شورای عالی فرش احیا شد/چرا آمریکا فرش دستباف ایران را تحریم کرد؟

وزیر صنعت،معدن و تجارت از احیای شورای عالی فرش دستباف و برگزاری اولین جلسه آن در هفته گذشته خبر داد و گفت: امریکا به دلیل آثار اجتماعی فرش دستباف، این هنر-صنعت اصیل ایرانی را تحریم کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد شریعتمداری در آیین گشایش بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی فرش دستباف گفت: یکی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران تحریم فرش ایران بود، در حالیکه فرش در اقتصاد ایران نقش عمده‌ای ندارد، این در حالی است که آنچه مورد توجه امریکا است، آثار اجتماعی فرش دستباف در اوضاع اجتماعی ایران است. کمتر کالایی مشاهده می‌شود که در هر نقطه از ایران، مرکزی برای تولید دارد، بنابراین فشار به این عرصه، آثار اجتماعی سوء بر روی دو میلیون نفر از شهروندان ایرانی وارد می‌کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: صنعت فرش تاثیر فراوانی بر توسعه پایدار و نظامات اجتماعی و اشتغال کشور دارد، ضمن اینکه فرش دستباف بر خلاف بسیاری از صنایع زمخت مثل فولاد در وزارت صنعت، ما را تا حدودی نرم و آرام و قابل تحمل می‌کند؛ بنابراین باید به آن توجه جدی کرد؛ به خصوص اینکه صنعت فرش با محیط زیست نیز سازگار بوده و از زمین برمی‌خیزد و به زمین برمیگردد.

وی تصریح کرد:شورای عالی فرش دستباف احیا شده و اولین جلسه آن نیز هفته گذشته برگزار شده است، این در حالی است که در این شورا تلاش خواهیم کرد که نقطه نظرات فعالان بخش خصوصی در این عرصه را بشنویم.

شریعتمداری با بیان اینکه هنر ما این است که از تهدیدهای اقتصادی در سایه تحریم، فرصت آفرینی کنیم گفت: یکی از این فرصتها ارز است که اگرچه ارزش پول ملی را کاهش داده است، اما این ارزش مصنوعی است و تهدید بزرگی نیست، اگرچه عامل بیرونی به ضعف کشانده شده است؛ در حالیکه ارزش پول ملی کشور اکنون این نیست که دیده می‌شود؛ این در حالی است که ارز می‌تواند مشوقی برای صادرات باشد.

وی اظهار داشت: اگر اکنون نرخ ارز برای صادرات فرصت ایجاد کرده است، اما نباید در بازارهای خارجی رقابت های منفی را به وجود آورد، بنابراین باید تلاش کرد که با تجربه آن ایام، کار را به نحو خوبی پیش برد و از رقابتهای منفی جلوگیری کرد، پس باید روشی در پیش گرفت که این فرصت به یک فرصت بی‌بدیل به جهش صادرات فرش دستباف ایرانی شود، همانطور که در ۴ماهه امسال، ۳۲ درصد رشد صادرات فرش را در کل بازارهای صادراتی و ۲۷ درصد رشد را در مورد بازار آمریکا شاهد هستیم.

این عضو کابینه دوازدهم خاطرنشان کرد: عدم توجه به تولیدکنندگان فرش دستباف کمتر از سوی سیاستگذاران صورت می‌گیرد و نقش و اثر خلاق آن طرح و بافنده را نادیده می‌گیریم، در حالیکه سودهای این عرصه، متناسب با دستمزد بافندگان فرش دستباف نیست؛ این در حالی است که بخشی از این موضوع به عهده دولت است که باید بیمه قالیبافان را پیگیری کنیم، در حالیکه نباید با آن غیرمنصفانه و خشن برخورد کرد.

وی اظهار داشت: سیاستهای ارزی کشور در فروردین ماه سال جاری تغییر یافت و بخشنامه های متعددی صادر شد که فهم آن نیازمند تلاش بسیاری است، در این زمینه مرکز ملی فرش ایران مکلف است تا حل مشکلات ارزی که حداکثر ظرف یکماه آینده فرد مسئولی را در این زمینه قرار داده تا مساله تامین مواد اولیه مورد نیاز بافندگان فرش دستباف با مشکل مواجه نشود.

شریعتمداری گفت: اگر امروز مالیات بر ارزش افزوده که در مجلس نیز در حال تعیین تکلیف است، یک امر ممنوع است برای برخی از شاخه های صنعتی به عنوان یک عامل مزاحم در حوزه اقدامات تولیدی است؛ این در حالی است که باید با فرمان اقتصاد مقاومتی و استفاده از شورای هماهنگی سران قوا نیز، به صورت موقت برای برخی از شاخه ها و رشته های صنعتی کشور مثل نساجی و فرش دستباف، متوقف می کردم و حدود یکسال اجرای آن را به تعویق می انداختم.

وی افزود: در بسته حمایت از تولید نیز که در هفته بعد در صحن دولت مطرح شود، به مالیات بر ارزش افزوده و توقف موقت آن اشاره شده است؛ این در حالی است که حمایت از تبلیغات، کمک به حضور در نمایشگاهها و ایجاد مراکز دائمی برای عرضه فرش دستباف ایرانی نیازمند کمک کنونی دولت است.

شریعتمداری گفت: هنوز یک ریال از مبالغ مصوب برای حمایت از بخش تولید در اختیار صنعت قرار نگرفته است، اما تحمل ما حدی دارد، شش ماه درگوشی به برخی از همکاران خود گفته ایم که این مبالغ پرداخت شود، اما این کار هنوز صورت نگرفته است، بیست میلیارد تومان گرفتن تنخواه، حل کننده مشکل ما در مورد جوایز صادراتی نیست.

وی اظهار داشت: سهم فرش از مجموعه مشوق های صادراتی باید جداگانه نگاه داشته شود تا فقط و فقط صرف فرش دستباف شود، البته به سازمان توسعه تجارت ایران نیز دستور داده ایم، اما شش ماه از سال می گذرد ولی هنوز ریالی به ما پرداخت نشده است. این ها بخشی از منابع بودجه است که باید از آن به صورت اهرمی استفاده کرد.

این عضو کابینه دوازدهم گفت: ارز حاصل از صادرات متعلق به همه مردم ایران است که باید به چرخه اقتصاد برگردانده شود، واردکننده نیز باید در مقابل دریافت ارز از بازار ثانویه کالا وارد کند، پس دولت نباید در فعل و انفعالات آن دخالت کند.

وی افزود: اگر در خارج از کشور سفارتخانه داریم باید زمینه ای را فراهم کنیم که کالاهای اصیل ایرانی را از طریق آن تبلیغ کنیم؛ این در حالی است که مرکز ملی فرش ایران نیز باید زمینه را برای تعامل با اتحادیه ها فراهم کند. ضمن اینکه نوسازی صنایع ریسندگی فرش نیز یکی از موارد مهم است.

کد خبر 4383780

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =