افزایش ماندگاری میوه با پوشش های نانوامولسیونی ساخت محققان ایران

محققان به دانش فنی تولید پوشش های خوراکی نانوامولسیونی برپایه کیتوزان دست یافتند که با استفاده از آن ها می توان ضمن جلوگیری از فساد و حفظ کیفیت میوه ها ماندگاری آنها را افزایش داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، زنجیره طولانی برداشت میوه تا رسیدن آن به مصرف کننده که شامل مراحل مختلف حمل و نقل، انبار و نگهداری و ... است باعث شده که میوه ها همواره در معرض افت کیفیت و فساد باشند به طوری که طبق آمارها سالیانه بیش از ۵۰ هزار تن ضایعات میوه و تره بار تنها در میادین میوه و تره بار تهران راهی مراکز دفن زباله می شوند.

پوشش دهی میوه ها با ترکیبات ضدمیکروبی و در عین حال خوراکی و ایمن برای مصرف کنندگان  راهکار موثری  برای جلوگیری از فساد میوه ها و افزایش ماندگاری آن است.

تولید این قبیل پوشش های خوراکی با بهره گیری از فناوری های روز از زمینه های تحقیقاتی مورد توجه در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی است. در این راستا دانش فنی تولید پوشش های نانوامولسیونی برپایه کیتوزان که با تلاش محققان  پژوهشگاه ارائه شده آماده واگذاری به بخش خصوصی است.

دکتر مریم هاشمی، رئیس بخش تحقیقات بیوتکنولوژی میکروبی پژوهشگاه و مجری طرح گفت: کاربرد موفقیت آمیز کیتـوزان در فرمولاسـیون پوشـش هـای خوراکی از یک سو و اثبات افزایش خاصیت ضد قارچی در اثر کاهش اندازه ذرات کیتوزان از سوی دیگر سبب شد که در تحقیقات خود ساخت پوشش خوراکی نانوامولسیونی حاوی کیتوزان را با هدف تأخیر در فساد میوه ها، حفظ کیفیت و افزایش زمان نگـهداری آنها را در دستور کار قرار دهیم. 

وی خاطرنشان کرد: کاربرد پوشش های تهیه شـده بـر پایه پلیمرهای طبیعی از روش هـای مناسـب و عملیاتی برای افـزایش مانـدگاری میـوه ها و جلـوگیری از گسترش آسیب بافت آن است.امروزه، در بسته بنـدی برخـی مواد غذایی، پوشـش هـایی خـوراکی جـایگزین پوشـش هـای سنتزی شده اند که انواع مختلفی از پلـی سـاکاریدها مانند سـلولز و مشـتقات آن، نشاسته و کیتـوزان در ترکیب آنها به کار رفته اند.

هاشمی تصریح کرد: کیتوزان، کوپلیمری از گلوکز آمین وN-استیل-D-گلوکز آمین است که به وسیله N– دی استیلاسیون کیتین استخراج شده از سخت پوستان، حشرات و قارچها تولید می شـود و دارای خواص ضدمیکروبی و سلامتی بخش از جمله کاهش کلسترول و چربی و خاصیت ضدسرطانی است. 

وی خاطرنشان کرد: کیتــوزان بــه دلیــل دارا بــودن خــواص نیمــه تراوایــی در بسته بندی مواد غذایی که در آنها به اصلاح اتمسفر درونـی مورد نیاز است، به کار مـی رود. فـیلم هـای کیتـوزان، نفوذپـذیری نسبی به بخار آب دارند و مانع خوبی برای گـاز اکسـیژن بـه شــمار مــی آینــد. کیتــوزان در واقــع نــوعی مــاده ضــدمیکروبی طبیعــی اســت کــه مــی توانــد میــزان مصــرف نگهدارنــده هــای ســنتزی را کــاهش دهــد و به افــزایش زمــان انبارمانی و ایمنی محصولات غذایی منجر شود.

هاشمی در پاسخ به این سوال که استفاده از ذرات نانو چه تاثیری در پوشش دهی بهتر میوه دارد، گفت: کاهش انـدازه ذرات سـبب افزایش کارایی مواد تشکیل دهنده پوشش می شود. از سوی دیگر پوشش دهی میوه باعث کوچـک تـر شـدن قطـر منافـذ تنفســی ســطح میــوه و کــاهش نفوذپــذیری آن نســبت بــه اکسیژن و آب می شود در نتیجه، فعالیت آنزیمی میوه کمتر خواهد بـود و فاسـد شـدن میـوه بـه تعویـق خواهـد افتـاد. مطالعات زیادی در زمینه پوششهای نانوامولسیونی انجـام شـده است که نشان می دهـد کـاهش انـدازه ذرات و تهیه امولسیون می تواند سبب بهبود کیفیت پوشش در مقایسـه بـا سایر روش ها شود.

وی خاطرنشان کرد: کارایی بالای پوشش های نانوامولسیونی ساخته شده در افزایش انبارمانی و کاهش ضایعات میوه ها و محصولات جالیزی از قبیل خیار با موفقیت آزمایش شده و دانش فنی آن آماده واگذاری است.

کد خبر 4701634

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 8 =