کمیساریای سازمان ملل متحد به تعهدات خود عمل کند

رفسنجان-فرماندار رفسنجان با اشاره به اینکه از نظر فضای فیزیکی و امکانات آموزشی در مضیقه هستیم، گفت: در این زمینه یک مسئولیت اجتماعی بر عهده دولت افغانستان و کمیساریای سازمان ملل متحد است.

به گزارش خبرنگار مهر، مجید فصیحی هرندی ظهر شنبه در مراسم افتتاح مرکز پیش دبستانی مهمانشهر رفسنجان با حضور معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: حدود ۷۰ هزار اتباع افغانستانی در رفسنجان سکونت دارند که به طور رسمی بیش از پنج هزار نفر از آنها در مهمانشهر و مابقی در مرکز شهر یا بخش های شهرستان ساکن هستند.

وی افزود: جمعیت شهرستان رفسنجان طبق آخرین سرشماری سال ۹۵ بالغ بر ۳۱۱ هزار نفر است و به نظرمی رسد از هر هفت نفری که در رفسنجان زندگی می کنند یک نفر از اتباع افغانستانی هستند که سعی می کنیم در امر مهمان نوازی از آنها کوتاهی نکنیم.

وی بیان کرد: در امر آموزش اتباع مخصوصاً پس از دستور رهبری مبنی بر اینکه چه کسانی که مجوز حضور دارند و چه کسانی که ندارند باید شرایط تحصیل آنها فراهم شود در سطوح مختلف تحصیلی از پیش دبستانی تا دانشگاه تعداد قابل توجهی از فرزندان افغانستانی مقیم در ایران مشغول به تحصیل هستند.

فصیحی هرندی با بیان اینکه فرزندان تحصیل کرده افغانستانی با بازگشت به کشور خود می توانند به میهن خویش خدمت کنند، گفت: در حال حاضر نیز دانشجویانی از افغانستان در دانشگاه ولی عصر رفسنجان ودانشگاه‌های دیگر کشور داریم که با بازگشت به کشور خود در دولت افغانستان خدمت می کنند.

فرماندار رفسنجان با اشاره به اینکه ارتباط فرهنگی ما با افغانستان ارتباط وثیقی است و خطوط مرزی سیاسی هرگز باعث عدم تعامل فرهنگی ما نخواهد شد، تصریح کرد: باید سعی کنیم به اندازه توان و همت خود این ارتباط را حفظ کنیم و فرزندانی که امروز میهمان ما هستند از امت مسلمانی هستند که به دلایل ظلم به آنها و جنگ های نیابتی شرایط زندگی را برای آنها غیر ممکن کرده و به اجبار از کشور خود مهاجرت کرده است.

فصیحی هرندی ابراز داشت: رسیدگی به امور تحصیل پناهندگان افغانستانی سرمایه فرهنگی برای جمهوری اسلامی است و اگر ارتباط فرهنگی بین ما و مردم افغانستان به خوبی صورت بگیرد ما از تزاحم های فرهنگی دور خواهیم بود و از آسیب‌های آن دور می مانیم.

وی بیان داشت: امیدواریم شرایط افغانستان به گونه ای مساعد شود که اتباع این کشور به کشور خود بازگردند و ما از ارتباطات دو کشور به نفع دو ملت بهره مند شویم.

فرماندار رفسنجان در ادامه اظهار کرد: امکانات شهرستان به گونه ای نیست که پاسخگوی همه نیازهای اتباع باشد، هم از نظر فضای فیزیکی و هم از نظر امکانات آموزشی در مضیقه هستیم و یک مسئولیت اجتماعی بر عهده دولت افغانستان و کمیساریای سازمان ملل متحد می باشد که باید به تعهدات خود عمل کنند و احساس این است که بخشی از این تعهدات وانهاده شده است.

فصیحی هرندی ادامه داد: ما وظایف آموزشی خود را به نحو احسن برای اتباع انجام می دهیم، این موضوع نباید باعث شود که دولت افغانستان و کمیساریای سازمان ملل متحد به تعهدات خود نسبت به آموزش اتباع در ایران عمل نکنند.

کد خبر 4689658

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =