موزه آب استان اصفهان با نگاه ملی راه اندازی شود

اصفهان - رئیس گنجینه ملی آب ایران گفت: موزه آب اصفهان باید با نگاه ملی و در شأن پایتخت فرهنگی جهان اسلام تاسیس شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آبفای استان اصفهان، رضا راعی در جریان بازدید از خانه فرهنگ آب اصفهان بر انتخاب مکانی مناسب برای راه اندازی گنجینه صنعت آبفای استان اصفهان تاکید کرد و اظهار داشت: استان اصفهان ظرفیت داشتن موزه تخصصی آب و آبفا را دارد و گنجینه ملی آب ایران از این حرکت‌های سازنده فرهنگی حمایت می‌کند.

وی گفت: هم اکنون کار احداث موزه یا پارک موزه آب در استان‌های مرکزی، آذربایجان شرقی (تبریز) و خوزستان در حال انجام است و در شهر شاهرود نیز بخش خصوصی اقدام به راه اندازی موزه آب کرده که ۷۰ درصد آن مربوط به صنعت آب و فاضلاب است.

رئیس گنجینه ملی آب ایران با تاکید بر آموزش مصرف بهینه در خانه فرهنگ آب بیان داشت: در حال حاضر اصفهان دارای مرکزی تحت عنوان خانه فرهنگ آب است و انتظار می‌رود فعالیت‌های فرهنگی در این مرکز که اقشار مختلف جامعه تحت آموزش مصرف بهینه قرار می‌گیرند با قوت ادامه یابد و در این راستا مؤسسه گنجینه ملی آب نهایت همکاری را یا خانه فرهنگ آب در دستور کار قرار می‌دهد.

نقش خانه فرهنگ آب در نهادینه سازی فرهنگ صرفه‌جویی در مصرف آب

وی تجهیزات و وسایل کمک آموزشی در خانه فرهنگ آب را قابل توجه دانست و بیان داشت: خانه فرهنگ آب با توجه به استقرار تجهیزات کاهنده مصرف و کارگاه‌های متنوع آموزشی در راستای مصرف بهینه آب در ترویج مصرف بهینه آب موفق عمل کرده است.

رئیس گنجینه ملی آب ایران تأسیس موزه آب را در اصفهان ضروری دانست و خاطر نشان ساخت: با توجه به اینکه بیش از نیم قرن از فعالیت صنعت آب و فاضلاب در اصفهان می‌گذرد و قدمت صنعت آبفا در اصفهان بیش از سایر نقاط در کشور است به نظر می‌رسد تأسیس موزه آب در اصفهان بسیار حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: تأسیس خانه فرهنگ آب و کارکرد آن نیز به عنوان الگوی مفید پیرامون ترویج مصر بهینه آب باید در سطح ملی اطلاع رسانی شود تا از این تجربه سایر استان‌های کشور نیز بهره مند شوند.

راعی اعلام کرد: سازمان گنجینه ملی آب نهایت همکاری را با شرکت آبفا در راستای تأسیس موزه آب در اصفهان را در دستور کار قرار می‌دهد.

حفظ و نمایش اسناد و مدارک دستاوردها و پیشرفت‌های صنعت آب و فاضلاب در نیم قرن اخیر

مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی آبفای استان اصفهان نیز در این بازدید گفت: هدف شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان از راه اندازی این موزه، حفظ و نمایش اسناد، مدارک، تجهیزات، دستاوردها و پیشرفت‌های صنعت آب و فاضلاب در نیم قرن اخیر است.

سید اکبر بنی طباء افزود: با توجه به نقش موزه به عنوان یک واحد فرهنگی آموزشی، این مرکز می‌تواند نسبت به معرفی آثار و سوابق ارزشمند تاریخی- فنی مهندسی آب کشور و نیز ارائه پیشرفت‌های شگرف در شاخه‌های مختلف مهندسی آب بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در این دوران و ایجاد خودباوری در نسل حاضر و آینده بسیار مؤثر باشد.

وی افزود: در عین حال آبفای استان اصفهان به دنبال ارائه آموزش‌های عمومی و تخصصی به علاقه مندان در کنار بازدید از موزه است.

مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: به همین دلیل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در صدد استقرار و افتتاح گنجینه و مرکز آموزشی تخصصی نظیر خانه فرهنگ آب در یک مکان وسیع و در دسترس شهروندان است.

وی به نقش خانه فرهنگ آب در نهادینه کردن مصرف بهینه آب در جامعه پرداخت و اظهار داشت: هم اینک خانه فرهنگ آب اصفهان نقش بارزی را در امر آموزش مدیریت مصرف ایفا می‌کند، در واقع تأسیس خانه فرهنگ آب راهبرد فرهنگ‌سازی را در مسیر واقعی خود قرار داده است.

مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با بیان اینکه صرفه‌جویی یکی از عناصر بارز فرهنگی جامعه اصفهان است، گفت: به منظور پاسداشت آب و فرهنگ سازی مصرف، تأسیس و راه اندازی خانه فرهنگ آب را اصفهان در دستور کار قرار دادیم.

بنی طبا با بیان اینکه از بدو تأسیس خانه فرهنگ آب اقشار مختلف جامعه از این مرکز بازدید کردند، گفت: طی سال‌های اخیر جمع بسیاری از اساتید دانشگاه، جمعی از فرهنگیان و مدیران دبیرستان‌ها، امور بانوان فرمانداری اصفهان، مدیران فرهنگ سرای شهرداری، کارکنان آموزش و پرورش استان اصفهان و اعضای پایگاه‌های بسیج شهر اصفهان و شهرستان‌ها همچنین دانش آموزان در مقاطع مختلف از خانه فرهنگ بازدید وبا روند فعالیت‌های آموزشی و کارگاهی مصرف بهینه آب برای چهارمین سال متوالی آشنا شدند.

وی هر رفتاری که در جامعه صورت می‌گیرد را باز تاب آموزش و فرهنگ آن جامعه برشمرد و گفت: یکی از اهداف خانه فرهنگ آب آموزش راهکارهای مصرف بهینه آب به گروه سنی مختلف بوده و تلاش بر این شده تا با رسوخ در بین دانش آموزان بتوان رعایت الگوی مصرف و فرهنگ صحیح مصرف آب را برای این دسته از گروه سنی نهادینه نمود، بنابراین با اقدامات و پیگیری‌های خانه فرهنگ آب از اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان و سازمان بهزیستی و همچنین با بکارگیری مربیان مجرب هنری زمینه‌های فرهنگ‌سازی در سنین مهدکودک تا نوجوان در دستور کار قرار دارد.

راه اندازی کارگاه مدیریت مصرف آب در خانه فرهنگ آب

مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آبفا استان اصفهان با اشاره به راه اندازی کارگاه مدیریت مصرف آب در خانه فرهنگ گفت: کارگاه مدیریت مصرف آب راه اندازی شده تا در این کارگاه بازدید کنندگان به صورت عملی و مستقیم با لوازم و تجهیزات کم مصرف در محیط منزل و محل کار آشنا شوند و تفاوت مصرف را در شیرآلات قدیمی و شیرآلات کم مصرف مشاهده نمایند. کارگاه مجهز به نمایش اجزا مختلف مصرف مثل سرویس بهداشتی، حمام، روشویی، آشپزخانه و سایر (باغچه، کولرهای آبی و گازی، و وسایل آب بر مثل ماشین لباسشویی و ظرف‌شویی می‌باشد به این ترتیب مراجعه کنندگان با نحوه صحیح مصرف در بخش‌های مختلف آشنا می‌شوند.

کد خبر 4637272

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =