اتلاف ۶/۷ درصدی تولید ناخالص ملی در تصادفات رانندگی

رئیس پلیس راهور ناجا با حضور در خبرگزاری مهر از اتلاف بیش از ۶/۷ درصدی تولید ناخالص ملی در تصادفات رانندگی سخن گفت.

خبرگزاری مهر، گروه جامعه: سردار تقی مهری، رئیس پلیس راهور ناجا به مناسبت روز خبرنگار از خبرگزاری مهر بازدید و در این دیدار پیام تبریک سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی به مناسبت روز خبرنگار را به مدیرعامل و خبرنگاران خبرگزاری مهر منتقل کرد.

وی در این دیدار با اشاره به فعالیت های روزنامه تهران تایمز و خبرگزاری مهر گفت: شهید بهشتی در همه عرصه های مدیریتی چهره ای فوق العاده، اثربخش و اثرگذار بود و ایجاد روزنامه تهران تایمز توسط ایشان نشان دهنده هوشمندی این شهید بزرگوار و آگاهی ویژه به حوزه رسانه بوده است. وقتی شهید بهشتی به شهادت رسید از او به عنوان کسی نام برده می شد که مسیرهای بزرگی را برای انقلاب باز کرده است.

وی افزود: نقش خبرگزاری و خبرنگار از ابعاد مختلف، ویژه و حساس است. انشاءالله که خداوند توفیق دهد همه ما رسالت اصلیمان را انجام دهیم. همه ما در یک کشتی نشسته ایم و موفقیتمان در گرو همراهی ما است. امیدوارم خبرگزاری مهر هم همان گونه که در نامش آمده، مانند همیشه منشاء مهر و محبت باشد.

گفتگو با رئیس پلیس راهور ناجا را در ادامه می خوانید.

یکی از تاکیدات پلیس تمرکز بر فرهنگسازی است و همین نقطه ارتباط پلیس و رسانه ها را پررنگ می کند. در حدود ۱۰ سال گذشته آمار کشته های تصادف در کشور نصف شده که نشان می دهد این فرهنگسازی توانسته مثمرثمر باشد. شما چقدر از مسیری که پیش آمده اید راضی هستید و چقدر از ظرفیت رسانه بهره برده اید؟

واقعیت این است که یکی از مهمترین رویکردهای پلیس ارتقاء فرهنگ ترافیک است. به نظر ما در این حوزه توفیق داشتیم اما واقعیت این است که به آن جایگاه مطلوبی که مدنظر ماست دسترسی پیدا نکرده ایم. در مورد پلیس، موضوع پیشگیری برای ما بسیار حائز اهمیت است. ما در برقراری نظم و انضباط ترافیکی، وظیفه مشخص و روشنی داریم. منابع ارزشمند آموزه های دینی را هم داریم که متاسفانه آن گونه که باید اجرا نمی شود. بر اساس آموزه های دینی ما آنکه سد معبر می کند و موجب ترافیک می شود حق الناس را ضایع کرده است. از این موضوع در دنیای غرب به عنوان برهم زنندگان حقوق دیگران یاد می شود و عمر این نوع نگاه هرگز به سابقه آموزه های دینی و فرهنگی ما نمی رسد. در چند سال گذشته ما با همراهی رسانه ها اقدامات خوبی را انجام دادیم به ویژه در زمینه فرهنگ سازی، اطلاع رسانی و اقدامات فرهنگی. معاونت اجتماعی به عنوان موضوع مهم در نیروی انتظامی شکل گرفت. این معاونت به این دلیل که مسئله فرهنگ و آموزش همگانی برایمان اهمیت داشت، ایجاد شد. ارتباط با مردم از طریق رسانه های گروهی به جد در دستور کار ما قرار دارد، اما به هر حال هنوز ضعف های بسیاری در این رابطه وجود دارد که با رفع آن می توان شاهد اتفاقات بسیار خوشایندی بود.

به نظر شما مهمترین حلقه مفقوده در این رابطه چیست؟

به نظرم واحدهای درسی در دانشگاه ها و مدارس و ارتباط پررنگ تر با رسانه ها می تواند خلاء های موجود را مرتفع کند. خوشبختانه با وزارت بهداشت ارتباط های خوبی برقرار شده و قرار است یک واحد درسی تحت عنوان ایمنی و ترافیک در مجموعه دانشگاه های سراسر کشور در حوزه علوم پزشکی داشته باشیم. ده ها جلسه هم با مسئولان ارشد وزارت آموزش و پرورش داشتیم تا بتوانیم این موضوعات را به کتابهای درسی برسانیم. با شورای عالی انقلاب فرهنگی هم همینطور.

روزانه ۴۴/۵ نفر را در تصادفات از دست می دهیم. ۹۷۰ نفر روزانه در تصادفات رانندگی مجروح می شوند یعنی در سال ۱۶۲۰۰ نفر جانشان را در تصادفات رانندگی از دست می دهند و ۳۳۵ هزار نفر مجروح می شوندواقعیت این است که ما امروز بدون آگاهی کامل از مسائل ترافیکی و فرهنگ ترافیک نمی توانیم زندگی کنیم. بر اساس آمار ۷۰ تا ۸۰ درصد جمعیت کشور در شهرها زندگی می کنند؛ برخلاف اوایل انقلاب که این آمار برعکس بوده است. لذا پرداختن به این مسائل ترافیکی و فرهنگ سازی اجتناب ناپذیر است. ما در تهران روزانه میلیون ها تردد داریم. آمار جابجایی در تهران گاه به ۲۴ میلیون سفر در روز می رسد لذا رویکرد فرهنگی، اطلاع رسانی و آگاه سازی را دنبال می کنیم. برای نمونه می توانم بحث همیاران پلیس در مدارس، پلیس یاران جوان و نوجوان در دوره متوسطه، فرهنگیاران ترافیک که معلمان و اساتید دانشگاهی را در بر می گیرد و بازرسان نامحسوسی هستند که برابر قانون ورود می کنند را اشاره کنم. در روستاها ما دهیاران را با عنوان راهوران محله مورد توجه قرار دادیم و با آنها جلسات بسیاری داشتیم. در مجموع اقدامات خوبی صورت گرفته اما تکامل یافته نیست زیرا اگر قانع باشیم به قول آیت الله جوادی آملی، دیگر پیشرفت نمی کنیم. ما به جد به دنبال ارتقاء فرهنگ ترافیک، آموزش همگانی و آگاه سازی مردم هستیم.

اجازه دهید مروری بر آمار داشته باشیم. ما روزانه ۴۴/۵ نفر را در تصادفات از دست می دهیم. ۹۷۰ نفر روزانه در تصادفات رانندگی مجروح می شوند یعنی در سال ۱۶۲۰۰ نفر جانشان را در تصادفات رانندگی از دست می دهند و ۳۳۵ هزار نفر مجروح می شوند. سهم موتورسوارها ۲۰ تا ۲۴ درصد، سهم عابرپیاده ۲۰ درصد و... است. این عدد، عدد بزرگی است. اگرچه نسبت به سال ۸۴ که کشته های ما در سال ۲۸ هزار نفر بودند این آمار کاهش چشم گیری داشته است، اما باید دست به دست هم دهیم یک آگاهی بیشتر به معنای یک مجروح کمتر است. در حوزه اقتصادی ۶.۷ درصد تولید ناخالص ملی در تصادفات از بین می رود یعنی ۴۰هزار میلیارد؛ پس ما باید بر فرهنگ سازی و آموزش تاکید کنیم و این کار باید از سنین پایین آغاز شود.

شما اشاره کردید که ۲۴درصد کشته شدگان مربوط به موتورسواران است. سالانه ۵هزار موتورسوار در جاده های کشور فوت می کنند. موضوع موتور، موضوع بسیار پیچیده ای است؛ یک بسته و مجموعه ای است که باید با هم و در کنار هم بررسی شود. موتور صرفاً یک وسیله حمل و نقل نیست بلکه بحث معیشت، باربری و غیره را همراه دارد. اما مسائل و حواشی آن متاسفانه آنگونه که باید کاهش نمی یابد. از ساماندهی موتوسوارها گرفته، بحث آلودگی آنها، پلاک ملی و غیره...

در کشور بیش از ۱۱.۵ میلیون موتور توسط پلیس پلاک گذاری شده است. در هر مقطعی بر اساس استانداردسازی وزارت صنعت یا سازمان ملی استاندارد، موتورها مجوز می گیرند و شماره گذاری شده و در سطح معابر تردد می کنند. در رابطه با پلاک ملی باید بگویم تمام موتورسیکلت هایی که به صورت استاندارد تولید شوند و قانونی وارد شوند، پلاک ملی می شوند. در خصوص ساماندهی و نظم و انضباط آنها هم این موضوع در شورای عالی ترافیک کشور با حضور وزیر محترم کشور مطرح و پیگیری شده و تصمیمات خوبی گرفته شده است. از سویی دیگر، ساماندهی موتورسیکلت ها در استان هم به استاندارد ابلاغ شده است. ما بحث آموزش و فرهنگ سازی را به ویژه در سالهای اخیر برای موتوسواران به صورت پررنگ داشتیم. در تهران چادرهایی در سطح شهر نصب کردیم و به موتورسوارانی که تخلفات بسیار به ویژه حادثه ساز داشته اند، آموزش های اجباری دادیم. با این حال، ما هم معتقدیم نوع تولید موتور در کلان شهرها نیاز به بازنگری دارد. باید میزان قدرت موتور کاهش پیدا کند و از موتورهایی که آلودگی کمتر ایجاد می کنند استفاده شود. اگرچه دو سالی هست که شاهدیم موتورسیکلت کاربراتوری تولید نمی شود و همه موتورها انژکتوری هستند. در حوزه آموزش همگانی استفاده از بیمه، کلاه ایمنی و غیره شرایط نسبت به گذشته بسیار بهتر شده است اما همانطور که شما هم اشاره کردید، مطلوب پلیس نیست.

بر اساس آمار، میزان تلفات جاده ای در یک دوره ده ساله به نصف رسیده است. با اشاره به فرهنگسازی هایی که در حوزه موتورسیکلت صورت گرفته، آیا این کاهش تلفات را در این حوزه هم داشتیم؟ نکته دوم اینکه به نظر می رسد علی رغم اقدامات صورت گرفته هنوز میزان قانون گریزی، مخدوش کردن پلاک، بار نامتعارف، عبور از پیاده روها و خطوط ویژه اتوبوس با بسامد بالایی از سوی موتوسواران صورت می گیرد.

البته نمی توانیم این قانون گریزی را به همه اطلاق کنیم. قطعاً تعدادی اینگونه اند و ما هم می پذیریم. البته قبول دارم که فرهنگسازی در حوزه موتورسوارها دیرتر آغاز شده و نتایج آن چندان مطلوب نیست. در بحث دستورالعمل ساماندهی موتورسواران تمام کسانی که به عنوان متولی امر هستند و شرکت های ذیربط ورود کرده اند اما همانطور که اشاره کردید امروز استفاده از موتور صرفاً جنبه رفت و آمدی ندارد.

بر اساس مصوبات قانونی، چون این موتورها بالای ۲۵۰ سی سی بودند نیاز به مصوبه هیئت وزیران بود. این موضوع در جلسه تصویب شد و مقرر گشت برای واحدهای خدماتی و امدادی این استثناء را قائل شونداگرچه اصل و تعریف آن برای جابجایی نفر است اما واقعیت این است که موتور هم بار می برد، هم مسافر و هم وسیله تفریحی شده است. همکاران ما در پلیس تمرکزشان را بر موتور بیشتر کرده اند و هر نوع تخلفی را متوقف و آموزش می دهند. شما این روزها می توانید بحث طرح های ویژه موتورسواران را در سطح شهر مشاهده کنید.

امروزه شاهد فعالیت استارت آپ هایی در حوزه حمل و نقل به ویژه حمل و نقل موتوری هستیم. این استارت آپ ها چقدر توانسته اند از سرگردانی موتورسواران و حوادث مربوط به آنها بکاهند؟

ما با فعالیت های اینترنتی و استفاده از فعالیت های نوین مخالف نیستیم، اتفاقا از آن ها حمایت هم می کنیم. قطعاً این استارت آپ ها می توانند منشاء خدمات بسیار باشند و به کاهش آلودگی و سرگردانی موتورها بیانجامند اما باید ساماندهی شوند. پلیس در مورد این استارت آپ ها نظراتی دارد. شورای عالی ترافیک ساماندهی استارت آپ ها را در دستور کار دارد و جلسات بسیاری هم با آنها برقرار کرده است. با توجه به نگاه مثبتی که به استارت آپ ها داریم، این ساماندهی و برگزاری جلسات می تواند بسیار مفید باشد.

چند وقتی است اورژانس، موتورهایی را وارد کرده که پلاک گذاری نشده اند و این موضوع سروصدای بسیاری در پی داشت. ظاهراً مشکلی در بحث ترخیص از گمرک بوده و موضوع پیچیده شده است.

بر اساس مصوبات قانونی، چون این موتورها بالای ۲۵۰ سی سی بودند نیاز به مصوبه هیئت وزیران بود. این موضوع در جلسه تصویب شد و مقرر گشت برای واحدهای خدماتی و امدادی این استثناء را قائل شوند.

اما این موتورها همچنان بدون پلاک تردد می کنند.

آقای قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت در کمیسیون زیربنایی دولت توضیح داده بود برای اینکه در ترافیک کلان شهر تهران به سرعت به مصدومان خدمات رسانی شود، نیاز است که موتور اورژانس وارد شود. این موضوع مورد تصویب قرار گرفت و موتورسیکلت های اورژانس وارد شدند.

قطعاً ورود این موتورسیکلت ها مفید بوده اما سوال من این است که خودروی رئیس جمهور هم پلاک شده است. علت پلاک نشدن این موتورها چیست؟

ما هم تاکیدمان بر این موضوع است که همه وسایل نقلیه باید پلاک شوند. این موضوع را قطعاً به صورت ویژه پیگیری می کنیم. از نظر ما هر وسیله نقلیه ای که شرایط لازم را داشته باشد و مراحل قانونی را سپری کرده باشد پلاک گذاری می شود.

.... و صحبت پایانی؟

کار خبرنگاری، کاری بسیار حساس است. از این بابت که هم باید سرعت و هم صحت داشته باشد. سیاه نمایی نکنند و اطلاع رسانی و خبردهی موثر داشته باشند. امروز نحوه ارتباط با گذشته بسیار متفاوت است. بشر امروز انواع و اقسام وسایل ارتباطی را دارد و خبر لحظه ای منعکس می شود. در این میان باید اخبار را مدیریت کرد. امروز به ویژه به دلیل شرایط خاصی که کشور دارد و نقش آفرینی انقلاب، رسالت خبر و خبرنگاری بسیار حساس تر از گذشته شده است. امنیت روانی جامعه قطعاً متوجه همه رسانه های گروهی است؛ آن چیزی که دشمن دنبال می کند بحث برجسته سازی نقاط ضعف ما است. از اول پیروزی انقلاب هم این بوده است. سیاه نمایی می کند و ما بارها شاهد این موضوع بوده ایم. اینجا نقطه حساس کار خبرنگاری، خبرنگاران داخلی است که حقایق را منعکس کنند. مسئولیت خبرنگاران بسیار سنگین و حساس است و ما به آن ها خدا قوت می گوییم.

کد خبر 4369145

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 8 =