کرمان رکورددار کمترین رشد تورم/ مردم: با گران فروشان برخورد شود

کرمان – این روزها بیشتر از هر زمان دیگر گرانی در جامعه احساس می شود و مردم از مسئولان می خواهند نظارت بر بازار و برخورد جدی با محتکران و به ویژه گران فروشان را بیش از پیش دنبال کنند.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: طی روزهای اخیر نرخ دلار و ارز در کنار نرخ سکه در بازار سیر نزولی به خود گرفته است، چند ماه قبل بود که با افزایش نرخ دلار به ۱۸ هزار تومان قسمت اکثر اجناس افزایش یافت و حالا مردم انتظار دارند با کاهش هشت هزار تومانی نرخ دلار قیمت ها نیز کاهش یابد اما این انتظار در بازار هیچ نمودی نداشته است.

در حال حاضر در شهر کرمان تقاضای کاذب برای کالاهای مختلف به صفر رسیده است و تقاضا برای کالاها روند طبیعی خود را باز یافته است اما با وجود کاهش التهابات اقتصادی در جامعه قیمتها با شیب کمتر از ماههای قبل همچنان سیر صعودی خود را طی می کنند.

در این میان نرخ کرایه خانه، خرید مسکن، خودرو، اقلام خوراکی و لوازم خانگی و مصالح ساختمانی و پوشاک بیشترین رشد قیمت را تجربه کرده اند.

گران فروشان شناسایی و به مردم معرفی شوند

میانگین نرخ تورم نقطه به نقطه در آبان ماه تا کنون ۳۲.۸ درصد بوده است که این رقم در کرمان ۲۶.۱ درصد می باشد طبق آماری که مرکز آمار منتشر کرده است کرمان کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه را در کشور داشته است با این وجود سنگینی رشد قیمتها بر شانه های مردم احساس می شود.

کرمان کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه را در کشور داشته است با این وجود سنگینی رشد قیمتها بر شانه های مردم احساس می شود

در حالی مردم هر روز شاهد افزایش قیمتها هستند و همچنین تنوع قیمتها نیز در بازار به سادگی در یک راسته بازار قابل مشاهده است که مردم از دستگاههای نظارتی و قضایی استان کرمان می خواهند برخورد با گران فروشی در واحدهای خرده فروشی و عمده فروشی را با جدیدت دنبال کنند.

همچنان احتکار برخی از اقلام مورد نیاز مردم و عدم ارائه کالاهای توسط برخی از اصناف به یکی دیگر از مشکلات تبدیل شده است.

با این وجود کارشناس اداره صنعت معدن و تجارت استان کرمان که در قالب یک اکیپ در یکی از خیابانهای کرمان در حال بازرسی از صنوف است از مردم می خواهد هر گونه گران فروشی را با شماره ۱۲۴ در میان بگذارد.

مردم گران فروشان را معرفی کنند

محمد خواجه می گوید: بازرسان اداره صمت در بازار حضور دارند و به صورت دو شیفته بر فعالیت اصناف نظارت دارند امروز پنج واحد صنفی مورد بازرسی قرار گرفته که از این تعداد بازدید که بیشتر در خصوص واحدهای ارزاق عمومی مردم بوده دو پرونده تخلف تشکیل و به واحدهای قضایی معرفی شده است.

وی گفت: به مردم اطمینان می دهیم با قدرت تمام با هر گونه گران فروشی برخورد قاطع خواهیم کرد و از اصناف هم درخواست داریم مطابق با قیمت گذاری های قانونی اجناس موجود را در دسترس مردم قرار دهند.

تمام ارزاق مورد نیاز مردم در انبارهای استان وجود دارد و با گران فروشی با جدیت برخورد می شود

معاون نظارت و بازرسی صمت در شمال استان کرمان نیز با اشاره به بازرسی از بیش از ۲۰ هزار واحد صنفی و تشدید نظارتها می گوید: تمام ارزاق مورد نیاز مردم در انبارهای استان وجود دارد و با گران فروشی با جدیت برخورد می شود.

محسن میرزایی به خبرنگار مهر گفت: واحدهای متخلف با توجه به گزارشهای مردمی و یا بررسی های میدانی بازرسان شناسایی و به تعزیرات حکومتی معرفی می شوند متاسفانه در کنار گرانی بازار برخی اقدام به گران فروشی و سودجویی می کنند که با توجه به دستور العمل ها و دستورهای داده شده با این افراد برخورد قانونی می شود.

گرانی سبد خانوار را کوچک کرده است

با وجود نظارتهایی که در بازار وجود دارد اما مردم به خصوص قشر آسیب پذیر با مشکلات زیادی در زمینه تامین اقلام مورد نیاز و ارزاق عمومی مواجه هستند، هر چند بسیاری از اقلام در بازار وجود دارد اما گرانی دست مردم را برای تهیه وسایل مورد نیاز بسته است.

از سوی دیگر یک استاد اقتصاد در کرمان در گفتگو با مهر می گوید: خوشبختانه با سیاستهای ارزی و پولی که در سه ماه اخیر در کشور اجرا شده است روند افزایش نرخ ارز متوقف و یک ثبات اقتصادی حاکم شده است و به نظر می رسد با گذشت زمان سیاستهای کنترلی بانک مرکزی در حال نتیجه دادن است.

محمد اسلامی بیان کرد: متاسفانه در ابتدای سال جاری سیاست تک نرخی کردن قیمت ارز برای برخی از کالاها و عدم نظارت بر بازار آزاد ارز موجب شد نرخ ارز در بازار آزاد رشد غیر قابل مهاری داشته باشد و سیاستهای کنترلی نیز به موقع اعمال نشد در کنار این اقدام اشتباه، عملیات روانی دشمن در شبکه های اجتماعی و ماهواره ای هم موجب بروز انتظارات تورمی در جامعه شد و نتیجه آن افزایش تقاضای کالاهای اساسی در جامعه بود.

وی افزود: هم اکنون افکار عمومی با اعتماد بیشتر نسبت به سیاستهای دولت در مقابل تحریمهای ظالمانه ایستاده اند، این روزها دیگر از جنگ سخت خبری نیست بلکه دشمن به جنگ واقعی اقتصادی روی آورده و مسئولان هم باید ستاد جنگ اقتصادی را در کشور ایجاد کنند.

وی گفت: مسئولان باید قبول کنند که مردم تحت فشار هستند و باید سیاستهای حمایتی عملی از مردم داشته باشند و اجازه افزایش قیمت اقلامی مانند سوخت، انرژی و کالاهای اساسی را ندهند.

مسئولان باید قبول کنند که مردم تحت فشار هستند و باید سیاستهای حمایتی عملی از مردم داشته باشند و اجازه افزایش قیمت اقلامی مانند سوخت، انرژی و کالاهای اساسی را ندهند

اسلامی گفت: امروز ما از محلهای مختلف پول یارانه، بسته حمایتی و سهام عدالت می دهیم اما روی هم رفته این ارقام به صورت ماهانه برای هر فرد به ۱۰۰ هزار تومان هم نمی رسد اما وقت و انرژی زیادی از دستگاههای اجرایی می گیرد و گاه موجب ایجاد دستگاههای عریض و طویل در کشور شده که خودشان هزینه بر هستند.

از سوی دیگر وقتی به میان مردم می رویم گفتمان های میدانی مردم نشان می دهد سیاستهای حمایتی دولت نتوانسته باری از دوش مردم بردارد و تنها شیب افزایش قیمتها کمتر از قبل شده است.

وقتی پای درد دل مردم می نشینیم متوجه می شویم مردم کرمان سبد کالایشان هر ماه نسبت به ماه قبل کوچکتر می شود، با این وجود وقتی پای حمایت از کشور در بحث جنگ مقاومتی به میان می آید همگی در کنار هم ایستاده اند و نمی خواهند زیر بار سیاستهای خارجی بروند. در این میان تنها یک توقع دارند، مدیریت صحیح در داخل کشور، برخورد دستگاه قضایی با هر گونه فساد اقتصادی از کوچک تا بزرگ، برخورد با مفاسد اقتصادی و اداری و توسعه عدالت در جامعه بطوریکه مردم احساس کنند فشار مورد تحریمها بر روی دوش همه اقشار جامعه است نه تنها بخش خاصی از جامعه.

در این میان همراهی و همکاری مردم برای حمایت از اقشار آسیب پذیر و کم بضاعت جامعه می تواند از بار فشار اقتصادی بکاهد و همچنین دولت نیز با حمایت از افرادی که در سال جاری بیکار شده اند و حمایت از تولید ملی زمینه را برای پویایی اقتصادی مهیا کند.

کد خبر 4475787

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =