۱۵۷۰ کردستانی در دهه اول محرم خون اهدا کرده اند

سنندج - مدیرکل انتقال خون استان کردستان گفت: از آغاز ماه محرم تا پایان عاشورای حسینی یک هزار و ۵۷۰ داوطلب اهدای خون به پایگاه‌های انتقال خون استان مراجعه کرده و خون اهدا کرده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی انتقال خون استان کردستان، محمد سعید کریمیان در خصوص آمار خون های اهدایی در دهه اول ماه محرم امسال، اظهار داشت: یک هزار و ۱۵۴ واحد خون کامل توسط یک هزار و ۴۵ اهدا کننده مرد و ۱۰۰ اهدا کننده زن اهدا شده است.

وی با بیان اینکه طرح نذر خون برای پنجمین سال پیاپی همزمان با دیگر استان های کشور در کردستان اجرا شده است، افزود: هدف از اجرای این طرح توزیع اهدا کنندگان خون در بازه ۶۰ روزه آغاز محرم تا پایان صفر است.

مدیرکل انتقال خون استان کردستان توزیع اهدا کنندگان و حفظ ذخایر خون را دو دستاورد ارزشمند این طرح عنوان کرد و ادامه داد: نیاز بیماران به خون همیشگی است و پاسخگویی به این نیاز با استمرار مراجعه و مدیریت حضور اهدا کنندگان خون امکان پذیر است.

کریمیان از افزایش استمرار اهدای خون در دهه اول ماه محرم خبر داد و یادآور شد: ۷۵۲ نفر از داوطلبین اهدای خون در دهه اول ماه محرم اهداکننده مستمر خون و ۴۴۰ نفر اهداکننده باسابقه و ۲۶۶ نفر نیز افرادی بوده‌اند که برای اولین بار اقدام به اهدای خون کرده‌اند.

وی بیان کرد: انتقال خون کردستان در تلاش است تا آمار اهدای خون مستمر را افزایش دهد و از این رو آمار اهدای مستمر در مقایسه با سال گذشته افزایش داشته و آمار خون های اهدایی توسط اهداکنندگان باسابقه و کمتر از سال گذشته است.

مدیرکل انتقال خون استان کردستان به استقبال چشمگیر اهداکنندگان خون شهر سریش آباد اشاره کرد و گفت: برای چهارمین سال پیاپی تیم سیار انتقال خون دو روز در سریش آباد مستقر شد تا صفوف انتظار اهدای خون را کاهش دهد و دریافت فرآورده‌های خونی را متناسب با درخواست مصرف آنها تعدیل شود.

کریمیان تعداد افراد مراجعه کننده به تیم سیار در شهر سریش آباد در تاسوعا و عاشورای حسینی را ۴۶۸ نفر اعلام کرد و اظهار داشت: آمار مراجعه اهداکنندگان خون در سریش آباد ۱۲ نفر افزایش داشته و از این تعداد در مجموع ۳۶۸ واحد خون دریافت شده است.

وی افزود: در شهر سریش آباد ۲۶۳ اهداکننده مستمر، ۱۰۵ اهداکننده با سابقه و ۶۲ داوطلب بار اولی اهدای خون در تاسوعا و عاشورای امسال پذیرش شدند.

مدیرکل انتقال خون استان کردستان در خصوص وضعیت اهدای خون در بیجار و سقز، بیان کرد: در دهه اول ماه محرم ۱۶۷ اهداکننده سقزی و ۳۲۶ اهداکننده بیجاری جهت اهدای خون مراجعه کردند که به ترتیب ۱۳۵ و ۲۱۰ واحد خون کامل توسط آنان اهدا شده است.

کریمیان در خصوص آمار اهدای خون شهرستان سنندج نیز گفت: ۵۴ داوطلب اهدای خون در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی به مرکز اهدای خون سنندج مراجعه کردند و در نتیجه حضور آنان ۴۴ واحد خون اهدا و چهار اهداکننده بار اولی نیز به جمع داوطلبین اهدای خون افزوده شد.

وی از حضور همیشگی اهداکنندگان خون تقدیر کرد و ادامه داد: ادای نذر خون در مناسبت های خاص ماه محرم ارزشمند است اما کافی نبوده و ضروری است اهداکنندگان گرامی توجه ویژه ای به اهدای خون در تمامی روزهای سال داشته باشند.

گفتنی است انتقال خون کردستان دارای دو مرکز ثابت در شهرستان های سنندج و سقز است و خون مورد نیاز ۱۷ مرکز درمانی استان را تامین می کند.

کد خبر 4715848

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 8 =