۵۰ درصد از جمعیت رفسنجان ساکن روستاها هستند

رفسنجان - فرماندار شهرستان رفسنجان گفت: ۵۰ درصد از جمعیت شهرستان رفسنجان ساکن روستاها هستند که به نسبت میانگین آن بد نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، مجید فصیحی هرندی ظهر شنبه در همایش دهیاران شهرستان رفسنجان اظهار داشت: شوراها به صورت مستقیم و دهیاران به صورت واسطه به وسیله مردم انتخاب می شوند و اختیارات خوبی هم دارند و قانون از آنها حمایت می کند.

وی با بیان اینکه اگر شوراها و دهیاران شرح وظایف و مقررات خود را بشناسند در آبادانی و عمران روستای خود نقش عمده ای ایفا می کنند، افزود: در قانون نقش بی بدیلی به شوراها داده شده که جایگزین ندارد و مسئولیت سنگینی بر دوش شوراها است.

وی افزود: شوراها و دهیاران حاکم آن روستا نیستند بلکه خادم مردم هستند و اگر تشریک مساعی شد، روستاها آباد می شود.

فرماندار رفسنجان تصریح کرد: باید بدانیم سرنوشت ما به یکدیگر گره خورده است و از اختلافات داخلی و بی ثمر باید بگذریم تا بسیاری از مسائل ما حل و فصل می شود چرا که به مانند زنجیزه واحدی هستیم.

فصیحی هرندی ادامه داد: اگر وحدت و هماهنگی بوده و اختلاف کمتر باشد آنجا آبادتر خواهد بود چون خدا به ما بیشتر کمک می کند و از نظر روانشناختی نیز آرامش ایجاد خواهد شد و اگر غرض ورزی باشد و کسانی که به مردم خدمت کنند اختلاف داشته باشند جلوی پیشرفت و توسعه و خدمت به مردم را خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: برای اینکه اختلاف نداشته باشیم باید یک فصل الخطاب داشته باشیم که آن قانون اساسی است. باید بدانیم فصل الخطاب ما افراد نیستند اگر مبتنی بر قانون شدیم مسائل حل می شود.

فرماندار رفسنجان ابراز کرد: اگر از اموری در محیط زندگی و کشور انتقاد داریم باید شفاف صحبت کرده و رو راست باشیم، نباید سرمایه های ملی ما به سبب اختلافات دانسته یا نادانسته و به صلاح رفتار کردن از بین بروند.

فصیحی هرندی در ادامه افزود: ۵۰ درصد از جمعیت شهرستان رفسنجان ساکن روستاها هستند که به نسبت میانگین آن بد نیست و این افراد در مناطق روستایی زندگی می کنند که در کنار آنها انواع کاربری ها، کشاورزی ها و ... وجود دارد که اگر غفلت کنیم و نقاط کوچکی از فساد بوجود بیاید مسئول هستیم.

فرماندار رفسنجان با بیان اینکه نباید به خاطر عدم رعایت قانون برخی مشکلات به مردم بوجود بیاید، خطاب به دهیاران گفت: اگر بستر رودخانه تصرف می شود در ابتدا با آن برخورد کنید همچنین اگر عدم کاربری مشاهده کردید در ابتدا برخورد کنید تا به مشکلات بعدی مواجه نشوید و سرمایه های ملی از بین نرود. هیچ مقامی حق ندارد که دستور غیرقانونی به شما دهد و شما نیز موظف نیستید دستور غیرقانونی هیچ مقامی را اجرا کنید.

فصیحی هرندی ادامه داد: ما یک مسئولیت اخلاقی و تعهدی داریم و یک مسئولیت مدنی و اجتماعی و قانون اینقدر گسترده و دقیق است که ابهامی وجود ندارد و حریم روستاها مشخص است و خارج از آن نباید کاری انجام گیرد.

فرماندار رفسنجان در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص جمع آوری اسناد ارزشمند از خانه های روستاییان گفت: بسیاری از هویت و فرهنگ و اصالت ما در درون اسنادی است که در روستاها بین مردم وجود داشته است. اسنادی که ماندگاری آنها به حفظ هویت ما در تاریخ کمک می کند.

فصیحی هرندی افزود: اسنادی که می تواند با موریانه از بین برود در حالی که این اسناد تاریخ کشور ما است و اگر این اسناد باشند بسیاری از کارها می تواند انجام گردد لذا دهیاران باید برای در اختیار گذاشتن این اسناد به دست کتابخانه و سازمان حفظ اسناد کمک کنند.

کد خبر 4689637

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =