واژگونی تانکرهای سوخت در قلب محیط‌زیست/ محورهای غرب تعریض شوند

حوادث سریالی برای تانکرهای سوخت در محورهای غرب کشور در حالی رخ می‌دهد که همچنان تعریض جاده‌های مسیر تردد این تانکرها درگیر اماواگرهاست تا در میان غفلت متولیان منابع آب‌وخاک قربانی شود.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: تریلرهای حامل مواد نفتی و سوخت سال‌هاست که محورهای مواصلاتی غرب کشور را در اختیار گرفته‌اند و تکرار حوادث متعدد برای این تریلرها تاکنون مشکلات زیادی را در زمینه آلودگی آب‌وخاک و محیط‌زیست به وجود آورده است.

انتقادات مسئولان امر و به‌ویژه فعالان محیط‌زیست در زمینه خسارات جدی این تریلرها به محیط‌زیست منطقه از یک‌سو و نگرانی متولیان امر درزمینهٔ خسارات به زیرساخت‌های ارتباطی و جاده‌ای از سوی دیگر از تردد این تانکرها معضلی ساخته که مسئولان برای رفع آن «کاسه چه کنم» در دست گرفته‌اند.

وضعیت سوانح برای تانکرهای سوخت به‌گونه‌ای بود که در جریان سفر عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست به لرستان اصحاب رسانه خواستار پیگیری جدی در این زمینه شدند که وی نیز وعده کرد موضوع واژگونی این تانکرها را دنبال کند و از طریق وزارت راه پیگیر وظایف متولیان شود.

تردد روزانه نزدیک به دو هزار و ۳۰۰ تریلر نفت‌کش

این در حالی است که مطابق برخی آمارها روزانه نزدیک به دو هزار و ۳۰۰ تریلر نفت‌کش از محورهای جنوبی لرستان تردد می‌کنند که این رقم در طول ماه و سال به رقم چشمگیری می‌رسد که اگر تعداد حوادث مربوط به این تانکرها را هم بخواهیم محاسبه کنیم متأسفانه به اعداد قابل‌تأملی خواهیم رسید که نتیجه آن خسارت جدی به محیط زیست و زیرساخت‌های منطقه است.

وضعیت فعالیت این تانکرها به‌گونه‌ای است که حتی مسئولان شهرستان پلدختر برای ترمیم زیرساخت‌های جاده‌ای و خسارت ناشی از تردد این ماشین‌ها خواستار اخذ عوارض از این تریلرها شده‌اند، موضوعی که هنوز محقق نشده است.

در طول سال جاری واژگونی تانکرهای حامل سوخت در محورهای شهرستان پلدختر و کوهدشت در استان لرستان بازهم پرونده مربوط به تردد این تانکرهای سوخت را باز کرد، تانکرهایی که رهاوردی جز خسارت و ضرر و زیان برای مردم لرستان به همراه نداشته‌اند. برخی از حوادث رخ‌داده طی امسال را می‌توانید در جدول زیر ببینید.

برخی از حوادث رخ‌داده برای تانکرهای سوخت طی سال ۹۷

محل وقوع حادثه

تاریخ

جزئیات

آتش‌سوزی تانکر حامل مواد سوختی در «بلوران» کوهدشت

۸ فروردین ۱۳۹۷

۲۵ هزار لیتر مواد سوختی بر اثر واژگونی تانکر عراقی در «بلوران» کوهدشت، در آتش سوخت.

واژگونی تانکر حامل اسید در جاده پلدختر-اندیمشک ۲ کشته برجای گذاشت

جمعه ۶ مهر ۱۳۹۷

رئیس سازمان آتش‌نشانی شهرداری پلدختر از واژگونی یک دستگاه تانکر حامل اسید در جاده پلدختر-اندیمشک و کشته شدن ۲ نفر، خبر داد.

آیت فرخ پور در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: یک دستگاه تانکر تریلر حامل ۲۴ هزار لیتر اسید در جاده پلدختر-اندیمشک در منطقه «تنگ فنی» واژگون شد.

حریق در تانکر حامل مواد سوختی/ آزاده راه خرم‌آباد - پل‌زال مسدود شد

۲۸ شهریور ۱۳۹۷

آیت فرخ پور رئیس سازمان آتش‌نشانی پلدختر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: یک دستگاه تانکر حامل مواد سوختی در ۷۰ کیلومتری آزادراه خرم‌آباد - پل زال به دلایل نامعلوم دچار حریق شد و منجر به انسداد محور شمال - جنوب شد.

آلودگی زیستی‌محیطی با واژگونی تانکر نفتی در جاده پلدختر - دره شهر

۹ مهر ۱۳۹۷

علی الشتری نژاد رئیس اداره محیط‌زیست پلدختر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به واژگونی تانکر عراقی حامل مواد نفتی در جاده پلدختر - دره شهر، اظهار داشت: این امر موجب آلودگی خاک منطقه شد.  وی با اشاره به مهار آلودگی نفتی بر اثر واژگونی تانکر عراقی حامل نفت خام در منطقه، عنوان کرد: با اقدام به‌موقع محیط‌زیست، راهداری، آتش‌نشانی و شرکت نفت دره شهر با استفاده از دستگاه لجن کش و خاک‌برداری از گسترش آلودگی جلوگیری به عمل آمد.

واژگونی تانکر عراقی جاده پلدختر - دره شهر را مسدود کرد

دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷

آیت فرخ پور رئیس سازمان آتش‌نشانی شهرداری پلدختر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: یک دستگاه تانکر تریلر عراقی حامل ۲۴ هزار لیتر نفت خام در جاده پلدختر - دره شهر نرسیده به پل «گاومیشان» واژگون شد.  وی با بیان اینکه در این واژگونی محموله تانکر تریلر عراقی وارد زمین شد و این امر موجب آلوده شدن محیط‌زیست منطقه و جاده شده است.

واژگونی تانکر نفت‌کش عراقی جاده پلدختر-اندیمشک را مسدود کرد

یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷

سرهنگ همایون بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: ساعت ۷:۴۵دقیقه صبح یکشنبه یک دستگاه تریلر نفت‌کش عراقی در ابتدای روستای پاعلم واژگون و موجب مسدود شدن جاده ترانزیتی شد.  وی افزود: تمام محموله این تانکر بر روی زمین جاری و موجب آلودگی خاک منطقه و محیط‌زیست منطقه شد.

جاده پلدختر- اندیمشک براثر واژگونی تانکر نفت‌کش مسدود شد

یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷

سرهنگ همایون بخشی فرمانده انتظامی پلدختر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: یک دستگاه تانکر حامل نفت کوره که از پلدختر به سمت اندیمشک در حرکت بود در نزدیکی روستای کنار بلوط واژگون شد.   وی اظهار داشت: تمام محموله این تانکر بر روی زمین جاری شده است و جاده برای پاک‌سازی مسدود شد.

واژگونی تانکر حامل ۳۰ هزار لیتر بنزین در جاده پلدختر

شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷

آیت فرخ پور رئیس سازمان آتش‌نشانی شهرداری پلدختر در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: یک دستگاه تانکر تریلر عراقی حامل ۳۰ هزار لیتر بنزین در جاده پلدختر - دره شهر در دو راهی روستای «چم مهر» واژگون شد.  وی با بیان اینکه در این واژگونی محموله تانکر تریلر عراقی وارد زمین‌های حاشیه جاده و آلوده شدن محیط‌زیست منطقه شد.

واژگونی این تریلرها موجب ورود مواد نفتی به آب‌وخاک مناطق جنوبی استان لرستان شده و متأسفانه با وقوع این حوادث و ورود عناصر سنگین موجود در مواد سوختی و نفتی این تانکرها به داخل آب‌وخاک منطقه شاهد آلودگی‌های نسبتاً شدید هستیم.

آسیب‌های اقتصادی ناشی از تردد تانکرهای سوخت

از سوی دیگر مطابق اظهارنظر کارشناسان آسیب‌های اقتصادی ناشی از تردد این تانکرهای سوخت چشمگیر است که کمتر به این موضوع توجه شده است. باوجود تکرار این حوادث همچنان تعریض محورهایی که این تانکرهای سوخت از آن‌ها تردد می‌کنند مغفول مانده است.

به گفته برخی متولیان این تریلرهای حامل سوخت کار انتقال مواد نفتی از مرزهای سمت کرمانشاه به سمت جنوب را بر عهده‌دارند و بسیاری از این رانندگان به دلیل عدم آشنایی با موقعیت و توپوگرافی منطقه و همچنین استاندارد نبودن محورهای مواصلاتی دچار سانحه می‌شوند که این موضوع منجر به آلودگی‌های جدی در آب‌وخاک منطقه شده است.

محسن تیزهوش کارشناس ارشد محیط زیست در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: به نظر من چالش تصادف تانکرهای سوخت مشکلی است که خودمان طی سال‌های گذشته به وجود آوردیم و اتفاقات سریالی هم نشان می‌دهد که عزمی برای جلوگیری از حوادث وجود ندارد.

آن‌چنان‌که شایسته است عمل نمی‌کنیم

وی معتقد است که توانایی برخوردهای قانونی و علمی در مورد این دست حوادث در میان متولیان وجود ندارد و ادامه می‌دهد: موضوعی که هرسال اتفاق می‌افتد این است که عملکردها خنثی بوده و تنها به یک سری جلسات غیر راهبردی که جدی هم نیستند اکتفا می‌کنیم.

تیزهوش با یادآوری اینکه در مقابل این حوادث آن‌چنان‌که شایسته است عمل نمی‌کنیم، گفت: ما بیش‌ازاندازه از این موضوع آسیب‌دیده‌ایم.

این فعال محیط زیست با بیان اینکه مدام جلسه گذاشتن و غر زدن مشکلی را حل نمی‌کند، افزود: اگر خروجی جلسات مفید بود باید حوادث کاهش می‌یافت و به صفر می‌رسید.

وی تأکید می‌کند: نمی‌گویم که مشابه این حوادث در هیچ جای دنیا اتفاق نمی‌افتد ولی متأسفانه تکرار حوادث در محورهای غربی و جنوبی با مرکزیت لرستان بالاست.

زیرساخت‌های ارتباطی کاملاً قدیمی است

تیزهوش ادامه می‌دهد: متأسفانه زیرساخت‌های ارتباطی در این مناطق کاملاً قدیمی بوده که باید به‌روزرسانی شود؛ البته نباید از حل ریشه‌ای مشکل نیز غافل شویم.

وی با یادآوری اینکه برخی از رانندگان عبوری از این محور با مسیر آشنایی ندارند، می‌گوید: این موضوع باعث شده که از مسیرهای جایگزین و استاندارد کمتر استفاده شود.

تیزهوش نتیجه این حوادث را آلودگی‌های عظیم آب‌وخاک می‌داند و معتقد است که عملکرد متولیان برای کنترل حوادث و همچنین مهار آلودگی در حد استانداردها نیست.

وی ادامه می‌دهد: متأسفانه با استمرار این وضعیت ما اجازه می‌دهیم که مقاطع آلاینده وارد سیستم آب‌وخاک شده و در نهایت آلودگی ضمن ورود به چرخه تنوع زیستی و امنیت غذایی منطقه به جوامع محلی آسیب بزند.

مسیر تردد نفتکش ها آزادراه می شود

رضا خالقی مدیرکل راه و شهرسازی لرستان هم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به محور پل سیمره - بابازید - پلدختر و پل زال، اظهار داشت: این محور به طول ۱۶۵ کیلومتر یکی از محورهای بسیار پرتردد است و نفت‌کش‌های عراقی از آن عبور می‌کنند.

وی با بیان اینکه این محور در ایام تعطیلات و نوروز از سمت پل زال بسیار پرتردد است، افزود: با توجه به شرایط توپوگرافی که این مسیر دارد طرحی را به وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد دادیم که با آن موافقت شد.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان با بیان اینکه در حال حاضر در حال مطالعه و نوشتن طرح توجیهی این طرح ارائه‌شده به وزارت راه و شهرسازی هستیم، تصریح کرد: برای اجرایی شدن آن نیز سرمایه‌گذار و شریک نیز پیش‌بینی‌شده است.

خالقی با بیان اینکه ارتقای این محور به آزادراه و انجام آن به‌صورت مشارکتی با بخش خصوصی طرح پیش‌بینی‌شده برای اجرا در این محور است، عنوان کرد: مجوزهای لازم در حال اخذ هستند تا این محور تبدیل به آزادراه شود.

وی با تأکید بر اینکه توجیه اولیه‌ای که برای این طرح پیش‌بینی‌شده تردد نفت‌کش‌های عراقی و خودروهای سواری سبک و سنگین است، افزود: این امر طرح را اقتصادی می‌کند و خوشبختانه یک شرکت نیز اعلام آمادگی کرده که در آن به‌صورت مشارکتی با دولت سرمایه‌گذاری کند.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان، تأکید کرد: اگر این امر صورت گیرد و قرارداد منعقد شود بهترین روش خواهد بود تا کریدور غرب که کریدور فراموش‌شده‌ای در استان بوده عملیاتی شود.

به‌هرروی با توجه به عمق مشکلات در زمینه تردد این تریلرهای نفت‌کش ضمن اینکه باید تدبیری جدی از سوی مسئولان امر برای کاهش خسارات ناشی از تردد این تریلرها صورت گیرد باید بسترهای لازم برای جلوگیری از تصادف و واژگونی این نفت‌کش‌ها اندیشیده شود چراکه استمرار این وضعیت موجب آسیب جدی به منابع آب‌وخاک استان‌های غرب کشور خواهد شد.

کد خبر 4547047

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 3 + 7 =

  نظرات

  • ﺣﻤﻴﺪ AU ۰۴:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
   1 0
   ﻫﺮﻛﺠﺎﻱ ﺩﻧﻴﺎ ﺑﻮﺩ ﺗﺎﻛﻨﻮﻥ ﻗﻀﺎﺕ ﻭﺯاﺭﺕ ﻧﻔﺖ ﺭﻭ ﺑﺮاﻱ اﻧﻮاﻉ ﺁﻟﻮﺩﮔﻲ ﻫﺎﻱ ﻧﻔﺘﻲ ﻣﻴﻠﻴﺎﺭﺩﻫﺎ ﺩﻻﺭ ﺟﺮﻳﻤﻪ ﻛﺮﺩﻩ ﺑﻮﺩﻧﺪ. ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺳﻮﺧﺘﻦ ﻓﻠﺮﻫﺎ، نشتی ﻭ ﺷﻜﺴﺘﮕﻲ ﺧﻂﻮﻁ ﻟﻮﻟﻪ، اﻧﻔﺠﺎﺭ ﭼﺎﻫﺎﻱ ﺣﻔﺎﺭﻱ، ﭘﺴﺘﻲ ﻧﻔﺘﻜﺸﻬﺎ ﺩر ﺩﺭﻳﺎ ﻭ...