بازیکنان باید بجنگند تا کیفیت خود را نشان دهند

سرمربی تیم ملی والیبال درباره اعلام لیست ملی پوشان توضیحاتی ارائه کرد و گفت: اولویت ما مسابقات المپیک است.

به گزارش خبرگزاری مهر، ایگور کولاکوویچ سرمربی تیم ملی والیبال ایران در گفتگو با سایت فدراسیون درباره دلیل عدم حضور در ایران برای تماشای مسابقه سوم فینال گفت: زمان فینال مسابقات چند مرحله تغییر کرد و ما امکان این را نداشتیم که زمان بلیت را تغییر دهیم زیرا پروازها با توجه به نزدیکی نوروز هیچ جای خالی نداشت. از قبل مشخص شده بود که من بعد از نوروز به ایران بازخواهم گشت و در تعطیلات نوروز در ایران نخواهم بود. من صبح روز دوشنبه ۶ صبح ایران را ترک کردم و یکبار دیگر تلاش کردم تا زمان بلیت را با توجه به برگزاری دیدار سوم تغییر بدهم اما این اتفاق رخ نداد و در نهایت من نتوانستم تماشاگر دیدار سوم فینال باشم.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران درباره اعلام دو لیست برای تیم ملی و تفاوت این دو، اظهار داشت: ما یک فصل طولانی در رقابت‌های ملی خواهیم داشت و لیستی با حضور ۲۸ بازیکن اعلام کردیم که روی آنها برای کل فصل حساب باز کرده ایم. مسابقات تیم ملی تا ماه اکتبر (مهرماه) به طول خواهد انجامید. لیست ۱۵ نفره را به این دلیل اعلام کردیم زیرا نمی‌توانستیم با ۲۸ بازیکن اردو برگزار کنیم. با ۱۵ بازیکن اردو را شروع می‌کنیم و بعد از اینکه لیگ‌های خارجی که بازیکنان ایرانی در آن شاغل هستند به پایان برسد، لژیونرها به تمرینات ما اضافه می‌شوند. البته بعضی از بازیکنان بعد از یک استراحت به ما ملحق می‌شوند و به همین دلیل ما دو لیست را در نظر گرفتیم. ما روی ۲۸ بازیکنی که اعلام کردیم، برای کل فصل حساب کرده ایم.

ایگور کولاکویچ در تشریح معیارهای خود برای انتخاب لیست تیم ملی، بیان کرد: من تمام مسابقات، دیدارهای داخلی و دیدارهای لژیونرها را دنبال می‌کردم و عملکرد همه بازیکنان را زیر نظر داشتم. با اکثریت مربیان گفت و گو کردم و با دستیارانم نیز به تبادل نظر پرداختم و همه اعضای کادر فنی نظرات نزدیکی برای انتخاب نهایی داشتند. خوشحالم که اعضای کادر فنی تیم ملی نظرات نزدیکی دارند و به خوبی یکدیگر را درک می‌کنند. تصمیم نهایی را من اتخاذ کرده ام و این لیست با تشخیص من اعلام شده است. سرمربیان ایرانی در این مسیر کمک زیادی کردند و اطلاعات زیادی را به من درباره بازیکنان انتقال دادند که این موضوع برای من خیلی مهم بود. من برای انتخاب لیست بازیکنانی که زیر نظر داشتم را به دقت دنبال کردم و تمام اطلاعات و ویدئوهایی که از سوی دستیاران و آنالیزورها به دست من رسید را مورد بررسی و ارزیابی قرار دادم. در پایان هر هفته از مسابقات ویدئوها برای من ارسال می‌شد و تمامی آنچه که نیاز بود در دسترس من قرار داشت.

وی در ادامه صحبت‌های خود تشریح کرد: ما کار خود را با ۱۵ نفری که اعلام شده، آغاز خواهیم کرد. ما عملکرد بازیکنان نوجوان و جوانی که در این لیست حضور ندارند را باز هم بررسی خواهیم کرد و آنها را کاملاً زیر نظر داریم. بازیکنان لژیونر در لیست ۱۵ نفره نیستند و بازیکنان وظیفه دارند تا بجنگند و کیفیت خود را نشان دهند تا در فهرست تیم ملی باقی بمانند و در غیر این صورت لیست دستخوش تغییراتی خواهد شد. این لیست به هیچ وجه قطعی نیست و خیلی از عوامل می‌تواند باعث تغییر در آن شود. این لیست انتخاب اولیه من برای شروع اردو بوده است.

کولاکوویچ در واکنش به حضور پرتعداد لژیونرها و دیرتر اضافه شدن این بازیکنان و مشکلات احتمالی این موضوع، عنوان کرد: من از حضور پرتعداد بازیکنان در لیگ‌های خارجی خوشحال هستم. این موضوع باعث افزایش کیفیت بازیکنان می‌شود. آنها این امکان را داشتند تا در سطح بالاتر، در کنار بازیکنان و مربیان خارجی به میدان بروند و به تجربه آنها نیز افزوده شده است. فکر می‌کنم در سال آینده لژیونرهای بیشتری نیز داشته باشیم و حتی لژیونرهای حال حاضر ما نیز به تیم‌های بهتری خواهند رفت. خیلی از بازیکنان به ما دیرتر ملحق می‌شوند اما بابت این موضوع نگران نیستم زیرا حضور آنها در لیگ‌های خارجی به کیفیت آنها کمک می‌کند. البته مطمئناً آنها خسته خواهند بود اما آنها بازیکنانی حرفه ای هستند و می‌توانند خود را با شرایط تطبیق دهند. شک ندارم که نمایش خوب آنها در خارج از ایران باعث می‌شود تا در تیم ملی نیز عملکرد بهتری داشته باشند.

وی در ادامه درباره دلیل بازگشت شهرام محمودی به تیم ملی والیبال و حضور او در لیست بازیکنان دعوت شده، بیان کرد: من پیش از این دوست داشتم شهرام در کنار تیم ملی حضور داشته باشد اما او اعلام کرده بود به دلیل مشکلات جسمی قصد ندارد در تیم ملی حضور داشته باشد و غیبت او دلیل دیگری نداشت. همه می‌دانیم که او یکی از بهترین بازیکنان ایران است و من به کیفیت او احترام می‌گذارم اما این بار شرایط فرق می‌کرد. شهرام محمودی با من ملاقاتی داشت و اعلام کرد که اگر به من نیاز داشته باشید، می‌توانم در خدمت تیم ملی باشم. من به عنوان سرمربی تیم ملی این را می دانم که دلیل عدم حضور شهرام در دوره قبلی، تنها به دلیل مسائلی است که در بالا ذکر کردم و به همین دلیل هیچ مشکلی با بازگشت او به تیم ملی نداشتم. او اکنون آماده کمک به تیم ملی است. البته مشکلاتی در پای خود دارد و اکنون در مرحله درمان است و ما می‌دانیم که با کمک دکتر تیم می‌توانیم شرایط او بهبود ببخشیم تا به کار خود ادامه دهد. ما روز یکشنبه جلسه‌ای با دکتر افروزی درباره او داشتیم تا راهکار برطرف کردن مشکل شهرام محمودی را بررسی کنیم. ما به این نتیجه رسیدیم که او بعد از لیگ ملت‌ها می‌تواند به ما تا پایان فصل، در انتخابی المپیک، قهرمانی آسیا و دیگر مسابقات کمک کند. یک نکته مهم را می‌خواهم بگویم؛ این پست برای ما خیلی مهم است و ما در آن امیر غفور را نیز در اختیار داریم اما در فصلی که گذشت، ما گزینه‌های زیادی را برای حضور در این پست نداشتیم. صابر کاظمی در لیگ ترکیه خیلی به میدان نرفت و اگر فقط می‌خواستیم با یک بازیکن مانند غفور در این تورنمنت‌ها حاضر شویم، یک ریسک بزرگ پیش روی ما بود. اگر صابر کاظمی را به عنوان جایگزین غفور در نظر می‌گرفتیم، یک ریسک بزرگ انجام می‌گرفت و کار برای کاظمی سخت می‌شد. غفور فصل خوبی را سپری کرد و در تیم خود خیلی خوب کار کرد اما فکر می‌کنم شهرام محمودی می‌تواند به ما کمک کند. شهرام محمودی برای کمک کردن به ما در این پست به تیم ملی اضافه می‌شود. این برای غفور نیز خیلی خوب است زیرا او هم یک مصدومیت جزئی داشت و با مشکلاتی بازی می‌کرد. این در طول تورنمنت برای غفور نیز سخت می‌شد و حالا با حضور یک بازیکن مانند شهرام محمودی خیال ما از این پست راحت است و دو بازیکن با کیفیت عالی در اختیار داریم.

کولاکوویچ در ادامه درباره حضور پر رنگ بازیکنان رده‌های پایه و نحوه تعامل با کادر فنی تیم‌های جوانان و نوجوانان با توجه به مسابقات جهانی این دو رده، بیان کرد: با آقایان عطایی و وکیلی سرمربیان جوانان و نوجوانان ملاقات و گفت و گو داشتم و درباره برنامه‌ها با یکدیگر صحبت کردیم. توخته و فیض امام دوست از تیم نوجوانان در لیست ما حضور دارند و سهمیه تیم جوانان در تیم ما بیشتر است. در کنار توخته و فیض امام دوست بازیکنانی مانند اسفندیار، فلاحت خواه، شریفی، یلی و حضرت پور از تیم جوانان در فهرست ما حضور دارند. تصمیم گیری برای من آسان نیست زیرا این بازیکنان در دو تیم ملی حضور دارند و باید در قهرمانی جهان نیز رقابت کنند. به طور مثال شاید سوال پیش بیاید که چرا توخته در اردوی اول حضور ندارد. دلیل این موضوع این است که او امسال کمتر به میدان رفته و بهتر است فعلاً به تیم پایه‌ها کمک کند. او بازیکن خوبی است و فصل گذشته نیز عملکرد خوبی داشت و بهتر است فعلاً به تیم‌های پایه کند. او باید جایگاه و کیفیت خود را در تیم‌های پایه به دست آورد و دوباره می‌تواند به تیم ملی بازگردد. اسفندیار نیز امسال زیاد بازی نکرد اما با سرمربی او آقای ترکاشوند صحبت کردم و او به من گفت دلیل عدم حضور او در ترکیب، مصدومیت این بازیکن بود و غیبت او ارتباطی با کیفیت این بازیکن نداشت. او آینده والیبال ایران است. فلاحت خواه این فصل خیلی بازی نکرد اما درباره ایشان با آقای اکبری صحبت کردم و ایشان نظرات خوبی درباره او داشتند و در آینده او می‌تواند حتماً به ما کمک کند. جواد کریمی و رمضانی نیز در لیست ما حضور دارند. کریمی امسال عملکرد خوبی داشت و روند خوب خود را حفظ کرد و هر چند پیکان به نیمه نهایی نرسید اما از او نمایش‌های خوبی را دیدم. رمضانی بازیکن خوب کاله نیز به تیم دعوت شده و او می‌تواند برای این جایگاه بجنگد و حق خود را بگیرد.

او درباره مسابقات پیش رو و هدف اصلی تیم ملی در سال آینده، گفت: ما سعی می‌کنیم همیشه بهترین باشیم اما کار سختی پیش روی ایران است. مهم‌ترین مسابقات برای ما انتخابی المپیک خواهد بود و تمام تمرکز ما روی موفقیت در انتخابی المپیک است. لیگ ملت‌های والیبال برای ما اهمیت زیادی دارد اما همه تمرکز و قدرت خود را به کار می‌گیریم تا در مسابقات انتخابی المپیک عملکرد خوبی داشته باشیم. المپیک اولویت اول ایران است تا بتوانیم سال ۲۰۲۰ در توکیو حضور داشته باشیم. همه مسابقات برای ما مهم است و باید بهترین عملکرد را داشته باشیم اما اولویت برای تیم ملی، المپیک است. اگر به المپیک نرویم، هیچ کاری انجام ندادیم.

کد خبر 4572101

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha