اجرای ۵۰ پروژه عمرانی توسط بسیج سازندگی استان قم

قم - مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه امام علی ابن ابیطالب(ع) قم گفت: طی سال گذشته ۵۰ پروژه عمرانی با ۲۵ میلیارد ریال اعتبار توسط بسیج سازندگی قم در این استان اجرا شد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی دستوری ظهر پنج‌شنبه در نشست خبری که به مناسبت سالروز تشکیل بسیج سازندگی به فرمان مقام معظم رهبری برگزار شد، اظهار کرد: بسیج سازندگی ۱۷ اردیبهشت ۱۳۷۹ با فرمان مقام معظم رهبری و با حرکت‌های خودجوش مردمی و شروع کار دانش آموزان و دانشجویان در اوقات فراغت کلید خورد، چون‌که خلأیی در خصوص حرکت‌های خودجوش مردمی احساس می‌شد.

وی قم ادامه داد: رهبر معظم انقلاب دستور فرمودند حرکت‌های مردمی در قالب سازمانی با برنامه‌ریزی هدفمند و حل مشکلات مردم در عرصه‌های مختلف گام بردارد.

مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه علی بن ابی‌طالب (ع) افزود: بسیج سازندگی در این سال‌ها روند تکاملی و رو به رشد داشته و در میان همه اقشار و متخصصین گروه‌های جهادی جهت اجرای فعالیت‌های تخصصی سازمان‌دهی شده و آماده خدمت‌رسانی در نقاط محروم هستند.

وی عنوان کرد: گروه‌های جهادی در استان قم با فعالیت‌های عمده اشتغال و کارآفرینی، فنی و عمرانی، بهداشت و درمان و فرهنگی استان و حاشیه شهر را پوشش می‌دهند؛ یکی از وظایف جهادگران ورود در عرصه‌های حوادث غیرمترقبه مانند سیل و زلزله است.

فعالیت‌های سازمان بسیج سازندگی استان قم در مناطق سیل زده

دستوری با اشاره به حادثه سیل در استان‌های گلستان، لرستان و خوزستان، گفت: بنا به شرایط محیطی و متفاوت بودن نوع آسیب‌ها در این استان‌ها نوع حضور نیز متفاوت بود، در استان گلستان و آق‌قلا آب‌گرفتگی بود، در لرستان و خوزستان مازاد آب سدها سیل خروشان در رودها اتفاق افتاد و گل‌ولای را حمل کرد و خانه‌های در مسیر سیلاب را از بین برد.

وی با بیان اینکه پس از اعلام شرایط اضطراری، فراخوان به نیروهای انسانی جهادی قم ارسال شد، گفت: گروه‌های جهادی استان قم پس از دسته‌بندی بر اساس نیاز مردم در مناطق سیل‌زده در راستای هدفمند کردن و هدایت کمک‌های مردمی گام برداشتند.

مسئول سازمان بسیج سازندگی استان قم اظهار داشت: ۳ هزار نفر در استان قم اعلام آمادگی برای حضور در این مناطق کردند و با ابلاغ مأموریت به منطقه چگنی اعزام شده و به‌تناسب نیاز نیروها را به‌کارگیری کردیم.

وی افزود: بیش از سه هزار و ۵۰۰ جهادگر بسیجی در قالب ۱۵۵ گروه جهادی به‌صورت داوطلبانه در فعالیت‌های بسیج سازندگی استان قم، حضور دارند.

دستوری با بیان اینکه قطع ارتباط، از بین رفتن زیرساخت‌ها، قطع ارتباط روستاها با مرکزیت شهر، ورود سیلاب به منازل مردم و تخلیه خانه‌ها از گل‌ولای ازجمله مشکلات اصلی بود که در روزهای اولیه قطع ارتباط با کمک دستگاه‌های مهندسی سپاه علی بن ابی‌طالب (ع) برطرف شد، هم‌چنین لایروبی منازل و معابر در هفته اول انجام شد.

وی اظهار داشت: سپاه امام علی بن ابی‌طالب (ع) با تشکیل قرارگاه حضرت معصومه (س) برای کمک‌رسانی به اهالی منطقه عمومی پل‌دختر و نیز اعزام گروه‌های جهادی استان به این منطقه اقدام کرده بود.

ساخت ۵۰۰ واحد منزل مسکونی در چگنی توسط سازمان بسیح سازندگی قم

مسئول سازمان بسیج سازندگی استان قم با اشاره به اینکه ۶۵۵ جهادگر در قالب ۳۳ گروه جهادی از این استان در مناطق سیل زده کشور حضور یافتند و به حادثه دیدگان خدمت رسانی کردند. اضافه کرد: بخشی از قرارگاه را در شهر معمولان مستقر کردیم تا اقدامات لازم را انجام دهند؛ این قرارگاه تأمین و توزیع نیازهای اولیه، قالی‌شویی و بیرون آوردن وسایل مردم در زیر گل‌ولای را به عهده داشت.

وی با بیان اینکه در مناطق سیل‌زده طی ۷ روز، ۴۵۸۵ نفر روز فعالیت جهادی داشتیم، اظهار داشت: بخشی از فعالیت‌های جهادگران استان قم در شوش و سوسنگرد بود که با تقویت ۳ کیلومتر سیل بند، مانع ورود آب به شهر و خانه‌های مردم شدند، هم‌چنین موکبی از بسیج سازندگی سپاه علی بن ابی‌طالب (ع) استان قم در پادگان شهید زین‌الدین در اندیمشک تهیه و توزیع غذای گرم را به عهده داشت.

دستوری ابراز کرد: اقلام نقدی و غیر نقدی کمک‌های مردمی بالغ بر دو میلیارد تومان است و تاکنون تعمیر و مرمت ۲۳۶ واحد مسکونی، ۲۵۰ مورد قالی‌شویی، ۶۰ مراسم فرهنگی، ۳۵۰ نفر خدمات بهداشت درمانی توسط سازمان بسیج سازندگی استان قم در استان‌های سیل‌زده انجام‌شده است.

وی یادآور شد: بر اساس پیش بینی‌های انجام شده، ۵۰۰ واحد مسکونی برای سیل زدگان شهرستان دوره چگنی استان لرستان توسط گروه‌های جهادی استان قم ساخته می‌شود که نیازمند کمک‌های مردمی در این زمینه برای ساخت سریع‌تر این منازل هستیم.

قم به عنوان معین استان لرستان در سیل اخیر تعیین و شماره حساب ۳۸۱۰-۳۶-۱۱۵۰۳۴۳۴-۰۰۵ بانک انصار نیز به نام سازمان بسیج سازندگی قم جهت واریز کمک‌های نقدی به سیل زدگان اعلام شده است.

اجرای ۵۱۴ طرح سازندگی طی سال جاری در استان قم

مسئول سازمان بسیج سازندگی استان قم با اشاره به اینکه در عرصه فنی و عمرانی در سال گذشته در استان قم، ۵۰ پروژه اجرا کردیم که ۲۵ میلیارد ریال اعتبار این پروژه‌ها بود و نیمی از این مبلغ از سوی قرارگاه محرومیت‌زدایی کشور و نیمی توسط دستگاه‌های اجرای و کمک‌های مردمی دریافت شد، پروژه‌های اجراشده شامل آب‌رسانی آب شرب در روستاها، احداث و مرمت خانه عالم و منازل محرومین، ۳ هزار و ۵۰۰ متر جدول‌گذاری و آسفالت و اصلاح معابر در حاشیه شهر است.

وی گفت: ۵۱۴ پروژه عمرانی در بهمن‌ماه سال گذشته افتتاح شد که این پروژه‌ها به‌تناسب ظرفیت بسیج سازندگی، زودبازده بودن و عام‌المنفعه بودن در دستور کار بسیج سازندگی قرار می‌گیرد؛ تاکنون ۱۰ پروژه عملیاتی و اجراشده و امیدواریم در آینده نزدیک بقیه‌ها پروژه‌ها نیز به پایان برسد.

دستوری گفت: طرح ایران یار با هدف آشنایی مردم با تولید و کالای ایرانی و کمک به خروج واحدهای تولیدی و صنعتی از وضعیت رکود در استان نیز موردتوجه جدی سازمان بسیج سازندگی استان قم است؛ طرح همگام با کشاورز نیز برای افزایش بهره‌وری در تولید محصولات کشاورزی و دام‌پروری انجام می‌شود.

وی ادامه داد: ۱۵ گروه جهادی در عرصه بهداشت و درمان فعالیت می‌کنند، ۵ هزار نفر ویزیت رایگان عمومی، تخصصی، توزیع دارو و خدمات مشاور درمان در مناطق حاشیه شهر و روستاهای استان انجام شد.

مسئول سازمان بسیج سازندگی استان قم با اشاره به اینکه در بسیج سازندگی استان قم ۱۶۵ گروه جهادی سازمان‌دهی شده‌اند و فعالیت‌ها محله محور در استان در دستور کار قرار دارد، گفت: ۱۵ گروه ویژه و ۵۰ نفر گروه فعال و بقیه افراد گروه‌های عادی هستند که با آموزش و بالا بردن ارتقا و کیفیت به گروه فعال و ویژه تبدیل می‌شوند.

وی فعالیت‌های فرهنگی را پایه تمام فعالیت‌های جهادی دانست و یادآور شد: هرکدام از فعالیت‌های ما یک پیوست فرهنگی دارد، گروه‌های تخصصی فرهنگی از میان طلاب و گروه‌های جهادی خواهران در عرصه فرهنگی نقش‌آفرینی می‌کنند و خدمات اجتماعی نیز ارائه و اجرا می‌شود.

دستوری گفت: توزیع ۱۳۲ سری جهیزیه کامل در استان، توزیع هزار و ۸۰۰ بسته لوازم‌تحریر و برگزاری ۸۵۰ جشن تکلیف دختران با توزیع چادر نماز و سجاده در مدارس مناطق محروم از دیگر فعالیت‌های سازمان بسیج سازندگی استان قم در سال ۹۷ است.

کد خبر 4612619

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =