اصلاح نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در انتظار مصوبه دولت

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: فعلا افزایشی در نرخ خوراک پتروشیمی‌ها اعمال نکرده‌ایم اما در صورت تصویب دولت، دلار ۷۵۰۰ تومانی مبنای محاسبه خوراک پتروشیمی‌ها قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر رضا نوروز زاده مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در نشست خبری با اشاره به ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی کشور، گفت: از این میزان ۱۲ میلیارد دلار متعلق به صادرات پتروشیمی‌هاست که براساس شرایط اقتصادی موجود، وزارت نفت تصمیم گرفته تا درآمد حاصل از صادرات این واحدها در سامانه «نیما» عرضه شود.

این مقام مسئول با اعلام اینکه اگر نرخی به منظور عرضه ارز پتروشیمی ها در سامانه نیما مشخص شده، قطعاً با تصمیم گیری و همراهی بانک مرکزی بوده است، تصریح کرد: نوع قیمت گذاری برای ارز به طور مستقیم به وزارت نفت و شرکت ملی پتروشیمی مربوط نمی شود. این در حالی است که از ۲۱ فروردین ماه سال جاری تا ۱۳۹۷/۵/۲۶ رقمی حدود دو میلیارد و ۵۷۱ میلیون دلار در سامانه «نیما» از سمت پتروشیمی ها فروخته شده و تا پایان سال باید حدود ۷ میلیارد دلار دیگر در این سامانه فروخته شود.

وی افزود: میانگین هزینه های واحدهای پتروشیمی شامل قطعات، کاتالیز، مواد شیمیایی، طرح های توسعه ای، بازپرداخت بدهی های ارزی، واردات مواد اولیه و هزینه حمل می شود حدود ۲۵ درصد است و مابقی درآمد ارزی باید در  سامانه «نیما» عرضه  شود.

نوروز زاده در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره اینکه چرا پتروشیمی ها، دلار خود را با قیمت ۷۵۰۰ تومان به سامانه نیما عرضه می کنند؟ تصریح کرد: اگر قیمتی مشخص شده قطعا با هماهنگی نهادهای ذیربط بوده است.

وی در پاسخ به سوال دیگر مهر درباره اینکه در صورت محاسبه نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی براساس نرخ بازار ثانویه، چه قیمتی مدنظر خواهد بود؟ گفت: نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی تاکنون افزایشی نداشته است اما در صورت تصمیم گیری در این زمینه، محاسبه قیمتی براساس دلار ۷۵۰۰ تومانی خواهد بود.

براساس گفته های مدیرعامل شرکت پتروشیمی، پتروشیمی ها در هر هفته موظفند ۲۰۰ میلیون دلار در سامانه نیما عرضه کنند.

نوروز زاده درباره دخالت شرکت ملی صنایع پتروشیمی در حوزه تنظیم بازار محصولات پتروشیمی توضیح داد: تولید و عرضه فرآورده های پتروشیمی توسط این شرکت رصد می شود چرا که بخشی از تولیدات واحدهای پتروشیمی بین مجتمعی عرضه شده و بخشی دیگر در بورس عرضه می شود.  به طور مثال دررابطه با عرضه فرآورده های همانند پِت که ظرفیت تولید آن ۲۴۰ هزار تن در سال است، تلاش کردیم تا عرضه آن در بازار داخلی انجام شود و صادرات آن هرچند که به ضرر واحد پتروشیمی بود، لغو شد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: پتروشیمی ها تحت فشار هستند تا به نظام جمهوری اسلامی و دولت خدمت رسانی کنند. این واحدها خصوصی هستند. چرا باید محصول خود را به جای صادرات به دولت بدهند؟ و درآمدهای ارزی خود را به داخل کشور وارد کنند؟

نوروز زاده تصریح کرد: بارها به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کردیم که محصولاتی که برای آن عطش مصرف وجود دارد هم به ما و هم به مردم اعلام کنند تا براساس میزان مصرف و شرکت های تولید کننده اقدام به تنظیم دستورالعمل های لازم کنیم.

کد خبر 4405590

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =