احداث ۵ حلقه چاه آب در شاهرود/ جبران کمبود ۱۰۰ لیتر آب بر ثانیه

شاهرود - مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان سمنان بابیان اینکه نیاز آب شاهرود ۷۵۰ لیتر بر ثانیه است، گفت: احداث پنج حلقه چاه جدید، راهی برای جبران کسری ۱۰۰ لیتر بر ثانیه آب شاهرود است.

محمد طاهری که در پی بروز مشکلات جدی در حوزه آب شرب و به دعوت فرماندار شاهرود به این شهر سفرکرده است در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه گرمی هوا و افزایش درجه حرارت بالاتر از ۳۰ درجه و حتی ۴۰ درجه شاهرود برخی نقاط این شهر را در ساعات پایانی شب با کمبود فشار و قطعی آب مواجه کرده است، ابراز داشت: با توجه به جمعیت موجود در شاهرود، میزان تولید آب و سرانه مصرف در شهر، احتمال مواجه‌شدن با این تنش آبی قابل پیش‌بینی بود.

وی افزود: شاید این سوال برای شهروندان شاهرودی مطرح باشد که امسال با توجه به بارندگی‌های خوبی که وجود داشت چرا بازهم باید این مشکل مواجه باشیم در پاسخ این بارندگی‌های خوب در فصل بهار روی منابع سطحی، زیرسطحی و روان آب‌ها و پشت سدها تأثیر داشت اما در آب‌های عمیق و زیرزمینی زمان‌بر و به‌سرعت به عمق چاه‌ها نمی‌رسد.

تامین ۹۰ درصد منابع آب شاهرود از زیر زمین و چاه‌ها

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان سمنان بابیان اینکه بیش از ۹۰ درصد تولید آب شاهرود از منابع زیرزمینی و چاه‌ها است، ابراز داشت: کل توان تولید ۶۰۰ لیتر بر ثانیه از منابع چاه و قنات است لیکن با افزوده شدن جمعیت و سرانه به‌علاوه کاربری‌های مختلف ۷۵۰ لیتر نیاز آبی ما در شاهرود است.

طاهری ضمن بیان اینکه در برخی نقاط شاهرود عمق چاه‌های حفاری تا ۳۰۰ متر هم رسیده است، افزود: هم‌اکنون ۱۵۰ لیتر کمبود آب در شاهرود وجود دارد که حدود ۵۰ لیتر از طریق خرید آب از چاه‌های سایر سازمان‌ها و ارگان‌ها نظیر راه‌آهن، البرز شرقی، دانشگاه صنعتی شاهرود و کارخانه سیمان تأمین‌شده است.

وی بابیان اینکه کمبود ۱۰۰ لیتر بر ثانیه آب در شاهرود، افزایش درجه حرارت و مصرف بیش‌ازحد باعث شد تا مردم در برخی مناطق با کمبود آب و قطعی مواجه باشند، افزود: برای برون‌رفت از این مشکلات جلسات مختلفی در کمیته بحران استانداری و فرمانداری شاهرود برگزار و تصمیمات لازم گرفته شد.

سد نعیم آباد راهگشای کمبود آب در شرایط فعلی

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان سمنان بابیان اینکه راه‌حل برون‌رفت از تنش آبی شاهرود در میان‌مدت انتقال آب چشمه‌سارهای قطری و سد کالپوش و برای درازمدت انتقال آب دریای خزر است، ابراز داشت: با توجه به اینکه این طرح‌ها زمان‌بر هستند لذا تمام توجه خود را به سمت برنامه‌های کوتاه‌مدت سوق دادیم که نیاز آبی را از سد نعیم‌آباد تأمین کنیم.

طاهری در ادامه با بیان اینکه آب منطقه‌ای در حال آزمایش آب سد نعیم‌آباد برای انتقال به شاهرود است، تصریح کرد: این سد با قنات‌های آب و فاضلاب شهری ۱.۵ الی دو کیلومتر فاصله دارد، لذا کیفیت آب شرب خط قرمز ما است و تحت هیچ شرایطی حاضر نیستیم که آب بی‌کیفیت به شهروندان برسد.

وی افزود: اگر کیفیت سد نعیم‌آباد مورد تأیید قرار گیرد با لوله‌گذاری حدود ۱.۵ تا دو کیلومتر می‌توانیم بخشی از کمبود آب شاهرود را از این طریق جبران کنیم و بنابراین ۷۲ ساعت زمان برای نتیجه آزمایش‌ها لازم است.

جدایی ۲۰ انشعاب شهرداری شاهرود از شبکه آب و فاضلاب شهری

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان سمنان بابیان اینکه امروز برای موضوع فضای سبز شاهرود نیز تصمیم‌گیری شد، ابراز داشت: این شهر از فضای سبز خیلی خوبی برخوردار است که بازهم در این شرایط تنش و بحران آبی حاضر نیستیم یک نهال خشک شود و به‌راحتی می‌توان از روش‌های دیگر آبیاری استفاده کرد

طاهری در ادامه تصریح کرد: مقرر شد دو تانکر از سوی آب و فاضلاب شهری به شهرداری کمک شود و شهرداری نیز از چاه‌هایی که کیفیت کمتری دارد علمک زده و استفاده کند و از سویی انشعاباتی که از روی شبکه شهری فضای سبز گرفته نیز قطع شود.

وی ضمن بیان اینکه دیروز ۲۰ مورد از انشعابات شهری از شهرداری جدا شد و امروز نیز این روند ادامه دارد، افزود: پیش‌بینی می‌شود با این اقدامات کوتاه‌مدت و زودبازده بتوانیم چند لیتر بر ثانیه از این طریق صرفه‌جویی را در شهر داشته باشیم و کمبود منابع جبران شود.

احداث ۵ حلقه چاه کلیدی برای جبران کمبود ۱۰۰ لیتر آب

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان سمنان همچنین بابیان اینکه مردم شاهرود با ۲۰ درصد صرفه‌جویی می‌توانند کمک بسیار مهمی به دیگر شهروندان کنند، ابراز داشت: هر کولر آب در شبانه‌روز ۳۵۰ لیتر آب مصرف می‌کند لذا با خاموش شدن هشت ساعت کمک مناسبی برای تأمین آب شرب خواهد داشت و همچنین گذاشتن سایه‌بان ۲۸ درصد مصرف آب کولر را کم و سردی خانه را بیشتر می‌کند.

طاهری بابیان اینکه سه حلقه چاه در منطقه حفر و در شرف اعطای مجوز دو حلقه چاه دیگر نیز هستیم، تصریح کرد: این پنج حلقه چاه ۱۰۰ لیتر بر ثانیه آب خواهند داشت لذا برنامه‌ای به شرکت قنوات که در صحرای جلالی چاه دارند داده شد تا با آب باکیفیت معاوضه کند و سال آینده داستان کنونی را دیگر نداشته باشیم.

وی ضمن بیان اینکه با اقدامات پنج روز گذشته امیدواریم مشکلات مردم شاهرود به حداقل برسد، افزود: در حاشیه ساحلی چاهی نیز حفاری شد که با نصب ترانس توسط اداره برق و تجهیز آن بعد از تأیید کیفیت امیدواریم این چاه نیز وارد مدار و بهره‌برداری شود.

کد خبر 4673471

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =