گزارش مولر و تعلل کنگره/ نجات ترامپ از استیضاح به مدد انتخابات

تلاش برخی دموکرات ها برای استیضاح رئیس جمهور آمریکا در حالی ادامه دارد که ممکن است به دلیل آغاز روند انتخابات ۲۰۲۰، موضوع برکناری ترامپ متوقف شود.

خبرگزاری مهر، گروه بین‌الملل-عبدالحمید بیاتی: دموکرات‌های آمریکا که امیدوار بودند با کسب اکثریت مجلس نمایندگان بتوانند روند استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور را به جریان بیاندازند تا کنون در این راه ناکام مانده‌اند.

تردید اعضای بلندپایه حزب دموکرات همچون «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان، درباره استیضاح ترامپ موجب شده تا رأی‌گیری برای انجام این کار انجام نشود. تارنمای ووکس اعتقاد دارد با اینکه تعداد حامیان استیضاح ترامپ بیشتر شده اما اختلاف نظر در مورد این اقدام باعث شکاف در میان دموکرات‌ها شده است.

طبق گزارش شبکه خبری «سی. ان. ان» از میان ۲۳۵ نماینده دموکرات در مجلس اکنون ۱۰۰ نفر به صورت رسمی و آشکار از استیضاح حمایت می‌کنند. با این حال «جرالد نادلر» رئیس کمیته قضائی مجلس می‌گوید برای عملی ساختن این فرایند باید با یک وکیل آشنا به امور حقوقی و قانون اساسی مشاوره شود تا نسبت به عملی کردن استیضاح اقدامی انجام شود.

تحریک دموکرات‌ها با گزارش مولر و توهین ترامپ به زنان کنگره

در حالیکه بحث‌هایی در میان اعضای حزب دموکرات برای استیضاح ترامپ در جریان بود، توهین وی به نمایندگان زن حاضر در کنگره موجب شد تا دموکرات‌ها در پیگیری خواسته خود در خصوص استیضاح نیروی تازه‌ای بگیرند، از سوی دیگر مطرح شدن برخی صحبت‌ها در مورد اینکه آیا «رابرت مولر» در گزارش خود در خصوص دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ بطور کامل ترامپ را تبرئه کرده یا نه موجب شد تا کنگره از مولر دعوت کند تا در جلسه استماع به سوالات مطرح در این رابطه پاسخ بگوید.

حضور مولر در کنگره

مولر چهارشنبه هفته گذشته در کنگره حاضر شد و «کن باک» نماینده جمهوریخواه، از بازرس مولر پرسید: «آیا شما می‌توانید یک رئیس‌جمهور را پس از آن‌که مقامش را ترک کرد برای جرمی متهم کنید؟» مولر در اینجا پاسخ داد: بله.

باک ادامه داد: «اگر شما معتقد باشید که او مرتکب جرم شده است، آیا می‌توانید رئیس‌جمهور فعلی را زمانی که از پستش کنار رفته است به اتهام مخدوش کردن عدالت تحت تعقیب قرار دهید؟» که بار دیگر مولر گفت: بله.

رابرت مولر در این جلسه همچنین گفت که گزارش او درباره دخالت ادعایی روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ با آنکه ترامپ را از اتهام تبانی با روسیه تبرئه می‌کند، او را از اتهام «ممانعت در اجرای عدالت» تبرئه نمی‌کند.

مولر چندی قبل در کنفرانس خبری از سمت خود استعفا کرد و در سخنان خود نتوانست ترامپ را از ممانعت در اجرای عدالت تبرئه کند و گفت: «درباره موضوع ممانعت از اجرای عدالت، اگر ما این اطمینان را داشتیم که رئیس جمهور مرتکب جرم نشده این را می‌گفتیم، اما این اطمینان را نداریم.»

گزارش خلاصه شده رابرت مولر درباره تبانی ادعایی تیم ترامپ با روسیه در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا ماه پیش منتشر شد. این گزارش به این جمع‌بندی رسیده که اعضای تیم ترامپ با دولت روسیه تبانی نکرده‌اند. مولر علی‌رغم این، در این گزارش از ۱۰ اقدام توسط ترامپ نام برده که می‌توان آن‌ها را مصداق «ممانعت در اجرای عدالت» دانست.

پس از آن دموکرات‌های کنگره با انتقاد از وزیر دادگستری به خاطر سانسور گزارش مولر خواستار انتشار گزارش کامل وی شدند، اما ترامپ مانع از انتشار گزارش کامل مولر شد.

«جرالد نادلر»، رئیس کمیته قضائی مجلس نمایندگان آمریکا هم قبلاً گفته در صورتی که ثابت شود ترامپ مبادرت به جلوگیری از اجرای عدالت و سنگ‌اندازی در روند تحقیقات مولر داشته است، می‌توان وی را تحت پیگرد قرار داد.

مولر در پاسخ به این پرسش که چرا وی ۱۰ مورد از اقدامات دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را که حاکی از پیشگیری از اجرای عدالت است، در گزارش خود جای داده اما در نتیجه گیری از متهم کردن وی خودداری کرده، به این دستور العمل وزارت دادگستری کشورش اشاره کرد که براساس دستور العمل های وزارت دادگستری آمریکا نمی‌توان علیه یک رئیس جمهوری مستقر در این کشور را به دلیل احتمال اخلال در فعالیت‌های اجرایی وی در دادگاه اعلام جرم کرد.

این اقدام مولر و فضایی که گزارش او برای اتهام‌های احتمالی علیه ترامپ ایجاد کرده، باعث شده است که دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا با تمرکز روی این موضوع، تلاشی را برای استفاده از موارد مطرح شده توسط مولر برای آغاز فرایند استیضاح ترامپ شروع کنند.

صدها تن از دادستان‌های پیشین فدرال آمریکا و مقام‌های پیشین وزارت دادگستری این کشورها در نامه‌ای اعلام کرده اند که اگر دستورالعمل ویژه این وزارتخانه برای حمایت از رئیس جمهوری مستقر نبود، با گزارش مولر می‌شد علیه ترامپ اعلام جرم کرد.

انتخابات ۲۰۲۰ ترامپ را نجات می‌دهد

در این میان کمیته قضائی مجلس نمایندگان آمریکا از یک دادگاه فدرال درخواست کرده تا به اسناد هیئت منصفه آن در خصوص تحقیقات رابرت مولر دسترسی داشته باشد تا از این طریق امکان به جریان انداختن روند استیضاح دونالد ترامپ فراهم شود.

رئیس کمیته قضائی مجلس نمایندگان آمریکا نیز در پاسخ به این پرسش که آیا برای استیضاح ترامپ ضرب الاجلی وجود دارد، گفت که «یک چنین ضرب الاجلی وجود ندارد و کمیته تحت ریاست وی مسئول آغاز کردن هرگونه روند استیضاح است».

با این حال کمیته قضائی مجلس نمایندگان آمریکا در حال بررسی نتایج تحقیقات «رابرت مولر»، بازپرس ویژه پرونده تبانی تیم انتخاباتی ترامپ با مقامات مسکو است که در جریان تحقیقات خود چندین مورد تماس میان تیم ترامپ با مقامات روسیه یافته است.

نادلر در خصوص نتایج این تحقیقات گفت که «دفاع از قانون اساسی در برابر این گونه اعمال نامشروع و خلاف قانون اساسی بر ما واجب است و لازم است مطمئن شویم رئیس جمهوری که این خلاف را انجام داده، تاوان آن را بپردازد تا اینگونه اقدامات برای رئیس جمهور بعدی وجهه هنجاری و قانونی نیابد».

اما در چنین شرایطی قانونگذاران دموکرات خواهان تمرکز بر فعالیت‌های انتخاباتی خود با هدف حفظ اکثریت در انتخابات نوامبر ۲۰۲۰ هستند و به خوبی آگاهند که روندهای قانونی چندماهه برای استیضاح رئیس جمهور در مسیر این فعالیت‌ها اختلال ایجاد خواهد کرد از همین رو به احتمال زیاد بحث استیضاح یا محاکمه ترامپ به احتمال زیاد به بعد از انتخابات ۲۰۲۰ موکول می‌شود.

در همین خصوص برخی کارشناسان می‌گویند: به نظر می‌رسد دموکرات‌های باسابقه و آشنا به روندهای سیاسی این کشور، با دو هدف سیاست صبر را در پیش گرفته اند. نخست آنکه آنها می‌خواهند با اسناد و مدارک کافی علیه ترامپ وارد میدان شوند و احتمال شکست خود را به صفر نزدیک سازند. از طرف دیگر دموکرات‌هایی همچون «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان که در همین دسته قرار دارند تلاش می‌کنند با طولانی‌تر کردن این پرونده، موضوع استیضاح را تا روزهای انتخابات ۲۰۲۰ بکشانند تا بیشترین اثرگذاری را در ذهن مخاطبان آمریکایی تا زمان رأی گیری داشته باشد و افکار عمومی را درست تا پای صندوق‌های رأی علیه ترامپ هدایت کند.

کد خبر 4679247

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =