ها توسط شرکت مسکن و عمران قدس رضوی انجام خواهد شد. رئیسی در ادامه با اشاره به مدت و مبلغ قرارداد تصریح کرد: مدت قرارداد ۵ سال و مبلغ آن با احتساب تمامی هزینه‌ها ازجمله تملک، بیش از ۱۸ میلیارد یوآن (معادل ۲۰ هزار میلیارد تومان) تعیین شده است.

نماینده زاهدان: راه آهن چابهار ـ زاهدان ۹ هزار میلیارد تومان می خواهد

همچنین علیم یارمحمدی نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در خصوص احداث راه آهن چابهار ـ زاهدان گفت: امسال ۴۶۰ میلیارد تومان بودجه برای این پروژه در نظر گرفته شده و پولی هم که تا به امروز داده شده در قالب اوراق بوده است.

به گفته یارمحمدی پروژه راه آهن چابهار ـ سرخس برای تکمیل به حدود ۹ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارد و لذا بودجه تخصیص یافته برای آن، تنها ۵ درصد از این میزان را پوشش می دهد.

کارشناس ریلی: پیشرفت ریل چابهار ـ سرخس کمتر از ۱۵ درصد

سید میثم لاجوردی کارشناس ارشد صنعت ریلی در گفت وگو با خبرنگار مهر در خصوص اولویت پروژه های ریلی برای سرمایه گذاری از سوی نهادهایی که غیر از وظایف اصلی خود، مأمور به محرومیت زدایی هم شده اند، اظهار داشت: اصلی‌ترین محور ترانزیتی کشور پس از گذشت ۸ سال از آغاز عملیات اجرایی به دلیل کمبود منابع مالی، پیشرفتی کمتر از ۱۵ درصد داشته است.

وی ادامه داد: ساخت و عملیات اجرایی محور ریلی چابهار ـ سرخس به عنوان کلیدی‌ترین کریدور ترانزیتی شرق کشور از سال ۸۹ آغاز شد که از دو قطعه اصلی چابهار ـ زاهدان و زاهدان ـ تربت‌حیدریه تشکیل شده است. قطعه اول به طول ۵۸۰ کیلومتر و اختصاص ۴۰ درصد از کل مسیر به خود، تا کنون تنها ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. این درحالی است که پیشرفت عملیات عمرانی قطعه دوم به طول ۷۶۰ کیلومتر از سال ۹۳ تا کنون در حد صفر بوده است.

این کارشناس ریلی با بیان اینکه عدم اولویت بندی در توسعه شبکه ریلی و به تبع آن توسعه اقتصادی کشور از سال‌های گذشته در پروژه‌های زیرساختی کشور قابل ردیابی بوده، از ادامه این روند و اولویت ندادن به پروژه درآمدزا و اقتصادی راه آهن چابهار ـ سرخس و در اولویت قرار گرفتن راه آهن پرهزینه مشهد ـ گرگان انتقاد کرد.

کد خبر 4308201

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =