بهره‌مندی از ابزارهای رسانه‌ای مشروع برای ترویج ارزش‌های دینی

همدان - مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان بر بهره مندی از ابزارهای رسانه‌ای مشروع برای ترویج ارزش‌های الهی و دینی در جامعه تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام علی دشتکی ظهر شنبه در مصاحبه مطبوعاتی با خبرنگاران که پیرامون برگزاری سومین دوره جشنواره استانی دین و رسانه برگزار شد با بیان اینکه اطلاع‌رسانی بر اساس محتوای غنی مدنظر نظام توحیدی و اسلامی است، گفت: ما برای زندگی سعادتمندانه که ازجمله اهداف نظام اسلامی است نیازمند نگاهی توحیدی هستیم چراکه افراد موحد با تکیه‌بر این نگاه زندگی سعادتمندانه و با طهارتی را دنبال می‌کنند که شاید انسان غیر موحد در راه رسیدن به این خوشبختی طهارت را مدنظر قرار ندهد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی همدان با تأکید بر اینکه طهارت جسم و جان در رسیدن انسان به خوشبختی بسیار مؤثر است، عنوان کرد: موضوع پیشرفت و تعالی انسان با مقوله توسعه بسیار متفاوت است و آنگاه که همه امور از فیلتر دین عبور کرده و بر ریل دین حرکت کنند سعادت و خوشبختی واقعی برای انسان به دست می‌آید.

حجت الاسلام دشتکی با اشاره به اینکه باور انسان‌ها در رسیدن به سعادت واقعی بسیار مهم است، تأکید کرد: در دین اسلام به تعمیق باورها تأکید شده چراکه هرچه باورها عمق بیشتری داشته باشند اثربخش‌ی بیشتر می‌شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان با تشریح نقش و جایگاه ارتباط در اسلام گفت: در فضای کنونی رسانه‌ها می‌توانند آن ارتباطی را که مورد تائید نظام اسلامی است ایجاد کنند و در هر برهه‌ای از زمان محوریت خود را داشته باشند.

حجت الاسلام دشتکی با بیان اینکه در زمان نبی مکرم اسلام(ص) محور اصلی رسانه‌ها منبر و مسجد بود، گفت: امروز شیوه و ابزار کار تغییر کرده و در کنار منبر آن روز؛ رسانه‌های جدید و بسیار گسترده و تأثیرگذاری تأسیس‌شده گرچه رسانه منبر همچنان از آن تأثیرگذاری و جذابیت خاص خود برخوردار است.

وی با بیان اینکه یکی از محورهای اصلی ارتباط در جامعه نظام رسانه است، گفت: در نظام رسانه ای باید چارچوب و محتوای لازم متناسب با جامعه باشد چراکه نظام خلقت برای رساندن بشریت به سعادت است و می‌تواند تأثیرگذار باشد کمااینکه در رسانه امروز مرزی وجود ندارد.

حجت الاسلام دشتکی با بیان اینکه رسانه امروز همه مرزها را برداشته و این امکانات مرزها را از بین برده است، گفت: بااین حال مرزهای اعتقادی و اخلاقی در همه رسانه‌ها موردتوجه است گرچه مرزهای جغرافیایی برداشته شده اما در همه امور به خصوص در رسانه‌ها باید به مرزهای معنوی توجه شود.

وی با بیان اینکه تأثیر گذاری رسانه با تولید محتوای متناسب می‌تواند جهانی باشد، گفت: رسانه‌ها باید اصول و ارزش‌های جامعه اسلامی را مدنظر قرار دهند و باید بر اساس اعتقاد خود که بر پایه معنویت و اسلام است عمل کنیم.

وی با این توضیح ادامه داد: یکی از اهداف جشنواره «دین و رسانه» که یک برنامه ثابت در سازمان تبلیغات اسلامی است توجه به همین نکته است و در کنار اعزام مبلغین برای ترویج دین اسلام؛ رسانه‌ها نیز از مبلغین رسالت الهی هستند.

وی رسانه‌های مکتوب، دیجیتال، خبرگزاری‌ها و سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی و مجموع ابزار و امکانات را از اصلی‌ترین رسانه‌های مشروع ایران اسلامی عنوان کرد و گفت: باید به رسانه‌ها توجه شده و در اطلس برنامه فرهنگی جامعه به آن بپردازیم.

حجت الاسلام دشتکی انجام رسالت دینی و تولید و خلق نمادهای توحیدی و دینی را موردتاکید قرار داد و بابیان اینکه در نظام اسلامی خلاقیت مورد تأکید بوده است، گفت: تولید و بازنشر نمادهای موجود می‌تواند در حوزه دین تأثیر داشته باشد.

وی بابیان اینکه اقدامات باید به‌صورت شبکه‌ای مورد توجه ویژه قرار گیرد، گفت: تولید پیام‌های دینی برای رساندن آن به دست مردم باید به‌صورت قالب رسانه‌ای باشد چراکه جذاب‌تر و تاثیرگذار تر است.

وی بابیان اینکه در هرجایی که نیازمند تحول اجتماعی، معنوی و روحی هستیم باید بستر آن فراهم شود، گفت: امروز رسانه‌ها بستر مناسبی برای این مهم هستند.

مدیر روابط عمومی جشنواره دین و رسانه نیز بابیان اینکه فراخوان ارسال آثار سومین جشنواره استانی دین و رسانه  آغازشده است، گفت: رسانه‌های مکتوب، بر خط و فعالان شبکه‌های اجتماعی می‌توانند آثار خود را در قالب، گزارش تحلیلی، یادداشت تحلیلی و گفت‌وگوی تحلیلی، فیلم کوتاه و داستانی، مستند و عکس به روابط عمومی این اداره کل ارسال کنند.

علی صیادی اضافه کرد: شرکت‌کنندگان در این جشنواره برای ارسال آثار خود تا ۲۲ فرودین ماه ۱۳۹۸ فرصت داشته و می‌توانند مطالب خود را در موضوعات مرتبط با دین مانند فصل نیایش، اعتکاف، هفته ولایت، دهه کرامت، محرم، اربعین، سبک زندگی اسلامی تهیه‌کرده و در این جشنواره شرکت کنند.

وی اضافه کرد: این جشنواره دارای دو بخش جانبی ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن و رویکرد انقلابی جهادی مبتنی بر منویات مقام معظم رهبری در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصاد مقاومتی نیز برگزار می شود.

کد خبر 4485446

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =